kobieta pije suplementy na regeneracje

Ranking suplementów na regenerację 2022 – jakie wybrać? TOP 10


Odpoczynek po treningu jest, tak samo ważny jak dobór ćwiczeń. Na rynku jest wiele suplementów, także do stosowania na regeneracje. Jakie są najlepsze? Które wybrać? Sprawdź nasz ranking, znajdziesz w nim TOP 10 najlepszych suplementów na regeneracje organizmu!


Suplementy na regenerację mięśni – dlaczego warto je stosować?

Regeneracja mięśni po treningu może mieć różne formy. Mowa tu przede wszystkim o:

  • Diecie

Po zakończonej aktywności fizycznej trzeba zjeść odżywcze danie, albo przekąskę do maksymalnie 2 godzin. Dobrze zbilansowany posiłek pozwoli nam wykorzystać, tak zwane okno anaboliczne i jednocześnie uzupełni niedobory.

  • Śnie

Zmęczenie źle wpływa na całe nasze ciało, poza tym brak snu może sprzyjać odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Zapewnienie organizmowi wypoczynku jest ważne, bo pomaga się mu zregenerować, a także nabrać sił.

  • Nawodnieniu

W ciągu doby wypijamy 1,5-2,5 litrów płynów, najlepiej wody. Odpowiedni poziom nawodnienia wpływa na wygląd skóry, ale przede wszystkim na pracę organizmu. Woda stanowi duży procent naszego ciała! Po treningu wypij także izotonik o właściwościach nawadniających, albo odżywkę białkową.

  • Planie treningowym

Nie powinno trenować się dzień za dniem, bo ciało potrzebuje odpoczynku. O przetrenowanie łatwo, poza tym mocny wysiłek może prowadzić do zatrzymania progresu. Za duża objętość treningowa, wielkie ciężary, czy mocna intensywność – one też nie są dobre.

  • Suplementacji

Dział suplementów jest niebywale bogaty. Osoby, które trenują regularnie mogą wybierać spośród masy preparatów. Aby szybciej odzyskać siły, odczuwać mniejsze zmęczenie po wysiłku i przyspieszyć proces odbudowy warto brać suplementy na regeneracje mięśni. Dodatkowo one wpłyną pozytywnie na jakość snu, a to też ważny aspekt.

  Kreatyna a alkohol - czy takie połączenie może szkodzić?

Suplementy na regenerację – TOP 10 najlepszych suplementów

Wybór suplementów zwłaszcza laików może zaskoczyć. Jakie warianty na regeneracje są najlepsze? Sprawdź nasze TOP 10. Poniżej znajdziesz propozycje warte uwagi:

1. BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione

To zdecydowany faworyt, gdy chodzi o suplementy na regeneracje mięśni. W składzie tego preparatu znajdziemy – leucynę, walinę oraz izoleucynę. Dzięki nim możemy wykonać lepszy trening, bo opóźniamy zmęczenie, co więcej następuje szybsza „naprawa” mięśni. BCAA wspomaga syntezę białek, a to ma wiele plusów. Ten suplement polecany jest dla zawodników siłowych, sylwetkowych, jak i dla tych trenujących wytrzymałościowo.

2. Białko

Odżywki białkowe to pewnego rodzaju standard po zakończonej aktywności fizycznej. To główny budulec mięśni, do tego dobry zamiennik potreningowego posiłku. Wspieramy w ten sposób uszkodzone mięśnie i uzupełniamy proteiny.

3. Kreatyna

Ten suplement pomaga nam osiągać lepsze wyniki poprzez zwiększoną wydolność organizmu. Zyskujemy ponadto lepszą adaptację zdolności, dlatego ciało szybciej się odbudowuje. Plusem jest to, że wzmacnia układ przeciwutleniający we krwi oraz skraca czas regeneracji.

