mezczyzna skacze na skakance nad morzem

Skakanie na skakance – co daje? Efekty treningu


Jako dzieci wielokrotnie skakaliśmy na skakance, wtedy jedynie dla zabawy. Ten dodatek może być wykorzystywany do urozmaicenia sportowych treningów. Co daje skakanie na skakance? Poznaj efekty tego prostego ćwiczenia!


Jak wygląda trening ze skakanką?

Skakanka kosztuje zaledwie kilka złotych, więc to tanie rozwiązanie, którego warto spróbować. Znajdziesz ten gadżet w każdym sklepie sportowym w kilku odsłonach. Podczas zakupu sprzętu zawróć uwagę na takie kwestie, jak:

  • długość – musi być dobrana do naszego wzrostu. Dłuższą skakankę zawsze możesz związać na supeł, z krótszą niestety, ale już nic nie zrobisz.
  • waga dodatku – skakanka powinna być lekka
  • wygląd rączki – dobrze dopasowane do dłoni i najlepiej wykonane z antypoślizgowego materiału.

Nowoczesne modele z droższej półki posiadają udogodnienie w postaci zamontowanego licznika, który rejestruje ilość spalonych kalorii i czas, albo inne dodatkowe parametry w zależności od wariantu skakanki. To dla wielu osób będzie idealne rozwiązanie, ponieważ pozwala nam na bieżąco kontrolować poczynione postępy.

Trening ze skakanką możesz zrobić w dowolnym miejscu, na przykład w domu lub na zewnątrz. Potrzebne jest jedynie trochę wolnej przestrzeni i w miarę miękkie podłoże. Ubierz obcisły strój sportowy oraz wygodne buty z amortyzującą podeszwą. Najlepiej poświęcić na to ćwiczenie 30 minut każdego dnia. Jeśli nie masz dobrej kondycji zacznij od znacznie krótszego czasu, na przykład od 5 minut i stopniowo zwiększaj limit, czyli z doby na dobę dokładając kilka dodatkowych sekund. Z czasem uzyskasz świetny wynik, a organizm będzie etapami przygotowywał się do wzmożonego wysiłku. Co więcej daj sobie dzień na odpoczynek i w początkowej fazie trenuj maksymalnie 3-4 razy w tygodniu lub rzadziej. Istnieją pewne przeciwwskazania, ponieważ osoby otyłe nie mogą skakać na skakance. Tak samo jak te, które borykają się z problemami krążenia, czy z niewydolnością serca.

  Jen Selter - poznaj jej ćwiczenia, dietę, trening oraz jego efekty

Podczas skakania na skakance odpowiednia pozycja jest niebywale ważna. Jak ma wyglądać prawidłowa postawa? Po pierwsze, trzymaj prosto plecy, po drugie, łokcie znajdują się nisko, po trzecie, wzrok skieruj przed siebie. Kiedy nabierzesz wprawy możesz modyfikować pozycję, czyli zamiast skakania do przodu robisz to do tyłu, czy tylko na jednej nodze.

Co daje skakanie na skakance? Poznaj efekty!

Systematyczne skakanie na skakance dobroczynnie wpływa na całe nasze ciało. Tę formę aktywności kochają nie tylko kobiety, ale także mężczyźni. Możesz uprawiać ten sport przez cały rok, zarówno w mieszkaniu, jak i na świeżym powietrzu. Skakanie na skakance nie wymaga wielu umiejętności oraz czasu – to zdecydowanie przemawia na plus.

Skakanie na skakance przynosi następujące efekty:

  • przyspiesza metabolizm
  • poprawia kondycje
  • przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej
  • pozytywnie wpływa na samopoczucie
  • wzmacnia dolne partie ciała oraz ramiona
  • modeluje – łydki,uda oraz pośladki, a także ramiona
  • zwalcza cellulit
  • poprawia krążenie
  • pozwala pracować nad równowagą
  • zwiększa elastyczność stawów
  • wysmukla brzuch
  • niweluje, tak zwane boczki
  • zwiększa wydolność oddechową
  • redukuje tkankę tłuszczową.

Z czasem zauważysz jeszcze inne zmiany, między innymi poprawę płynności ruchu podczas skakania na skakance, poza tym mniej odczuwalna będzie zadyszka i ból po silnym wysiłku. Pierwsze efekty pojawiają się już po 2 tygodniach codziennego treningu.

Jak skakać na skakance, żeby schudnąć?

W sytuacji, gdy chcesz zgubić zbędne kilogramy, czy pozbyć się, tak zwanych boczków oraz wysmuklić ciało wystarczy skakać na skakance przez 10 minut każdego dnia. Dowolnie ustalaj prędkość, dobierz ją do swoich możliwości kondycyjnych. Masz kilka opcji, na przykład na początku zacznij wolno, później przejdź do dynamicznego tempa, a następnie ponownie zwolnij. Regularny wzmożony ruch z tym dodatkiem pozwoli w krótkim czasie uzyskać pożądane efekty w postaci zgubienia zbędnych kilogramów oraz wysmuklenia sylwetki.  Co ciekawe podczas godzinnego treningu możesz spalić 725 kalorii, więc po półgodzinie będzie to miej więcej 300-400 kalorii. Natomiast 15 minut skakania to odpowiednik 30 minut biegu.

Dodaj komentarz