wchodzenie po schodach

Wchodzenie po schodach – co daje? Efekty treningu


Chodzenie po schodach to czynność, którą wykonujemy nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Czy to może być nasz trening? Co daje wchodzenie po schodach? Jakie efekty przynosi taki ruch? Ile kalorii pozwala spalić taka aktywność? W naszym artykule znajdziesz wszystkie informacje na temat wchodzenia po schodach!


Chodzenie po schodach – czy może być treningiem?

Bieganie po schodach pojawia się zazwyczaj, gdy się spieszymy i musimy gdzieś dotrzeć w krótkim odstępie czasu. Czy tego rodzaju aktywność może być dobrym treningiem? Zdecydowanie tak, bo szybko podnosi puls i przynosi organizmowi wiele korzyści. Co ważne, pracuje wtedy wiele grup mięśniowych jednocześnie. To zdecydowanie przemawia na plus. Dodatkowo wzmacniasz kondycję, a także swoją szybkość.

Wchodzenie po schodach doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy pragniemy wysmuklić ciało, albo wyrzeźbić mięśnie nóg i pośladków. Choć tak naprawdę to zyska cały nasz organizm. Korzyści zdrowotne są ogromne, potwierdzają to liczne badania naukowe.

Jak zaplanować trening wchodzenia po schodach?

Jeśli chcesz postawić na trening wchodzenia po schodach musisz wybrać dość szerokie. Ważne jest, aby nie było ryzyka zahaczenia o barierki, czy też o ścianę. Gdy chodzi o wysokość, najlepiej sprawdzają się te z co najmniej 10 stopniami. Dobrą przyczepność zapewni chropowata powierzchnia schodów. Uważaj te śliskie mogą zdecydowanie utrudnić aktywność, a nawet spowodować niebezpieczne sytuacje. Im mniej uczęszczane miejsce tym lepiej, bo nikt nam nie będzie przeszkadzał ani my pozostałym. 

Wchodzenie po schodach zaczynamy, tak jak każde inne treningi od krótkiej rozgrzewki. Po takim przygotowaniu wchodzimy i schodzimy przez kilkanaście minut. Dopiero potem możemy zastosować bieganie po schodach. Jak wygląda ta część? Wbiegamy bardzo szybko, a więc sprintem, natomiast w przeciwnym kierunku pojawia się lekki trucht. Trzeba utrzymywać stałe tempo to ważne! Kończymy trening marszem po schodach, a także klasyką, czyli ćwiczeniami rozciągającymi.

Co daje wchodzenie po schodach? Efekty ćwiczenia

Nie ma wątpliwości, że chodzenie po schodach przynosi wiele korzyści zdrowotnych, przede wszystkim:

  • Pomaga zbić wagę

Regularne chodzenie po schodach będzie świetnym treningiem, gdy chcemy wysmuklić sylwetkę. Trzeba jednak ćwiczyć co najmniej 30 minut kilka razy w tygodniu.

  • Poprawia ukrwienie mięśnia sercowego

Trening na schodach powoduje, że akcja serca przyspiesza. Kiedy dochodzi do wzrostu tętna naczynia krwionośne się rozszerzają, dzięki temu poprawia się ukrwienie mięśnia sercowego.

  • Zapewnia wzrost siły mięśni

W czasie wchodzenia po schodach pracuje naprawdę spora grupa mięśni. Dzięki powtarzalności ruchów udaje się zwiększyć siłę mięśni – ud, nóg oraz bioder, dodatkowo też brzucha.

Ponadto zyskujesz jeszcze:

  • regulacje ciśnienia cukru we krwi
  • poprawę metabolizmu
  • endorfiny, które pozytywnie wpływają na samopoczucie
  • lepszą samoocenę
  • dotlenienie organizmu.

Bonusem jest to, że tworzą się dodatkowe neurony w części mózgu odpowiedzialnej za naukę, pamięć oraz emocje.

Trening na schodach jest dobrą profilaktyką, gdy chodzi o choroby cywilizacyjne. Ciało zdecydowanie po takim ruchu lepiej funkcjonuje. Co kluczowe, za pomocą tej formy aktywności fizycznej możesz zahamować pierwsze objawy cukrzycy. To nie koniec plusów, bo bóle głowy będą mniej dokuczliwe z racji lepszego przepływu krwi.

Ile kalorii można spalić wchodząc po schodach?

Co daje wchodzenie po schodach? Z racji tego, że to jest intensywna forma aktywności fizycznej pozwala nam spalać kalorie. Ile dokładnie? Wspinaczka 0,17 kalorii i 0,05 – schodzenie z jednego stopnia. Przy treningu 30-60 minutowym można wobec tego zyskać dość dobry wynik wynoszący nawet około 1000 kalorii, niekiedy nawet i więcej. Ciekawostką jest fakt, iż schodzenie po schodach daje nam lepsze tempo spalania kalorii niż spacerowanie (godzina tej aktywności spala tylko 228 kalorii, więc niewiele), a nawet i bieganie (tu można spalić nawet 780 kalorii przy średnim tempie).

Dodaj komentarz