4. Cytrulina

Jest to aminokwas, który zwiększa wydajność mięśni, poziom tlenu azotu w surowicy krwi, a także przyspiesza regeneracje. To ulubieniec sportowców, bowiem wspiera obniżanie kwasu mlekowego oraz amoniaku i zwiększa odzysk fosfokreatyny.

5. Beta-alanina

Ten suplement ma właściwości erogeniczne, a zatem pozytywnie działa na regeneracje oraz na zdolności wysiłkowe. Ten aminokwas wpływa na syntezę karnozyny, wobec tego otrzymujemy usuwanie nadmiaru jonów wodorowych, które powstają podczas wysiłku fizycznego. Dzięki temu mamy więcej tego składnika w mięśniach.

6. ZMA

Jest to miks cynku, witaminy B6 oraz magnezu. Takie połączenie pierwiastków pomaga uzupełnić potreningowe niedobory, do tego ułatwia zasypianie i utrzymanie dobrej jakości snu.

7. Glutamina

  Arginina czy cytrulina? Co wybrać?

Jest to aminokwas, który wpływa przede wszystkim na szybszą regeneracje organizmu i na odbudowę mięśni. To tak jakby „paliwo” dla komórek odpornościowych. Co ważne ten suplement powoduje, że bolesność mięśni jest mniej odczuwana.

8. Carbo

Jest to mieszanka potreningowa, w której pojawiają się miksy wolno, średnio i szybko uwalnianych węglowodanów. Takie odżywki pije się w trakcie, albo po wysiłku fizycznym w celu lepszej regeneracji ciała, zastrzyku dodatkowej energii i uzupełnienia glikogenu mięśniowego utraconego podczas ruchu. Nie można zapominać, że węglowodany są ważne, ponieważ stanowią bazę naszej codziennej diety. To główne źródło energii, a także „paliwo”.

9. EAA

To aminokwasy polepszające regeneracje. Co ważne zaleca się tego rodzaju suplement nie tylko dla fanów treningów, ale i dla osób, które pracują intensywnie fizycznie. Aminokwasy egzogenne wspierają regeneracje ciała, ponadto szybciej odbudowują uszkodzone tkanki oraz stanowią dobrą bazę rezerw energetycznych. Ciekawostką jest, że EAA łagodzi DOMS.

10. Kwasy tłuszczowe OMEGA 3

Należy pamiętać, że trening sprawia, że pojawiają się mniejsze bądź większe stany zapalne, a kwasy tłuszczowe OMEGA 3 wykazują właściwości przeciwzapalne. To nie wszystko, dlatego że zmniejszają dolegliwości bólowe mięśni, chronią nerwy ruchome i zmniejszają uszkodzenia mięśnia. Korzystnie ten suplement działa także na układ immunologiczny.

Niektóre suplementy można ze sobą łączyć, wtedy wzmacniamy ich działanie zwłaszcza gdy chodzi o odżywki na regeneracje w połączeniu z aminokwasami. Warto jednak skonsultować to z fachowcem, aby sobie nie zaszkodzić!

Podsumowanie

Suplementy na regeneracje organizmu nie są czymś nowym. Stosują je nie tylko zawodowcy, ale i amatorzy, którzy regularnie trenują, na przykład na siłowni. Wiele badań potwierdza skuteczność takich preparatów i ich dobroczynne właściwości. Dieta, systematyczna aktywność oraz wsparcie suplementacją – to 3  bazowe filar do pracy nad sylwetką.

  Domowy izotonik - 10 przepisów na domowe izotoniki

Suplementy na regeneracje po treningu znajdziesz w formie odżywek, a także łatwych do połknięcia kapsułek lub proszku do rozpuszczania w wodzie. Wobec tego łatwo zabrać je ze sobą wszędzie i spożyć po zakończonej aktywności fizycznej. Nie można jednak przesadzać z ilością, dlatego zawsze trzymaj się wytycznych producenta co do dawkowania.

Dodaj komentarz