W świecie sportowym używa się wielu środków, które mają wspomagać sam trening, jak i polepszać uzyskiwane rezultaty. Prohormony są chętnie wybierane, choć głównie przez zawodowców. Jakie efekty dają? Jakie mogą być skutki uboczne ich stosowania? Kto absolutnie powinien zrezygnować z tego suplementu? W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, gdy chodzi o najlepsze prohormony!
Prohormony – co to jest?
Nazwa prohormony skrywa grupę suplementów, które uzupełniają poziom hormonów w ciele. Zachodzi wtedy proces enzymatyczny, poprzez to właśnie ten środek zamienia się w hormony anaboliczne.
Prohormony są to substancje anaboliczne, które naturalnie występują w ludzkim organizmie. Co ważne, pod ich wpływem powstają hormony. W ich skład wchodzi – fitosterole, flawony, izoflawony, saponiny trójterpenowe, saponiny sterodiowe, buteiny, pochodne aminokwasów i kwas ursolowy. Do naturalnych typów zalicza się tu witaminę D, cynk, korzeń korzeń eurycoma longifolia Jack, nasiona buzdyganka naziemnego, kozieradka pospolita.
Świat sportowy używa prohormony suplementy, które zawierają pochodną hormonów naturalnie występujących w organizmie człowieka. To jest alternatywa dla hormonów sterydowych.
Jakie są rodzaje prohormonów?
Prohormony pojawiły się w 1996 roku. Na rynek w USA wprowadził je kulturysta Patrick Arnold. Ten amator z wykształcenia chemik zrewolucjonizował w pewien sposób świat suplementów. Jego odkrycie po dziś dzień budzi masę kontrowersji. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że prohormony działają na każdego człowieka inaczej, bowiem dużo zależy od płci, wieku, diety, a także od intensywności samych treningów.
Ciekawostką jest to, że prohormony znajdziemy w wielu suplementach dostępnych na rynku. Najczęściej spotykany jest typ androstendion. Zmienia się on w testosteron, a wyniki jakie daje są naprawdę mocno zbliżone do tych jakie pozwalają osiągać nam sterydy. Istnieje jeszcze kilka rodzajów. Najbardziej znane prohormony to:
- 4-androstendiol o współczynniku konwersji 15,76%
- 5-androstendiol,
- 19-norandrostendion,
- 19-norandrostendiol.
Właśnie te wyżej wymienione typy najczęściej pojawiają się w preparatach dla sportowców. Pozwalają nam na poprawę takich parametrów, jak siła, czy wytrzymałość.
Prohormony a sterydy – jakie są różnice?
Jak już wspominaliśmy prohormony są dość popularne w świecie sportowym. Istnieją jednak pewne, wyraźne różnice, gdy chodzi o nie i sterydy. O czym trzeba wiedzieć? Dzięki sterydom anabolicznym możemy zwiększyć siłę, a także przyspieszyć rozrost masy mięśniowej. Dodatkowo sprzyjają one redukcji tkanki tłuszczowej. Nie można zapomnieć o tym, że mogą powodować liczne skutki uboczne. Natomiast prohormony bardzo rzadko dają jakiekolwiek efekty niepożądane o ile są właściwie przyjmowane. W tym wypadku ubytek tkanki tłuszczowej jest mniejszy, podobnie jak tempo nabierania masy mięśniowej. Dlaczego? One jedynie uzupełniają działanie hormonów w naszym organizmie.
Czy prohormony są legalne?
Prohormony bez problemu kupisz, bo to legalny środek w przeciwieństwie do tradycyjnych sterydów anabolicznych. Warto jednak nabywać te suplementy w sprawdzonych miejscach, aby mieć pewność, że są bezpieczne dla naszego zdrowia.
Prohormony na masę mięśniową
Prohormony na masę są przyjmowane najczęściej, ponieważ dają naprawdę dobre rezultaty. Na dobę można maksymalnie brać do 30 mg tego środka. Dzięki temu, że podnoszą poziom testosteronu możemy efektywniej budować masę mięśniową. Dodatkowo zwiększają przyswajalność składników odżywczych, które przyjmujemy z pokarmów. Co kluczowe, hamują katabolizm. Prohormony na masę biorą przede wszystkim kulturyści, choć i osoby bardziej amatorsko zajmujące się sportem również z nich korzystają.
