W sklepach, piekarniach, jak i w restauracjach oraz kawiarniach dostaniemy przeróżne drożdżówki. Takie słodkie wypieki kuszą zapachem oraz smakiem, ale nie można zapominać, że są pełne kalorii. Jak wyglądają liczby w przypadku poszczególnych wersji? Nie masz pojęcia? W naszym artykule znajdziesz dokładne dane!
Kalorie w drożdżówce – ile ich jest?
Ciasto drożdżowe jest bazą drożdżówek. Powstają one na zaczynie drożdżowym, ponadto mamy tu jeszcze mleko, jajka, mąkę, masło, a także cukier. Przepisy są różne, aczkolwiek te składniki powtarzają się najczęściej. W zależności od wariantu znajdziemy w środku zupełnie inne nadzienie, poza tym pojawiają się także dodatki, między innymi kruszonka i cukier puder. Należy pamiętać, że drożdżówka drożdżówce nie równa. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych propozycji wraz z ilością kalorii:
- drożdżówka z serem ma około 310 kcal
- drożdżówka z kruszonką ma około 346 kcal
- drożdżówka z makiem ma około 330 kcal
- drożdżówka z budyniem ma około 300 kcal
- drożdżówka z jabłkiem ma około 210 kcal
- drożdżówka z dżemem ma około 307 kcal
- drożdżówka z jagodami ma około 259 kcal
- drożdżówka z rabarbarem ma około 306 kcal.
Różnica pomiędzy poszczególnymi drożdżówkami może być bardzo duża, ponieważ niekiedy to nawet 100-800 kcal. Sporo zależy od wielkości, składu oraz od dodatków. Polewa, lukier i inne podobne dekoracje dodatkowo podnoszą kaloryczność, więc ich unikaj jeśli zależy Ci na mniej tuczącej propozycji.
Czy drożdżówki są zdrowe?
Drożdżówki są niebywale smaczne, ale nie można zapominać, że mają też kalorie. Nie będzie ich dużo, aczkolwiek mimo wszystko nie ma co przesadzać z wypiekami. Zjedzone raz na jakiś czas specjalnie nam nie zaszkodzą. Trzeba jednak uważać, dlatego że w środku znajdziemy przede wszystkim węglowodany proste i tłuszcz, w tym niezdrowe tłuszcze trans. Nic dziwnego, że po spożyciu odczujemy szybki zastrzyk energii, ale tylko na chwilę. Pamiętaj, że produkty tworzone na masową skalę wyróżniają się zdecydowanie gorszym składem niż wersje pochodzące z lokalnych piekarni, gdzie stosuje się tradycyjne receptury. W „sieciówkach” niezwykle rzadko powstają na zaczynie, bo zamiast tego używa się gotowe mieszanki cukiernicze oraz odpowiedni wsad, na przykład owocowy. Drożdżówka pełna jest cukru prostego, więc zaliczymy ją bardziej do słodyczy niż do zdrowych przekąsek. To lekkostrawny smakołyk i mimo wszystko ciekawy zamiennik dla łakoci pochodzących ze sklepowych półek.
Słodkie drożdżówki nie są polecane dla wszystkich. Ten produkt nie powinien pojawić się w diecie osób, które mają chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, ponadto borykają się z niestrawnością czynnościową. Dodatkowo wyroby zrobione na białej mące mogą zakwaszać organizm! Należy pamiętać, że nie należy spożywać nigdy gorącego ciasta drożdżowego, bowiem może to spowodować bóle brzucha, a nawet niestrawność.
Czym można zastąpić drożdżówkę, aby było zdrowiej?
Warto w domu samodzielnie przygotować drożdżówkę na bazie dobrych jakościowo produktów. Dlaczego? Drożdże to jest źródło witamin z grupy B, a one doskonale wpływają na większość procesów metabolicznych, a także wspierają pracę układu nerwowego. Jeśli wykorzystamy owoce sezonowe to bez trudu „przemycimy” je do swojego menu w większej ilości. W takiej wersji każdy zje je ze smakiem! Niestety domowe wypieki i tak będą dość kaloryczne, za to dużo lepsze pod względem składu niż te z popularnych sklepów „sieciowych”. Co najważniejsze, kryją w sobie znacznie mniej cukru! W drożdżówkach znajdziemy składniki odżywcze, choć nie jest ich zbyt wiele. Zjedzenie raz na czas takiego wypieku nie powinno spowodować większych szkód w naszej diecie. Wbrew pozoromm można na tym sporo zyskać. Polepszysz, dzięki nim pamięć, złagodzisz objawy stresu oraz obniżysz poziom cholesterolu. Drożdżówka kryje w sobie, między innymi sód, potas, wapń, cynk i magnez. Spożyta tuż przed egzaminem wspomogą nasze myślenie.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.