Ksylitol staje się coraz bardziej popularny. To za sprawą niskich kaloryczności i indeksu glikemicznego co sprawia, że jest on bezpieczny dla osób zmagających się z cukrzycą i na niskokalorycznych dietach. Czym tak naprawdę jest ksylitol i dlaczego nazywa się go cukrem brzozowym, spróbujemy odpowiedzieć poniżej.
Czym jest ksylitol?
Ksylitol, oryginalnie produkowany jest z kory brzozy. Stąd też nazwa „cukier brzozowy”. Teraz jednak, coraz częściej produkuje się go z kukurydzy. Naturalnie występuje też w kilku owocach i grzybach. Ksylitol należy do grupy alkoholi cukrowych i jest coraz bardziej popularnym zamiennikiem cukru białego.
Jego coraz większa popularność łączy się z faktem, że słodzik ten ma mniej kalorii i niższy indeks glikemiczny w porównaniu z cukrem białym. 1 g ksylitolu dostarcza nam 2,4 kalorie kiedy 1 g cukru aż 4 kalorie. Indeks glikemiczny cukru wynosi 70, a ksylitolu to zaledwie 8. Indeks glikemiczny pozwala sklasyfikować żywność na podstawie jej wpływu na poziom glikozy we krwi na 2 – 3 godziny po ich spożyciu. Określa on szybkość zwiększenia jej stężenia w porównaniu z tym, które następuje po spożyciu tej samej ilości węglowodanów w postaci czystej glukozy.
Dla kogo jest to ważne? Otóż, jest to bardzo ważne dla osób zmagających się z cukrzycą, tych na niskokalorycznej diecie oraz wszystkich innych, którzy liczą spożywane kalorie. Ksylitol może być spożywany przez diabetyków i osoby na niskokalorycznych dietach. Dodatkowo, oprócz obniżenia kalorii w diecie oraz bycia metabolizowanym z niewielkim udziałem insuliny, ksylitol dobrze wpływa na zęby – hamuje działanie bakterii próchnicotwórczych i wzmacnia szkliwo.
Gdzie i dla kogo sprawdzi się ksylilol?
Ksylitol doskonale sprawdza się jako słodzik do dosładzania napojów, w przetworach owocowych, wszelkiego rodzaju wypiekach i wszędzie tam gdzie potrzebna jest słodka nuta. W przemyśle spożywczym, oznaczony jako E967, dodawany jest zamiast cukru białego do produktów, szczególnie tych skierowanych do diabetyków. Można znaleźć go w różnego rodzaju niskokalorycznych słodyczach, gumach do żucia, pastach do zębów i innych produktach do higieny jamy ustnej.
Ksylitol mogą spożywać dorośli i dzieci. Jest oczywistym, że do utrzymania organizmu w równowadze, potrzebna jest zdrowa, zróżnicowana dieta, bogata w nieprzetworzone produkty zbożowe, kasze, płatki oraz warzywa i owoce oraz regularna aktywność fizyczna. Jednak kiedy najdzie nas ochota na odrobinę słodyczy i chcemy przygotować konfiturę, ciasteczka czy tort, warto wybrać ksylitol i cieszyć się słodką przekąską oraz mniejszą ilością kalorii.