Siłownie stają się coraz popularniejszymi placówkami, do których zwykle zaglądają ludzie chcący wyrzeźbić swoje ciała i nabrać masy mięśniowej. Wciąż jednak krąży po świecie wiele mitów dotyczących tych placówek sportowych. Warto je szerzej omówić, by nie stały się one powodem do rezygnacji z ćwiczeń w klubie.
Mit 1 – Podnosząc ciężary nagle stanę się kulturystą
Aby mogło dojść do przyrostu masy mięśniowej, należy połączyć ze sobą i ćwiczenia, i prawidłową dietę. Będąc na redukcji, nie da się budować muskulatury, ponieważ do jej tworzenia potrzebna jest nadwyżka kaloryczna pochodząca z odpowiednich składników odżywczych (głównie białka). Odchudzające się panie nie muszą się więc obawiać, że podnosząc ciężary, zaczną przypominać facetów. Trening siłowy pozwoli im jedynie nabrać jędrności oraz wzmocnić całą sylwetkę.
Mit 2 – Siłownia jest tylko dla facetów
Ten mit panie coraz częściej skutecznie obalają. Siłownie przestały być już miejscami zarezerwowanymi wyłącznie dla męskiej części społeczeństwa, dlatego coraz częściej widuje się w nich kobiety. I to nieprawda, że wykonują one treningi głównie na urządzeniach cardio – bieżniach, rowerkach stacjonarnych oraz orbitrekach. Panie przekonały się, że podnoszenie ciężarów może pomóc im w odchudzaniu, rzeźbieniu sylwetki oraz ujędrnianiu poszczególnych partii ciała. Na niektórych siłowniach dostępne są nawet specjalne strefy dla kobiet.
Mit 3 -Nie warto chodzić na siłownię, będąc na redukcji
Ten mit dotyczy głównie treningu siłowego. Osoby odchudzające się rezygnują z niego na rzecz ćwiczeń aerobowych, czyli biegów bądź jazdy na rowerze. Popełniają poważny błąd, bo to właśnie trening z dodatkowym obciążeniem pali zdecydowanie najwięcej kalorii. Co więcej, wykonywany regularnie, może poprawić tempo metabolizmu i przyspieszyć spalanie zbędnych kilogramów. Wielokrotnie udowodniono w testach, że organizm traci kalorie jeszcze na kilka godzin po treningu siłowym. W przypadku ćwiczeń aerobowych nie zauważono takich rezulatów.
Mit 4 – Maszyny to bezpieczniejsza opcja od wolnych ciężarów
Każda siłownia zawiera całą masę specjalnych maszyn służących do ćwiczenia ramion, klatki piersiowej, pleców, nóg czy nawet brzucha. Osoby początkujące chętnie na nich trenują, bojąc się zazwyczaj wolnych ciężarów. Maszyny wymuszają jednak określoną postawę, która nie będzie bezpieczna dla każdego człowieka. Zawsze też stymulują do działania wyłącznie jedną partię sylwetki, podczas gdy przy pracy z wolnym obciążeniem należy pracować całym ciałem, aby np. utrzymać równowagę.
Mit 5 – Nie potrzebuję pomocy trenera personalnego
We wszystkich placówkach sportowych można spotkać wielu trenerów personalnych. Często jednak nawet osoby początkujące nie chcą korzystać z ich pomocy, sądząc, że poradzą sobie z opanowaniem prawidłowej techniki ćwiczeń. W rzeczywistości jednak człowiek zwykle nie jest w stanie zauważyć tego, co potrafiłby dostrzec profesjonalista. Siłownia ma być dla osób miejscem bezpiecznym, dlatego by nie zrobić sobie krzywdy, warto na początkowym etapie treningów skorzystać z pomocy trenerów personalnych.
Świetnie to napisaliście, zgadzam się z każdym podpunktem. Ja chodzę na siłownie już od jakiegos roku (do Champion Gym w Toruniu) i wiem, ze gdyby nie pomoc trenera personalnego, mocna motywacja, regularność treningów, no i odpowiednie odżywianie, to takie chodzenie raz na jakiś czas bez żadnego konkretnego planu na ćwiczenia nic by nie dało. No i fakt, teraz bardzo dużo kobiet chodzi na siłownie, i dobrze 🙂