Migdałowiec to drzewo dorastające do 10 m wysokości. Jego pochodzenie jest związane z krajami Bliskiego Wschodu i północnych krańców Afryki, takimi jak Jordania, Liban, Turcja, Uzbekistan, czy Izrael.
Obecnie drzewa migdałowe uprawiane są w krajach Europy Południowej (m.in. Bałkany), basenu Morza Śródziemnego oraz na Wyspach Kanaryjskich. Migdały stały się popularne z uwagi na swoje właściwości i wartości odżywcze. Dzięki temu stosowane są w medycynie, żywieniu i kosmetologii.
Ile kalorii znajduje się w migdałach?
Migdały jako orzechy niestety do niskokalorycznych nie należą. Garść migdałów (40 g) to aż 232 kcal, zaś 100 g migdałów to 579 kcal. Zatem kaloryczność tych wyjątkowych orzechów jest dość wysoka. Kalorie w migdałach pochodzą w 14% z węglowodanów, 14% z białek oraz 72% z tłuszczy. Z tym że te ostatnie to jednonienasycone kwasy tłuszczowe tzw. zdrowe tłuszcze i błonnik, które są w pełni przyswajane i wykorzystane przez nasz organizm.
Dlatego obecnie dietetycy chętnie sięgają po migdały, pomimo ich wysokiej kaloryczności i zalecają ich stosowanie w dietach odchudzających. Co prawda jedzenie tych orzechów niepolecane jest w dużych ilościach. Ale kilka dziennie może nasycić nasz organizm na tyle, że nie będziemy sięgać po inne bardziej szkodliwe dla naszej figury potrawy.
Dlaczego warto jeść migdały?
Migdały to bogate źródło substancji odżywczych. Posiadają witaminy z grupy B i E oraz mangan, miedź, magnez, błonnik, amigdalinę, białko i antyoksydanty. Przy tym są źródłem kwasów tłuszczowych nienasyconych. Z tego tez względu polecane są dla osób mających dolegliwości z układem sercowo-naczyniowym.
Wyniki badań klinicznych wskazały, że spożywanie tych orzechów wpływa na pozytywną zmianę wyniku profilu cholesterolowego (lipidogram), obniżając poziom złego cholesterolu (LDL), a tym samym podnosząc poziom dobrego cholesterolu (HDL). Dzięki temu chronią przed zawałem i miażdżycą. Wieloletnie obserwacje również wykazały, że mają one wpływ na pracę naszego mózgu, przede wszystkim chronią przed jego udarem, ale i nie tylko.
Migdały także zapobiegają cukrzycy. Dzięki dużej zawartości błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych regulują one poziom glikemii we krwi, obniżając poziom wchłaniania glukozy w jelitach. Wspomagają również odchudzanie. Migdały mają wiele dobroczynnych własności i pozwalają uniknąć wielu chorobom cywilizacyjnym m. in. nowotworom.
W jakiej postaci można jeść migdały, aby utrzymać właściwą wagę ciała?
Nie polecam migdałów w formie słodyczy, na przykład baton migdałowy w czekoladzie lub miodzie ma aż 400 kcal. Najlepiej spożywać je w naturalne ich formie, czyli łuskane. W takiej postaci mają najmniej kalorii. Można je chrupać, jako przekąskę lub podawać w formie startej np. do porannego omleta lub owsianki. Łyżeczka startych migdałów zawiera jedynie 60 kcal. Wystarczy kilka migdałów dziennie, aby nasycić i zaspokoić organizm w cenne składniki odżywcze oraz zachować dobre zdrowie.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.