mezczyzna trzyma sie za stope z bolu

Nie rezygnuj ze sportu przy drobnych urazach skóry – zobacz, jak wybrać plaster dla sportowców


Osiągnięcie upragnionych wyników w sporcie wymaga nie tylko ogromnych nakładów pracy, ale także czasu. Kluczem do sukcesu są regularne i systematyczne treningi. Co jednak, jeśli na przeszkodzie stanie nam drobny uraz skóry?


Powierzchowne rany wywołują ból, ograniczają naszą mobilność i nierzadko zmuszają nas do zmiany zdrowych nawyków.  Uraz skóry nie musi jednak oznaczać przerwy w treningach i rezygnacji ze startu w zawodach. Dobrze dobrany plaster dla sportowców skutecznie zabezpieczy ranę i nie będzie krępował ruchów. Dowiedz się, jak wybierać plastry na urazy odpowiednie dla sportowców.

Plastry na urazy – jak dobrać opatrunek?

Plastry dla sportowców muszą spełnić więcej warunków, niż tradycyjne opatrunki używane w domowych apteczkach. W zależności od miejsca, w którym wystąpił uraz i specyfiki uprawianego sportu powinny zostać dopasowane tak, aby nie ograniczać swobody ruchu i całkowicie redukować ryzyko pogłębienia rany. Plastry na urazy dedykowane sportowcom muszą charakteryzować się wysoką elastycznością i dobrym dopasowaniem anatomicznym, aby nie powodować dyskomfortu i nie rozpraszać zawodnika. Ważnym czynnikiem jest ponadto ich wytrzymałość oraz siła zastosowanego kleju.

Plaster dla sportowców nie może przesuwać się i odklejać w trakcie ruchu, powinien też zabezpieczać miejsce urazu przed ponownym uszkodzeniem – np. w razie upadku lub znacznego obciążenia naruszonej tkanki. Opatrunki powinny być także przewiewne i umożliwiać oddychanie rany, przyspieszając jej gojenie i nie ograniczając wydolności fizycznej, a tym samym potencjału zawodnika. Jako uniwersalne plastry do wysiłku fizycznego stosować można DermaPlast® Elastic – hipoalergiczne plastry o wysokiej elastyczności, które doskonale przylegają do skóry i pozostają niewyczuwalne w trakcie ruchu.

dermaplast twintec

Plastry dla sportowców na kolano i łokieć

Aplikacja odpowiedniego opatrunku na ruchome części ciała – takie jak kolana i łokcie – jest szczególnie problematyczna. Ciągły ruch stawów w trakcie treningu lub startu w zawodach sprawia, że większość plastrów nie spełnia swojego zadania, nieodpowiednio opatrując ranę, przesuwając się lub odklejając od miejsca urazu. Źle dobrany plaster może ponadto dodatkowo podrażniać naruszoną tkankę przez obcieranie lub przywieranie do rany. Dobierając plastry dla sportowców na kolano i łokieć zwróćmy więc szczególną uwagę na ich sprężystość i rozciągliwość, a także rodzaj zastosowanego materiału.

Plastry nieprzywierające do rany powinny w kontakcie z nią chłonąć wysięk do głębszej warstwy, pozostawiając sam opatrunek suchym. Na ruchome części ciała doskonale sprawdzają się plastry do cięcia, np. DermaPlast® FLEXIBLE. Plastry zaprojektowane z myślą o osobach aktywnych cechuje nie tylko wysoka elastyczność, ale także trwałość opatrunku i właściwości wchłaniające.

dermaplast flexible

Plastry, które amortyzują

W przypadku wzmożonego bólu lub szczególnie wrażliwego miejsca urazu sięgnąć należy po specjalne plastry dla sportowców o właściwościach amortyzacyjnych, które osłaniają ranę, chroniąc ją dodatkowo przed uciskiem i urazami. Tego typu opatrunki wykonane są zazwyczaj ze specjalnej pianki, stanowiącej warstwę ochronną dla urażonej tkanki. Materiał zapobiega także pogłębianiu się otarć, dlatego chętnie używany jest przez biegaczy do zabezpieczenia ran powstałych na stopach. Plastry amortyzujące DermaPlast® Protect poza amortyzacją zapewniają ponadto wysoką wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne.

dermaplast protectplus

Plaster dla sportowców – jak naklejać?

Podczas wzmożonej aktywności fizycznej z drobnym urazem skóry istotne są nie tylko właściwości zastosowanego plastra, ale także sposób jego aplikacji na powstałą ranę. Podstawową czynnością, którą powinniśmy wykonać przed założeniem opatrunku jest dokładne oczyszczenie i osuszenie miejsca urazu. Plaster dla sportowców powinien mieć także adekwatny kształt i rozmiar, zadbajmy więc o staranny dobór opatrunku do rozmiaru rany i miejsca, w którym powstała.

Aplikowany opatrunek powinien ściśle przylegać do skóry, nie powodując przy tym dyskomfortu. Przed startem w zawodach lub rozpoczęciem treningu upewnij się, że naklejony plaster nie rozprasza cię, nie powoduje bólu lub nie pogłębia rany.

One thought on “Nie rezygnuj ze sportu przy drobnych urazach skóry – zobacz, jak wybrać plaster dla sportowców

Dodaj komentarz