Bigos to tradycyjne polskie danie, podawane nie tylko na święta czy inne uroczystości, ale też od czasu do czasu lubimy je zjeść ot tak bez okazji. Podobno im starszy, tym lepszy. Bigos przyrządzany jest z kapusty z dodatkiem grzybów i mięsa.
Do tej potrawy dodaje się kapustę kiszoną lub miesza się kapustę kiszoną ze świeżą, w zależności od przepisu, stosowanego w danym domu od pokoleń. Na wigilię przyrządzamy bigos bez mięsa, zamiast mięsa dodaje się np. śliwki suszone lub suszone morele. W ten sposób podkreśla się charakter tej niezwykłej kolacji wigilijnej. Dlatego mówiąc o kaloriach i wartościach odżywczych tejże potrawy, która w różnych regionach naszego kraju, posiada nieco odmienną tradycję jej przyrządzania, trudno jednoznacznie stwierdzić co tak naprawdę kryje w sobie to danie. Po prostu bigos może być ugotowany na wiele sposobów.
Kalorie w bigosie – ile ich faktycznie jest?
Bigos domowej roboty na pewno będzie miał mniej kalorii oraz niższy indeks glikemiczny. Bigos w 100g posiada ok. 112 kcal. W tym tłuszczy ok. 7 g, węglowodanów 2,4 g oraz białka ok. 11 g.
Mniej kaloryczny jest bigos wegetariański, bez mięsa i z odrobiną tłuszczu. Porcja (250 g) takiego dania ma zaledwie 200 kcal. Oczywiście kaloryczność takiej potrawy, zależy od ilości i rodzaju dodanych składników. Na przykład suszone śliwki podniosą kaloryczność takiego dania i wtedy mamy już nie 200 kcal w porcji, a około 240 kcal.
Niemniej jednak bigos domowej roboty zawsze będzie mniej kaloryczny i zdrowszy od kupnego produktu. Większość producentów dodaje do tej potrawy polepszacze smaku, w tym spore ilości cukru. Zatem taka kupna potrawa nie tylko będzie miała zdecydowanie więcej kalorii (nawet do 400 kcal /250 g), ale też wyższy indeks glikemiczny IG.
Czy bigos ma jakieś wartości odżywcze?
Internauci z chęcią dzielą się swoimi niekiedy przez lata wypracowanymi przepisami na dobry bigos, które mogą różnić się miedzy sobą niektórymi składnikami dodatkowymi. Niemniej jednak są podstawowe elementy, które są w tej potrawie niezmienne i stosowane od pokoleń. Do nich należą: kapusta świeża i kiszona, mięso (wieprzowe lub wołowe), grzyby suszone oraz pomidory (koncentrat pomidorowy). Na tej bazie składników możemy już w miarę określić wartości odżywcze tej potrawy.
Sama kapusta to bogate źródło witaminy K, która wspomaga wytwarzanie czerwonych ciałek krwi oraz witaminy U, działającej przeciwzapalnie. Do bigosu dodajemy również pomidory, na ogół w postaci koncentratu pomidorowego, zawierającego likopen, będącym silnym antyoksydantem. Likopen ma działanie przeciwnowotworowe, chroni przed udarem i zawałem serca, dba o kondycję naszych żył- zapobiega miażdżycy.
Należy tutaj podkreślić, że ta potrawa jest również źródłem białka. Wbrew wszelkim opinią ma niewielką ilość węglowodanów, bo ok. 4 g/ 100 g. Warzywa zawarte w bigosie wzbogacają tę potrawę w cenny błonnik, który potrafi nasycić nasz organizm na dłuższy okres czasu.
W bigosie znajdziemy też inne składniki odżywcze, takie jak: witaminę A i C oraz sód, wapń i żelazo.
Bigos jest potrawą ciężkostrawną i tłustą. Co prawda ilość tłuszczu w bigosie w dużej mierze zależy od ilości i rodzaju zastosowanego mięsa. Niektórzy lubią dość tłusto i do bigosu dodają kawałki tłustej karkówki i boczek, usmażony na patelni wraz z cebulką. Taka potrawa jest rzeczywiście dość tłusta i ciężka, a przy tym podnosi zły cholesterol. Niemniej jednak bigos można ugotować w wersji light np. z chudego mięsa, dodać mniejszą ilość tłuszczu lub w ogóle.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.