W Polsce ziemniaki są bazą prawie każdego obiadu, poza tym można z nich przyrządzić mnóstwo pysznych dań, od klusek, po frytki. Wiele osób będąc na diecie rezygnuje z ich jedzenia, czy to aby słuszna decyzja? Klasyczne ziemniaki nie są takie kaloryczne, gdyż zawierają 75 kalorii w 100 gramach. Co z innymi produktami z nich?
Ile kalorii mają ziemniaki?
Pewnie wielokrotnie słyszałaś opinię, że ziemniaki tuczą. Odmiana młoda ma mniej kalorii niż stara!
- 100 gram surowych ziemniaków zawiera 75 kalorii;
- 100 gram gotowanych ziemniaków ma około 120 kalorii;
- 100 gram gotowanych ziemniaków na parze zawiera 73 kalorie;
- 100 gram pieczonych ziemniaków zawiera około 93 kalorie;
- 100 gram smażonych ziemniaków zawiera około 114 kalorii;
- 100 gramowa porcja frytek kumuluje ponad 300 kalorii;
- 100 gram ziemniaczanego puree zawiera 92 kalorie.
W sytuacji, gdy dodamy do tego zawiesiste sosy, albo podsmażymy ziemniaki na głębokim tłuszczu suma będzie wyższa.Gdy kupujesz gotowe smażone, a następnie zamrożone postaw na wariant klasyczny, czyli o prostej formie, a nie na karbowane, ponieważ one często są wytwarzane z suszu ziemniaczanego, a nie z naturalnych warzyw.
Wartości odżywcze ziemniaków
Warto jeść ziemniaki, ponieważ to bogactwo witaminy C. Za to skrobia ukryta w tym warzywie to źródło energii niezbędnej do funkcjonowania naszego organizmu. Do tego jest błonnik i bardzo niewiele białka. Co ciekawe, w starej odmianie jest więcej fosforu, potasu oraz witamin z grupy B niż w młodych ziemniaczkach.
Ziemniaki zawierają lekkostrawne węglowodany, jak również posiadają właściwości zasadotwórcze. To pozwala zrównoważyć w trakcie posiłku czynniki kwasotwórcze pochodzące z mięsa. Spora zawartość potasu i wapnia w ziemniakach korzystnie wpływa na układ nerwowy, przemianę materii oraz na kości, i na zęby. Zyskujemy ponadto obniżenie ciśnienia, lepsze krzepnięcie krwi, a także prawidłowe funkcjonowanie wzroku.
Co istotne ziemniaki mają wysoki stopień IG, czyli muszą na nie uważać osoby chorujące na cukrzycę. Gdy masz problemy z nerkami nigdy nie spożywaj rozgotowanych, bo możesz obciążyć ten narząd jeszcze mocniej.
Przygotowywanie ziemniaków – co trzeba wiedzieć?
Ogromną zaletą ziemniaków jest to, że można przygotować je na wiele rozmaitych sposobów. Zrobisz z nich, między innymi puree, placki, kluseczki, dodasz je również do mięsa, do sałatki, czy do zupy. To jest niesłychanie popularny zagęstnik wykorzystywany w gastronomii. Można ziemniaki ugotować, upiec, usmażyć, czy przyrządzić na parze.
Nigdy jednak nie mocz ich długo w wodzie, ponieważ utracą swoje cenne właściwości. Przechowywane w takiej formie w lodówce przez 24 godziny zmniejszają ilość skrobi, a co za tym idzie spada ich kaloryczność. Staraj się, jak najcieniej obierać, aby nie stracić witamin oraz minerałów ukrytych w tym warzywie.
Ziemniaki sól zawsze tuż pod koniec gotowania, dzięki temu nie wchłoną one tyle soli. Wrzucaj bezpośrednio do wrzątku! Pamiętaj, że te przygotowywane w łupinkach zachowają najwięcej wartości odżywczych.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.