Regularne picie wody pomaga w nawodnieniu organizmu, zapobiega odkładaniu się wody i pozytywnie wpływa na metabolizm oraz na kondycję skóry. Z tego powodu osoby, które dbają o zdrowy styl życia, zwykle spożywają około 2-3 litrów wody dziennie (w zależności od swojej wagi i prowadzonego trybu życia). Poszukując odpowiedniego produktu, zwykle kierują się stopniem mineralizacji wody, a także jej źródłem, smakiem oraz niekiedy ceną.
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w ostatnim czasie coraz więcej osób dobiera wodę na podstawie jej pH, które określa kwasowość i zasadowość wodnych związków chemicznych. Zadaniem wody o zasadowym odczynie (czyli o pH 7,5 lub wyższym), zwanej również wodą alkaliczną, jest wsparcie w regulowaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, która ma bardzo duży wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Co wpływa na skuteczne działanie wody z wysokim pH i kiedy warto zdecydować się na jej regularne spożywanie?
pH w organizmie człowieka – o czym warto wiedzieć?
Każdy płyn lub spożywany przez nas posiłek ma określone pH, które może mieć kwaśny, neutralny lub zasadowy odczyn. Z kolei pH w naszym organizmie różni się w zależności od poszczególnych narządów (pH w żołądku będzie inne niż na przykład w trzustce), ale jednocześnie jest utrzymywane na tym samym poziomie poprzez zachodzące w organizmie procesy. Dzięki temu nie jesteśmy narażeni na zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, które bywają niebezpieczne dla zdrowia i mają negatywny wpływ na komfort naszego codziennego życia. Mimo to niezdrowy tryb życia, czyli niewłaściwa dieta, brak odpowiedniej ilości snu, narażenie na ciągły stres czy chroniczne odwodnienie mogą powodować odchyły od wspomnianej wcześniej równowagi.
Wysokiej jakości woda z wysokim pH wyróżnia się licznymi prozdrowotnymi właściwościami, które pomagają między innymi w lepszym nawodnieniu organizmu, utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej , bezproblemowym trawieniu czy poprawie samopoczucia. Warto jednak wspomnieć, że wody alkaliczne, które możemy znaleźć w sklepach, różnią się między sobą odczynem pH. Dlatego wybierając najlepszą dla nas wodę, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na posiadane przez nią certyfikaty potwierdzające dane pH (warto zadbać o to, aby oscylowało ono w granicach 9). Jednym z produktów, który wyróżnia się zarówno odpowiednim certyfikatem, jak i rzetelnymi badaniami, jest woda alkaliczna Alcalia. Badania przeprowadzone w katowickim Instytucie AWF potwierdziły, że Alcalia:
- wpływa na pobieranie energii przede wszystkim z tłuszczy, a nie z węglowodanów, co przyczynia się do szybszej redukcji tkanki tłuszczowej,
- bardzo dobrze nawadnia organizm podczas długotrwałego wysiłku,
- ogranicza stres metaboliczny.
Warto zauważyć, że badania przeprowadzono w trzech grupach, w przypadku których osoby z jednej grupy nie spożywały wody podczas wysiłku, badani z drugiej grupy spożywali wodę alkaliczną, a uczestnicy z trzeciej grupy pili wodę stołową.
Jak pić wodę alkaliczną, żeby dostrzec jej działanie?
Odpowiednio dobrana woda z wysokim pH bardzo dobrze sprawdza się jako pierwszy napój po przebudzeniu, czyli na czczo na około 30 minut przed posiłkiem. Oprócz tego na wodę alkaliczną warto zdecydować się podczas treningu, kiedy tracimy najwięcej wody z naszego organizmu i szukamy skutecznego sposobu na dobre nawodnienie lub w trakcie szczególnie stresujących oraz zabieganych dni. Wówczas woda z wysokim pH zapobiegnie odchyleniom w naszej równowadze kwasowo-zasadowej i wpłynie na lepsze samopoczucie.