kobieta mierzy sobie obwod pasa

Jak pozbyć się wody z organizmu? 6 skutecznych sposobów


Woda w organizmie zatrzymuje się z wielu powodów. Niekiedy to zjawisko powoduje, że widoczne są pewne wyraźne sygnały. Wahania wagi, obrzęki, cellulit – to tylko kilka z nich. Jak pozbyć się wody z organizmu? Podpowiadamy!


Sposoby na usunięcie wody z organizmu

Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy nadmiaru wody w swoim organizmie zacznij od stosowania prostych domowych sposobów. Poniżej masz kilka sprawdzonych patentów:

  • Pij napary ziołowe, na przykład z czystka, mniszka lekarskiego, kopru włoskiego, skrzypu, bądź z nawłoci. Rośliny powinny mieć właściwości moczopędne! Można herbatki zastąpić wyciągami ziołowymi w postaci tabletek.
  • Pij dużo napojów w ciągu dnia. Staraj się, aby to było co najmniej 2 litry, najlepiej wybrać wodę, a także herbatki ziołowe. Unikaj za to słodzonych produktów, jak i gazowanych. 
  • W Twojej diecie niech pojawi się dużo moczopędnych owoców oraz warzyw, takich jak ogórek, pomarańcza, arbuz, żurawina i ananas. 
  • Ogranicz jedzenie przetworzonej żywności, a także picie alkoholu.
  • Postaw na aktywność fizyczną, dzięki niej przyspieszysz metabolizm, krążenie krwi i dodasz sobie energii. Poza tym będzie lepszy przepływ wody w organizmie. 
  • Dobrze działa suplementacja magnezu i witaminy B6.

Możesz również kupić specjalne skarpetki lub pończochy kompresyjne. Dobry wpływ na ciało mają zabiegi drenażu limfatycznego. Polepszają one krążenie i pomagają pozbyć się zalegającej wody. Dobroczynnie wpływają na cellulit oraz na żylaki. Koniecznie skonsultuj wizytę w profesjonalnym salonie z lekarzem, bo istnieje szereg przeciwwskazań. Zapomnij o lekach bez recepty, zamiast nich postaw na naturalną suplementację w postaci pełnowartościowej diety.

Jakie są objawy zatrzymania wody w organizmie?

Woda w ludzkim organizmie jest bardzo ważna. W sytuacji, gdy gospodarka wodna będzie zachwiana pojawią się rozmaite problemy zdrowotne. Nagromadzony płyn trafia do  tkanek mięśniowych. Objawy tego zjawiska są dość różnorodne i dotyczą one zarówno naszego wyglądu, jak i samopoczucia oraz sfery zdrowotnej. Będzie to między innymi:

  • opuchnięcie kończyn, bywa i tak że widać również obrzęk wokół oczu, a nawet w okolicy piersi
  • bladość skóry
  • wzdęcia
  • zdrętwienia kończyn
  • problemy z koncentracją
  • osłabienie organizmu
  • bóle głowy bez wyraźnej przyczyny
  • widoczne wahania masy ciała
  • wzrost wagi.
  Jak zgubić boczki? Poznaj skuteczne sposoby

Zatrzymywanie wody jest niebezpieczne, zwłaszcza gdy trwa długi czas.  Prowadzi ono do poważnych chorób. Jakich? Żylaków, zaburzeń tarczycy, zakrzepicy żył głębokich, do tego do przewlekłych schorzeń nerek lub wątroby. 

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie

Tak naprawdę zatrzymanie wody w organizmie ma szereg przyczyn. Najczęściej źródłem pojawienia się tego kłopotu jest picie zbyt małej ilości płynów. Za niskie nawadnianie sprawia, że organizm magazynuje wodę na wszelki wypadek. Dochodzi wobec tego do wielu powikłań, na przykład do zgęstnienia moczu. W ciągu doby należy przyjmować około 2 litry napojów, głównie wody. Pamiętaj, że alkohol to też czynnik prowadzący do zaburzeń gospodarki wodnej. Nadużywanie trunków z procentami sprzyja przenikaniu się wody do tkanek, a więc ich zatrzymywaniu. 

Nadmiar wody w organizmie bierze się również z błędów w odżywianiu. Nadmiar soli, restrykcyjne diety odchudzające, źle zbilansowane menu, braki cennych składników odżywczych, nieregularne posiłki, spożywanie przetworzonej żywności – to tylko niektóre z nieprawidłowości. Niekorzystnie na metabolizm oddziałuje także brak ruchu, siedzący tryb życia, jak i zaburzenia snu. To wszystko razem fatalnie wpływa na gospodarkę wodną ludzkiego ciała.

Kolejną przyczyną są zaburzenia hormonalne, jak i rozmaite choroby, w których stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne bądź kortykosteroidy. U kobiet duży wpływ ma też cykl. Wiele pań przed lub w trakcie okresu zauważa u siebie obrzęki, głównym bodźcem jest nadmiar estrogenów. Pamiętaj, że przyjmowanie antykoncepcji czasem prowadzi do zatrzymania wody.

Problemy z ciśnieniem krwi, systemem limfatycznym, czy z funkcjonowaniem nerek dość mocno rzutuje na nasze ciało, przede wszystkim na gospodarkę wodną, ponieważ są one w dużej mierze odpowiedzialne za wydalanie z organizmu płynów.

Lot samolotem, pozostawanie długo w tej samej pozycji, stosowanie pewnych leków – to też elementy, które nie pomagają w walce z zatrzymywaniem się wody. 

Dodaj komentarz