cwiczenia na macie gimnastycznej

Ćwiczenia na macie – 10 sprawdzonych ćwiczeń z matą


Sklepy oferują masę sportowego sprzętu, a na uwagę zasługują przede wszystkim maty, które przydają się nie tylko podczas treningów w domu, ale i w plenerze. Jak na nich ćwiczyć? Jakie pozycje wybrać? Zobacz 10 sprawdzonych ćwiczeń z matą!


Ćwiczenia na macie – dla kogo?

Mata do ćwiczeń występuje w kilku rozmiarach, poza tym powstaje z wielu rodzajów materiałów. Po zwinięciu zajmuje mało miejsca, dlatego bez problemu można ją schować, albo ze sobą zabrać w plener. To przydatny sportowy gadżet, a niestety, wciąż mało osób go posiada.

Ćwiczenia na macie są polecane przede wszystkim dla osób, które trenują w domowym zaciszu. Ten gadżet przydaje się do jogi, pilates, rozciągania, a także do podstawowych ćwiczeń, również tych siłowych.  Antypoślizgowy model zapewnia doskonałą przyczepność na każdym rodzaju podłoża, więc sprawdzi się także w terenie.

Dlaczego warto trenować na macie?

Mata do ćwiczeń jest niezwykle przydatna, ponieważ chroni nas przed poślizgiem, amortyzuje, a także zabezpiecza przed urazami, obtarciami i przed kontuzjami. Dodatkowo izoluje od podłoża. Dobrze dobrana będzie nam służyła długo.

Warto trenować na macie, bo to podnosi poziom bezpieczeństwa. Nie mamy kontaktu z twardą podłogą, ponadto opierając się na niej dużo łatwiej zachować równowagę. Dodatkowym plusem jest komfort cieplny, a także to że nie ma na podłożu plam z potu. To nie koniec zalet, ponieważ mata do ćwiczeń tłumi hałas oraz drgania, więc sąsiedzi nawet nie słyszą, jak prowadzimy trening.

Mamy na rynku maty ochronne, treningowe, poza tym gimnastyczne oraz warianty do jogi. Najbardziej uniwersalne są te treningowe, bowiem sprawdzają się w czasie wielu aktywności fizycznych. Z pewnością docenisz ich funkcjonalność.

  Ćwiczenia na wzmocnienie obręczy barkowej - 20 najlepszych ćwiczeń

cwiczenia brzucha na macie

10 ćwiczeń do wykonania na macie

Tak naprawdę na macie możesz wykonywać różne pozycje i to praktycznie na całe ciało. Poniżej znajdziesz kilka najlepszych ćwiczeń:

Trening brzucha może składać się z:

  • klasycznych brzuszków

Kładziemy się na plecach, unosimy nogi i zginamy, a ręce zaplatamy na karku. Podnosimy głowę w stronę kończyn dolnych mocno napinamy wtedy brzuch. Ważne jest, aby nie odrywać kręgosłupa od maty!

  • Brzuszki rotacyjne

Pozycja pozostaje taka sama, jak w powyższym ćwiczeniu jednak naprzemiennie przyciągamy kolano do przeciwległego łokcia. Unosimy tylko górną część kręgosłupa!

  • Deska

Tak zwany plank to klasyka, gdy mowa o treningu brzucha. Na macie opieramy łokcie, a także palce stóp. Należy mocno spiąć pośladki oraz brzuch.

  • Russian twist

Siadasz na macie, unosisz ugięte w kolanach nogi i zaokrąglasz plecy. Skręcasz tułów naprzemiennie.

Za to ćwiczenia na pośladki i na nogi to będzie, na przykład:

  • Unoszenie nóg

Opieramy się na macie łokciami i kolanami. Jedną kończynę unosimy w górę i wolno opuszczamy w dół. Wykonuj ćwiczenie naprzemiennie, a więc raz jedna, a raz druga noga.

  • Nożyce pionowe

Kładziemy się na plecach, ręce są ułożone wzdłuż ciała. Kończyny dolne mamy wyprostowane i naprzemiennie unosimy je do góry. Ważne jest, aby całe plecy przylegały do maty!

  • Nożyce poziome

Pozostajemy w tej samej pozycji co wyżej jednak nogi naprzemiennie się przyciągają i rozszerzają w taki sposób, aby przypominały ruch nożyc.

  • Unoszenie prostopadle nóg

Pozostajemy nadal w pozycji z poprzednich ćwiczeń, aczkolwiek mocno dociskamy kręgosłup do maty. Należy unosić wyprostowane nogi wysoko, wtedy nabieramy powietrze, a podczas opuszczania wypuszczamy je.

Na macie możesz wykonać trening ramion, wtedy pojawią się takie ćwiczenia, jak:

  • Pompki

Dłonie oraz stopy opierają się na macie, obniżamy tułów poprzez zginanie rąk. Jeśli jest za wysoki poziom trudności można wykonać damską wersję, gdzie kolana są zgięte.

  • Ćwiczenie z obciążeniem
  Co daje plank? Efekty ćwiczenia deski

Kładziemy się na plecach, a w rękach trzymamy obciążenie, na przykład butelki z wodą. Kończyny górne są ułożone prostopadle do linii ciała, należy je powoli unieść nad klatkę piersiową i wrócić do pozycji wyjściowej.

Mata dobrze spisuje się przy wielu pozycjach, od tych statycznych, po te dynamiczne. Mogą z niej korzystać zarówno panie, jak i panowie. Zobaczysz, że ten dodatek sportowy zupełnie zmieni oblicze Twoich domowych treningów!

kobieta rozklada mate treningowa

Jaką matę warto wybrać do ćwiczeń?

Mata treningowa świetnie sprawdzi się w domu, bo można na niej wykonywać fitness, pilates, czy aerobik. Zazwyczaj stworzona ona jest z syntetycznej pianki nazywanej neoprenem. To lekkie, antypoślizgowe tworzywo, które zapewnia wysoki komfort, ale jest nieco droższe niż popularne PCV.

Typ treningowy zazwyczaj znajdziemy w wariancie 200×100, albo 200×120, choć pojawiają się także mniej standardowe propozycje o mniejszych wymiarach. Natomiast grubość waha się w granicach 5-6 mm.

Kiedy decydujesz się na zakup maty do ćwiczeń pamiętaj, aby:

  • jej wielkość była dopasowana do wzrostu oraz do masy ciała
  • była łatwa w pielęgnacji
  • była wykonana z trwałego tworzywa, które przetrwa zwijanie oraz rozwijanie
  • była antypoślizgowa, dzięki temu wykorzystasz ją na rozmaitych typach podłoża
  • po złożeniu zajmowała mało miejsca i bez problemu można było ją transportować.

Filmiki z ćwiczeniami na macie

Dodaj komentarz