Nie każdy kocha ruch, a szkoda, bo ma on wiele plusów. „Sport to zdrowie” tak głoszą liczne slogany reklamowe. Równie popularna jest sentencja autorstwa znanego poety Juwenalisa – „w zdrowym ciele zdrowy duch”. A jak jest naprawdę? Sprawdź, dlaczego warto trenować!
15 zasad zgodnych z „W zdrowym ciele, zdrowy duch!”
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że regularne uprawianie sportu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, sylwetkę, a nawet na życie. Nie musisz od razu ćwiczyć wyczynowo, ale ruch kilka razy w tygodniu już może dużo zmienić. Poniżej znajdziesz 15 powodów, dlaczego warto trenować:
- Zyskasz lepszą pamięć – wiele badań potwierdza, że uprawianie sportu pozytywnie wpływa na ludzką pamięć. Dzięki temu szybciej się uczysz w zasadzie wszystkiego, bo lepiej zapamiętujesz i prędzej przyswajasz wiedzę. Z wiekiem ta zdolność spada, dlatego sport może okazać się niebywale pomocny.
- Twoja koncentracja jest zdecydowanie lepsza, gdy trenujesz. Łatwiej Ci się skupić nad daną czynnością, precyzją i wykonaniu zadania na czas. Uczysz się także dyscypliny oraz cierpliwości.
- Sport sprawia, że odporność na stres wzrasta. Wysiłek fizyczny stymuluje obszar mózgu, dzięki któremu udaje się łagodzić reakcje lękowe, a także nerwowe. Co więcej trening pozwala nam pozbyć się już nagromadzonego stresu, zrelaksować się oraz zniwelować napięcie nerwowe mięśni. Wyciszysz się – to jeden ze skutków ubocznych treningu.
- Trening to skuteczny lek na depresje. Badania pokazują, że sport zdecydowanie zmniejsza ryzyko zachorowania na to popularne schorzenie. Również w trakcie leczenia depresji aktywność pomaga szybciej wyjść z choroby i wrócić do normalnego życia. Wystarczą 2 miesiące systematycznego ruchu, a zmiany będą widoczne gołym okiem.
- Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na pewność siebie, a niestety, wielu osobom tego brakuje. Ciało się zmienia za sprawą regularnego ruchu, a to z kolei przyczynia się, do tego że czujemy się ze sobą lepiej. Samoocena rośnie w górę, a Ty poprzez to masz większą pewność siebie. Widać to nie tylko w zachowaniu, ale i po sylwetce, bo się nie garbisz.
- Nie od dziś wiadomo, że podczas aktywności fizycznej uwalniają się endorfiny nazywane potocznie hormonem szczęścia. One poprawiają nam samopoczucie, mobilizują do działania oraz pozwalają poczuć się dobrze.
- Sport powoduje zmęczenie organizmu, ale wbrew pozorom również dodaje nam mocy. Można zyskać werwę, pobudzić poprzez aktywność zarówno ciało, jak i umysł. Taki zastrzyk energii przyda się każdemu!
- Trening umożliwia obniżenie zachorowania, między innymi na choroby układu nerwowego. Mocno wpływa na serce, według wielu badań ruch ma zbliżone działanie do leków.
- Większość osób decyduje się na regularny sport ze względu na to, że pomaga on schudnąć i ukształtować figurę. Nie da się ukryć, że ciało się zmieni – stanie się smuklejsze oraz bardziej umięśnione. To nie wszystkie plusy, bo jeszcze są inne kluczowe różnice, na przykład w jędrności skóry, jak i w postawie ciała. Z przyjemnością będziesz patrzeć w lustro, uśmiech nie zejdzie z Twojej twarzy.
- Wzmocnienie i rozwój mięśni to nie tylko aspekt wizualny, bo praca nad nimi wpływa także na inne rzeczy, między innymi na stabilizację kręgosłupa oraz koordynację.
- Nie można zapomnieć, że ruch przyspiesza trawienie oraz wspomaga szybsze oczyszczanie organizmu z toksyn. Dzięki temu usprawniamy procesy trawienne i zmniejszamy ryzyko zachorowania, na przykład na nowotwór jelita grubego, czy też żołądka.
- Nic tak nie podkręca metabolizmu, jak sport. Ten aspekt jest kluczowy, gdy planujemy zredukować masę ciała, albo zachować swoją wagę na dłużej.
- Ruch jest kluczowy dla układu stawowo-kostnego. Nawet proste ćwiczenia pomogą nam rozruszać ciało i zadbać o nie, jak i uniknąć osteoporozy. Z wiekiem coraz bardziej będą dokuczać nam dolegliwości bólowe, a odpowiedni trening pomoże je zredukować.
- Trening równa się lepsze krążenie. W ten sposób można naturalnie obniżyć ciśnienie krwi, jak i zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe.
- Ćwiczenia budują siłę, elastyczność, wytrzymałość oraz sprawność fizyczną. To przydaje się nie tylko na sali treningowej, ale i w życiu codziennym. Pokonanie schodów, dźwiganie zakupów, czy bieg do autobusu – wykonasz te czynności bez zadyszki oraz najmniejszego trudu.
To pokazuje, że uprawianie sportu ma masę zalet. Na początku będzie nam ciężko, ale z czasem organizm przyzwyczai się do treningów, a my zaczniemy dostrzegać zmiany zachodzące w sylwetce i w naszych głowach. W zdrowym ciele kryje się zdrowy duch.
W zdrowym ciele zdrowy duch – czy to prawda?
Powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” jest w 100% prawdą. Wystarczy znaleźć odpowiednie ćwiczenia, albo aktywność fizyczną, która sprawia nam przyjemność. W ten sposób nie będziemy się zmuszać do ruchu, a zmiana nawyków będzie dużo prostsza. Co ciekawe badania pokazują, że osoby, które regularnie trenują żyją dłużej i bardziej cieszą się życiem.
Aktywność fizyczna może być lekarstwem na nasze kłopoty, między innymi na złamane serce, problemy rodzinne, czy na brak pewności siebie oraz pewnego rodzaju sposobem pracy nad sobą. Dzięki treningom możesz stać się lepszym człowiekiem. Jak? Pokonasz bariery, wzmocnisz charakter oraz nabierzesz pokory. Będziesz pracować nad ciałem, a jednocześnie nad swoim wnętrzem. Sport to coś więcej niż pocenie się na siłowni, dla wielu to styl życia i lek na wszystko.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.