Pływanie to świetny pomysł na spędzanie czasu wolnego i na relaks. Nabycie tej umiejętności pozwala poruszać się po akwenach zamkniętych, jak i otwartych w bezpieczny sposób. Każdy wiek jest dobry, aby opanować sztukę pływania. Można oczywiście skorzystać z pomocy trenera, choć równie dobrze samodzielna nauka pozwala na zdobycie tej zdolności. Jak nauczyć się pływania? Koniecznie sprawdź 10 naszych praktycznych wskazówek!
1. Przygotuj się dobrze do wyjścia na basen
Zakup stroju kąpielowego jest niezbędny. Kostium powinien nie krępować ruchów, ale dawać nam poczucie dużego komfortu. Przydadzą się ponadto klapki oraz duży ręcznik kąpielowy. Pamiętaj, że na większości basenów wymagane są również czepki, które chronią włosy przed zamoczeniem. Sprawdź, czy musisz mieć swój własny sprzęt, czy na przykład na miejscu są dostępne deski i inne akcesoria ułatwiające naukę pływania. Zapomnij o dmuchanych modelach, ponieważ one nie pozwalają utrzymać prawidłowej postawy ciała.
2. Opanuj technikę oddychania
Nim wybierzesz się na basen przygotuj się do tego „na sucho”. Kup nie tylko strój sportowy i niezbędne akcesoria, ale przede wszystkim ćwicz przez kilka dni lub tygodni oddech. Rób głębokie wdechy, potem powoli wypuszczaj powietrze. Zatrzymywanie jest ważne, tak samo jak opanowanie równomiernego oddechu. Poświęć na to codziennie kilka minut, a szybko zauważysz różnice.
3. Bezpieczeństwo
Woda bywa niebezpieczna, zwłaszcza dla osób bez doświadczenia oraz umiejętności. Nauka pływania powinna odbywać się na początku na płytszym akwenie, jak najbliżej brzegu, gdzie spokojnie wyczuwasz grunt pod stopami. Korzystaj zawsze podczas schodzenia do wody ze schodków, a także uważać na śliską podłogę, głównie na krawędzie. Koniecznie zapoznaj się również z tablicami informacyjnymi w danym obiekcie, czyli z kwestiami bezpieczeństwa.
4. Unoszenie na wodzie
Ludzkie ciało w naturalny sposób unosi się na wodzie. Od tego właśnie elementu rozpoczyna się każdy kurs nauki pływania. Opanowanie tego, jak i pokonanie lęku przed wodą, głównie przed zamoczeniem pozwala nabrać więcej odwagi do trudniejszych rzeczy. Unoszenie na wodzie to ułożenie się płasko na tafli wody na plecach. Stopniowo ciało będzie się zanurzać, jednak nasza twarz pozostanie cały czas sucha. Na początku będzie trudno opanować nerwy i oswoić się z namoczeniem. Warto wobec tego stopniowo przedłużać takie ćwiczenie, aby organizm oraz psychika miała czas na adaptację w zupełnie nowych warunkach.
5. Pływaj ze sprzętem
Samodzielna nauka pływania nie może obyć się oczywiście bez asekuracji. Możesz poprosić o wsparcie kogoś z doświadczeniem w tej dziedzinie, albo zdecydować się na pomocniczy sprzęt. Deska, albo płetwa pomaga utrzymać ciało we właściwej pozycji, poza tym ułatwia opanowanie techniki, jak również zwiększa efektywność pracy nóg. Takie wsparcie pozwala nam utrzymać się na powierzchni, do tego zyskać lepszą pracę kończyn. Korzystają z takiej pomocy nie tylko dzieci, ale i dorośli.
6. Zanurz głowę
Nauka pływania krok po kroku nie może obyć się bez zanurzenia głowy w całości. Zrób to przy krawędzi basenu, albo przy asekuracji drugiej osoby, wtedy będziesz mieć poczucie większego bezpieczeństwa. Ta umiejętność jest konieczna, aby pływać, dlatego stopniowo, powoli zanurzaj za każdym razem coraz więcej głowy aż dojdziesz do pełnego zatopienia.
7. Rozgrzewka
Dobrze przed każdym wejściem do akwenu wodnego zrobić krótką rozgrzewkę, tak jak przed innymi treningami. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń, aby rozgrzać ciało. 5 minut rozciągania pozwoli uniknąć bolesnych skurczów mięśni w trakcie pływania.
8. Nauka ruchów – wiosłowanie
Kiedy poczujesz się swobodnie w wodzie możesz zacząć ćwiczyć poszczególne ruchy. Używaj ramiona oraz nogi naprzemiennie, a dopiero po pewnym czasie staraj się zsynchronizować kończyny. Zobaczysz, że z każdym kolejnym treningiem ruchy będą przychodzić naturalniej, do tego obaw będzie mniej. Asekuracja sprzętu dużo ułatwi, przede wszystkim na początku, gdy nie ma jeszcze harmonijnych ruchów.
9. Wybierz odpowiedni styl pływania
To jaki styl pływania opanujesz, jako pierwszy ma spore znaczenie. Większość początkujących wybiera klasykę, a więc „żabkę”. Dlaczego właśnie ona? Nie wymaga dużej kondycji oraz umiejętności, ponadto nie trzeba sporego wysiłku. Warto jednak pamiętać, aby ruchy były płynne i zsynchronizowane. Nie można tu zadzierać głowy do góry. Zgarniamy wodę ramionami kierowanymi do dół, zginamy w łokciach pod kątem 90 stopni. Potem ręce kierujemy, tak aby palce dłoni złączyły się na wysokości twarzy, a następnie by łokcie się zetknęły.
10. Obserwuj innych pływaków
Samodzielna nauka pływania jest trudna, dlatego że trzeba naśladować ruchy, których nie znamy. W tym wypadku warto obejrzeć kilka instruktażowych filmików, jak również obserwować innych pływaków na basenie. Opanowanie prawidłowej techniki pozwoli świetnie radzić sobie w wodzie i zapewni bezpieczeństwo. Ni bój się prosić o pomoc, czy rady.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.