Ciecierzyca inaczej cieciorka lub groch włoski to roślina strączkowa, która pochodzi z basenu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. W tych rejonach najszybciej doceniono jej właściwości zdrowotne. Bardzo popularna jest w kuchni arabskiej, z niej właśnie przyrządza się słynne falafeli, czy różnego rodzaju humusy- pasty do smarowania pieczywa.
W Egipcie nasiona cieciorki traktowane są jako afrodyzjak, gdyż podobno działają pobudzająco. Wyróżniamy dwie odmiany ciecierzycy: kabuli i desi. Kabuli ma duże ziarna o kremowej barwie. Desi są małe i występują w kolorach: kremowym, czerwonym, czarnym, żółtym, zielonym i brązowym. Obydwa gatunki cieciorki charakteryzują się słodkawym i delikatnym smakiem z orzechową nutą.
Ile kalorii ma ciecierzyca?
100 g cieciorki ma 378 kcal. Niemniej jednak wartość kaloryczna tego warzywa zmienia się w zależności od sposobu jego przygotowania. I tak 100 g ciecierzycy ugotowanej z dodatkiem soli ma 164 kcal, zaś 100 g ciecierzycy odsączonej z puszki dostarcza 139 kcal. Ciecierzyca konserwowa posiada 216 kcal/ 100 g, zaś pieczona jest najbardziej kaloryczna, bo ma 333 kcal/ 100 g.
Cieciorka należy do produktów o niskim indeksie glikemicznym IG= 30.
Wartości odżywcze w ciecierzycy – jakie znajdziemy?
Wartości odżywcze ciecierzycy różnią się w niewielkim stopniu w zależności od sposobu jej przyrządzania, niezależnie czy ją gotujemy, spożywamy z puszki, pieczoną lub konserwową. Należy tutaj podkreślić, że wersje bardziej kaloryczne mają więcej węglowodanów. Ciecierzyca pieczona ma węglowodanów ok. 33 g/100 g, zaś konserwowa 31 g/ 100 g węglowodanów. Zdecydowanie mniej węglowodanów mają wersja gotowana (27 g/100 g) i z puszki (22 g/ 100 g).
Wartości odżywcze w 100 g ugotowanej ciecierzycy:
- Węglowodany 27 g., w tym ok. 5 g cukry proste
- Tłuszcze 2,6 g
- Białko ok. 9 g
- Błonnik ok. 8 g
Ciecierzyca posiada witaminy: A, B6, C, K oraz tiaminę, ryboflawinę, niacynę i kwas foliowy. Wśród składników mineralnych najwięcej ma potasu, na kolejnych pozycjach są fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo i cynk.
Właściwości zdrowotne ciecierzycy
Ciecierzyca ma wiele właściwości prozdrowotnych dla naszego organizmu:
- Obniża poziom złego cholesterolu oraz ciśnienie krwi
- Błonnik pokarmowy (frakcja nierozpuszczalna) zawarty w cieciorce, wchłania wodę w jelitach, a tym samym zwiększa objętość stolca. To, zaś wpływa na perystaltykę jelit i lepsze wypróżnianie.
- Wiąże nadmiar kwasu solnego w żołądku, dzięki temu eliminuje nadkwasotę żołądka oraz refluks żołądkowo- przełykowy
- Pomaga w chorobach jelit, m.in. w żylakach odbytu i uchyłkowatości jelit.
- Niektórzy uważają, że cieciorka zapobiega nowotworowi jelita grubego
- Zapobiega cukrzycy i otyłości. Jak donoszą badania, dieta bogata w ciecierzycę może zredukować trzewną tkankę tłuszczową i zmniejszyć insulinooporność.
Naukowcy z uniwersytetu w Indiach opracowali maść na bazie ciecierzycy, która może być pomocna w leczeniu bielactwa nabytego. Aminokwasy zawarte w cieciorce, wpływają na syntezę melaniny oraz regenerują komórki pigmentowe i pozwalają leczyć schorzenia skóry na tle dermatologicznym.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.