brodaty mezczyzna robi pompki na silowni

Jabłczan kreatyny czy monohydrat – czym się różnią i który rodzaj wybrać?


Osoby, które chcą poprawić przyrost masy mięśniowej stosują zazwyczaj rozmaite suplementy. Jabłczan kreatyny, czy monohydrat – który z nich wybrać? Czym się różnią? Dowiedź się wszystkiego o tych środkach!


Suplementacja kreatyny jest dość popularna. To rozwiązanie stosują głównie osoby, które regularnie uprawiają różnego typu aktywności fizyczne, przede wszystkim te siłowe. Mamy do wyboru kilka rodzajów tego środka, między innymi jest to:

  • jabłczan kreatyny
  • monohydrat kreatyny.

Każdy wariant posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. Warto je poznać przed wprowadzeniem tego składnika do swojego życia. Dzięki temu lepiej dobierzesz odpowiednią kreatynę do swoich potrzeb oraz szybciej uzyskasz upragnione efekty, między innymi przyrost masy mięśniowej.

Jabłczan kreatyny czy monohydrat – co wybrać?

Jabłczan kreatyny jest nieco droższy niż monohydrat, ale za to ma stabilniejszą formę. Co więcej nie ulega rozpadowi w układzie trawiennym, tak jak ten dużo prostszy typ. Poza tym lepiej rozpuszcza się w wodzie co powoduje, że zdecydowanie łatwiej jest mu się wchłonąć. Monohydrat ma mniejsze właściwości rozpuszczalności i przyswajalności, mimo to dobrze sobie radzi u osób aktywnych, ale przy zakupie zwróć uwagę na jakość suplementu. Jabłczan kreatyny będzie z pewnością częściej wybierany przez zawodowców, a nie amatorów treningów.

Jeśli chcesz zwiększyć masę ciała postaw na monohydrat, a w tracie redukcji koniecznie wybierz jabłaczan kreatyny. Ten drugi rodzaj nie powoduje również kłopotliwych dolegliwości żołądkowych. Co ciekawe kwas jabłkowy dobroczynnie wpływa na aktywność enzymów oraz soków żołądkowych. 

Jabłczan kreatyny działa zdecydowanie dużo wolniej niż monohydrat, ale za to nie podnosi ryzyka wzrostu wagi, czy problemów z żołądkiem. Najlepiej stosować go długofalowo, aby uzyskać upragnione rezultaty, czyli stopniową rozbudowę mięśni lepszej jakości. Monohydrat ma dla wielu osób poważny skutek uboczny, taki jak zatrzymanie wody, a to w sporej części przypadków mocno przyczynia się do pojawienia dodatkowych kilogramów. Ten rodzaj kreatyny wybierają głównie osoby trenujące kulturystykę, czy sporty siłowe oczekujące rezultatów w niewielkim odstępie czasu.

  Mumio - komu pomogło? Hit czy kit?

Jabłczan kreatyny – co go wyróżnia?

W przypadku jabłczanu kreatyny mowa o połączeniu dwóch cząstek kreatyny z jedną jabłczanu – kwas jabłkowy. Taki miks gwarantuje nam dużo więcej energii bez odczuwalnej retencji wody. Wobec tego to będzie dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy nie chcą przybierać na wadze, a marzą o poprawie wytrzymałości i siły. To zatem odpowiedni wariant kreatyny do stosowania w trakcie redukcji, czy podczas przygotowywania ciała do sportów sylwetkowych.

Jabłczan kreatyny w pozytywny sposób wpływa na perystaltykę jelit, a co za tym idzie zwiększa produkcję dobrych bakterii w naszym organizmie. Często znajdziemy ten składnik pod zupełnie inną nazwą – TCM, di-creatine malate i tri-creatine malate.

Monohydrat kreatyny – cechy charakterystyczne

Monohydrat kreatyny ma najbardziej podstawową wersję ze wszystkich typów. Woda i kreatyna tworzą tutaj nowe proporcje. Główną zaletą tej odmiany jest to, że powoduje nasilenie produkcji ATP – odpowiedzialnej za rolę nośnika energii, który pozwala nam dłużej i mocniej trenować. W ten sposób poprzez suplementację ciało poprawia wytrzymałość oraz siłę, a także wzrasta szybkość regeneracji. Dodatkowo monohydrat rozbudowuje mięśnie (mocno wpływa na zwiększenie ich objętości!). Co kluczowe zatrzymuje wodę w organizmie, wobec tego pozwala przybrać w dość krótkim czasie na wadze. Poza tym ten suplement niweluje nadmierną kwasowość mięśni. Niestety, ale ta odmiana w porównaniu do jabłczanu kreatyny ma gorsze właściwości buforowe.

Monohydrat nie może być stosowany przez ludzi z problemami z nerkami, dlatego że mocno wpływa na zatrzymywanie wody w organizmie. 

Dodaj komentarz