kobieta robi trening cardio

Cardio – przed czy po treningu siłowym?


Cardio jest to niezwykle popularne rozwiązanie, ale kiedy je wykonywać? Przed, czy po treningu siłowym? Niestety, pojawia się wiele wątpliwości dotyczących tego rodzaju ćwiczeń. Sprawdź koniecznie nasz artykuł i przekonaj się, który wariant jest najlepszym rozwiązaniem!


Dlaczego warto robić cardio okołotreningowo?

Cardio są to ćwiczenia, które wykorzystują duże ruchy mięśni przez dłuższy czas. Nazywa się je potocznie wytrzymałościowymi oraz tlenowymi, dzięki nim:

  • dotleniamy organizm
  • poprawiamy kondycję
  • pozytywnie wpływamy na nastrój
  • wzmacniamy układ odpornościowy
  • redukujemy masę ciała
  • pozbywamy się problemów ze snem
  • pojawia się wzrost libido
  • redukujemy cholesterol
  • regulujemy gospodarkę hormonalną.

Tego rodzaju ćwiczenia, a więc aerobowe dotleniają mięśnie i organy wewnętrzne, w ten sposób one lepiej pracują. Mało tego, przyspieszają procesy metaboliczne, a przepływ krwi jest sprawniejszy. Trzeba pamiętać iż cardio powinno pojawić się maksymalnie co 2 dzień w naszym planie treningowym. To mogą być ćwiczenia takie, jak skakanie na skakance, bieżnia, rowerek, orbitrek, basen, czy jogging, ale w określonym tempie.

Przeciwwskazaniem do treningu cardio będzie przede wszystkim zmaganie się z poważnymi dolegliwościami układu sercowo-naczyniowego oraz przebyty zawał.

Dla kogo cardio przed, a dla kogo po treningu?

Cel naszych treningów ma decydujące znaczenie w kwestii kiedy robić cardio. Przed, czy po? To zależy od tego co poprzez te ćwiczenia chcesz osiągnąć. Gdy chodzi nam o wysmuklenie sylwetki to powinniśmy cardio wykonywać tuż po treningu siłowym. Co ciekawe, na redukcji można zarówno przed, jak i po, więc panuje pełna dowolność. W sytuacji odwrotnej, a więc w przypadku budowania mięśni zdecydowanie lepiej sprawdza się cardio przed właściwą aktywnością fizyczną, a nigdy po jej zakończeniu.

  Secret Ewy Chodakowskiej - na czym polega? Efekty i opinie o treningu

Cardio przed treningiem to opcja dla osób, które:

  • ćwiczą sporty wytrzymałościowe, wtedy to będzie świetne uzupełnienie treningów
  • trenują siłowo-szybkościowo, bo na początku mają najwięcej energii do działania niż po podnoszeniu obciążenia.

Zdecydowanie się na cardio przed treningiem siłowym powoduje, że robimy mniejszą ilość powtórzeń. Badania naukowe wykazują, że osoby stosujące tę metodę są dużo bardziej zmęczone, wobec tego ich możliwości wysiłkowe spadają. Ludzie, którzy pragną zyskać progres nie powinni, dlatego decydować się na ten wariant, bo to negatywnie odbije się na ich wynikach sportowych. Dużo bardziej korzystne jest wykonywanie cardio w zupełnie inny dzień.

Cardio przed treningiem

W przypadku wykonywania ćwiczeń aerobowych przed treningiem musimy pamiętać, że wpłynie to negatywnie na rozrost masy mięśniowej. Dlaczego? Wtedy zaniżone jest stymulowanie hormonów anabolicznych. Pojawia się za to zwiększona ilość kinazy keratynowej, jak i obniżony stan testosteronu we krwi. To wszystko sprawia, że organizm wolniej się regeneruje.

Kiedy wykonujemy cardio po treningu i chcemy budować masę mięśniową nie jest to dobry pomysł. Dlaczego? To powoduje „uszczuplenie” zapasu glikogenu w mięśniach, a organizm zaczyna spalać rezerwy białkowe, które są potrzebne do ich rozrostu. Lepiej wobec tego zdecydować się na lekkie ćwiczenia aerobowe przed samym treningiem siłowym. To będzie pewnego rodzaju przedłużenie rozgrzewki.

Cardio po treningu – doskonały sposób na redukcję

Jeśli chodzi o cardio po treningu jest idealną opcją dla osób, które chcą spalić tkankę tłuszczową. Dzięki temu dużo efektywniej pozbywamy się nadprogramowych kilogramów.  To ile kalorii stracimy podczas cardio zależy w dużej mierze od intensywności ćwiczeń. 20 minut pozwala na pozbycie się około 300-600 kcal.

Ciekawostką jest to, że cardio robione tuż po treningu siłowym ma zbliżone właściwości do tego wykonywanego w godzinach porannych na czczo. Glikogen zmniejsza się po dużym wysiłku, a to daje dobre warunki do spalania tkanki tłuszczowej. Organizm nie traci energii na redukcję aminokwasów oraz glikogenu, bo od razu przechodzi do zapasów tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz