kroki

Ile kroków dziennie powinniśmy robić każdego dnia? Dla zdrowia i zrzucenia wagi


Aktywność fizyczna jest ważna w życiu każdego człowieka bez względu na płeć, czy wiek. Nawet wbrew pozorom banalne działania mogą przynieść nam wiele korzyści. Ile kroków dziennie robić? Podpowiadamy ile robić kroków dla zdrowia!


Ile kroków dziennie robić? Badania naukowe

Spacery krótkie bądź długie to tak naprawdę część naszej codzienności. Dzięki nim mamy zagwarantowaną aktywność na świeżym powietrzu, poza tym nasze ciało otrzymuje sporą dawkę ruchu, u niektórych jedyną. Przeprowadzono wiele badań na temat ilości kroków, które należy wykonać w ciągu doby. Wyniki jedno z nich znajdziesz poniżej.

Wiadomo, że znacznie młodsze osoby o dobrym stanie zdrowia są w stanie zrobić więcej korków niż ludzie starsi, czy Ci z poważnymi schorzeniami. Wyniki badań pokazały ile kroków dziennie należy robić:

  • w przypadku 8000 kroków dziennie ryzyko przedwczesnej śmiertelności było niższe o 51%
  • w przypadku wyższej ilości – 12 000 kroków dziennie wskaźnik wzrastał aż o 65%, co dawało dość niskie ryzyko przedwczesnego zgonu.

Choć należy pamiętać, że nie można wskazać jednoznacznie, że to właśnie wykonywanie kroków było główną przyczyną takiego spadku odsetka umieralności. To pokazuje, że nie ma tu wyraźnego związku przyczynowo-skutkowego, to tylko domysły.

Ile kroków dziennie powinno się robić dla zdrowia?

Istnieją pewne wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia, które zalecają by w ciągu dnia robić co najmniej 6-8 tysięcy kroków, a w przypadku ludzi z chorobami przewlekłymi to zdecydowanie niższa wartość – 3,5-5,5 tysięcy. Wystarczy jedynie nieco zmodyfikować swoje codzienne przyzwyczajenia i więcej się ruszać. Chodzenie po schodach, rezygnacja z samochodu, transportu publicznego oraz dłuższe spacery z psem z pewnością będą pomocne.

  Skalpel Ewy Chodakowskiej - efekty treningu, zasady i opinie

Dodatkowo można trenować na siłowni, biegać, czy uprawiać rozmaite sporty.  Systematyczność jest tu ważna, zwłaszcza jeśli mamy siedzący tryb pracy. Nawet krótki spacer, czy wyjście z dziećmi pozwoli nam do naszego dobowego stanu dodać kilkanaście kroków na liczniku.

Ile kroków dziennie robić żeby schudnąć?

Kiedy chcesz schudnąć, a więc stracić kilka zbędnych kilogramów musisz zdecydowanie więcej się ruszać. Aktywność fizyczna i zbilansowana dieta o niższej wartości kalorycznej niż na co dzień pozwala wysmuklić sylwetkę. Ważna jest również wytrwałość i systematyczność w działaniach.

Tu nie ma ścisłych zaleceń, ile w ciągu dnia trzeba przejść kroków. Umiarkowany wysiłek, a więc spacery powinny jednak być dłuższe niż normalnie. Najlepiej stopniowo wydłużać trasę, albo częściej rezygnować z jazdy komunikacją miejską, czy samochodem. Dobrze na ciało wpłynie dodanie mocniejszych treningów – wytrzymałościowych oraz wydolnościowych. Szybszy marsz, czy chodzenie z kijkami również się przyda, przede wszystkim na początku, gdy kondycja nie jest zbyt dobra i nie pozwala nam na większy wysiłek.

Aby obliczyć ile można spalić podczas wykonywania kroków pod uwagę należy wziąć aż kilka aspektów. BMI, wiek oraz tempo marszu i czas to absolutne minimum. Miej więcej w ciągu 20 minut młoda osoba w wieku 25-30 lat może stracić przy 2 000 krokach około 100 kcal. W sieci znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomogą Ci dokonać precyzyjne wyliczenia.

Warto również korzystać z aplikacji, które nie tylko mierzą ilość kroków, ale i spalone kalorie, czy też długość trasy. Dzięki nim masz wszystkie dane zgromadzone w jednym miejscu. Wiele osób decyduje się na zakup krokomierza – opaski bądź zegarka. To też ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek coraz mniej popularne ze względu na zaawansowane darmowe apki w telefonach.

Jakie inne efekty daje codzienny spacer?

Mimo wszystko nie ma najmniejszych wątpliwości, że duża ilość kroków wpływa w pewien sposób na nasze ciało. Chodzenie pozwana nam zmniejszyć ryzyko zachorowania na:

  • zawał serca
  • udar mózgu
  • choroby układu krążenia.
  Trening na skakance – dlaczego warto?

Co więcej zyskujesz jeszcze wiele innych korzyści, między innymi:

  • lepsze samopoczucie
  • zastrzyk energii
  • pozytywne endorfiny
  • szybsze tempo przemiany materii
  • dobre dotlenienie organizmu
  • wzmocnienie więzadeł
  • spowolnienie procesu starzenia się.

Dodaj komentarz