W wypadku rozbudowy masy mięśniowej najlepsze są prohormony określane sterydem czystej masy, czyli boldenone. Z ich pomocą zwiększa się synteza białek w komórkach mięśniowych, poza tym równowaga azotowa jest poprawiona. Co ważne, dzięki temu produktowi mamy większy apetyt niż zazwyczaj, więc nadwyżka kalorii posiłków nie jest problemem.
Prohormony na redukcję tkanki tłuszczowej
Prohormony na redukcję to klasyka. W tym wypadku masa ciała spada, a jednak mięśnie na tym nie cierpią. Dzieje się tak za sprawą hormonu wzrostu, który ma zwiększone wydzielanie po zażyciu tego środka. Ile przyjmować? Prohormony na redukcję bierze się w dawce 10-20 mg na dobę. To maksymalny pułap, które nie należy przekraczać! Jeśli zależy Ci na redukcji masy ciała prohormony mogą okazać się naprawdę pomocne.
Prohormony na rzeźbę
Prohormony na rzeźbę używa się bardzo podobnie, jak w procesie redukcji. Dawki są więc bardzo zbliżone. Za pomocą tego środka redukujemy tkankę tłuszczową, a jednocześnie pozytywnie wpływamy na masę mięśniową, bo jej nie tracimy. W ten sposób prohormony na rzeźbę pomagają nam uwydatnić mięśnie.
Prohormony – jakie dają efekty?
Najlepsze prohormony to te, które działają na masę mięśniową, wytrzymałość i siłę. Oddziałują one na receptory androgenne, w ten sposób poziom testosteronu się zwiększa. Trzeba pamiętać, że zastosowanie tego środka jest różne. Prohormony działają na rozbudowę masy mięśniowej, redukcję i rzeźbę, ponadto pozwalają nam osiągać lepsze wyniki sportowe. Dodatkowym plusem jest fakt, że wzmacniają organizm.
Nie można zapominać, że prohormony mają pozytywne i negatywne skutki. Do plusów zaliczymy to, że:
- nie dostarczamy do krwiobiegu żadnych niebezpiecznych substancji
- pozytywnie wpływają na przyrost masy mięśniowej oraz siły
- pomagają wysmuklić sylwetkę
- zapobiegają utracie masy mięśniowej.
Minus to:
- duże ryzyko uszkodzenia wątroby
- łysienie
- zaburzenia agresji.
Prohormony – skutki uboczne
Właściwie przyjmowane prohormony nie powinny powodować skutków ubocznych, aczkolwiek u niektórych osób pojawia się niepożądane działanie. Chodzi, między innymi o:
- nadmierne wypadanie włosów
- problemy skórne
- wahania nastroju
- kurczenie się jąder u mężczyzn
- powiększenie prostaty u mężczyzn
- nadprodukcję sebum
- napady agresji
- spadek produkcji testosteronu
- ginekomastię, czyli przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn
- wzrost poziomu estrogenów
- zmniejszenie poziomu cholesterolu HDL.
Kluczowe jest, aby prohormony brać zgodnie z zaleceniami producenta. Tych środków nie stosuje się ciągle, a więc po 2 tygodniach przyjmowania robimy przerwę wynoszącą 4 tygodnie. Należy pamiętać, że to jedynie uzupełnienie dobrze zbilansowanych posiłków oraz właściwego treningu.
Prohormony – przeciwwskazania do stosowania
Niestety, ale prohormony nie są wskazane dla każdego. Kto nie powinien ich przyjmować? Osoby, które nie ukończyły 25 roku życia, dlatego że mogą one ingerować w gospodarkę hormonalną, a w młodym wieku przyczyni się do poważnych zmian na tym polu. Zdecydowanie prohormony nie sprawdzą się u kobiet, bowiem w ich przypadku jest większe ryzyko występowania negatywnych skutków ubocznych z racji tego, że to hormony męskie. Dodatkowo należy pamiętać, że nie stosuje się tych substancji również przy chorobach nerek, wątroby, czy serca, ponadto przy cukrzycy.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.