Modelki, gwiazdy kina i tysiące kobiet na całym świecie pokochały pilates. Co to jest? Jak wyglądają ćwiczenia? Jakie efekty przynosi ta aktywność fizyczna? Dowiedź się wszystkiego o pilates!
Co to jest pilates?
Pilates to forma aktywności fizycznej, w której wykorzystuje się swój własny ciężar ciała, dzięki temu aktywizujemy wszystkie grupy mięśni, także te głębokie. Ten typ treningu wymyślił w latach 20. XX wieku Josef Humbertus Pilates, który stworzył ten program do zupełnie innych celów, bo do rehabilitacji powojennej żołnierzy. Obecnie pilates przede wszystkim stosuje się, jako jeden z elementów codziennych treningów, tudzież pewnego rodzaju relaks.
Na czym polega pilates? Są to statyczne ćwiczenia skierowane do osób w każdym wieku. Choć kobiety w ciąży, ludzie chorujący na osteoporozę, czy po operacji narządów wewnętrznych koniecznie powinni skonsultować się z lekarzem zanim przystąpią do treningów! Do wyboru mamy kilka poziomów zaawansowania, a więc nie czeka nas monotonia. Pilates zawiera w sobie elementy – jogi, baletu, aerobiku i ćwiczeń oddechowych. To powoduje, że ten sport działa tak naprawdę na całe nasze ciało.
Jakie efekty daje pilates?
Głównym celem pilates jest wzmocnienie, rozciągnięcie oraz uelastycznienie mięśni. Dodatkowo ta forma aktywności poprawi wygląd naszej sylwetki oraz dobroczynnie wpłynie na kręgosłup. Zalet jest całkiem sporo i zdecydowanie warto skorzystać z tej opcji wysiłku fizycznego.
Pilates działa dobroczynnie na cały organizm i daje następujące efekty:
- wzmacnia mięśnie całego ciała
- wysmukla i rzeźbi sylwetkę
- zmniejsza dolegliwości bólowe kręgosłupa
- poprawia postawę ciała
- ujędrnia skórę
- zmniejsza cellulit
- przyspiesza krążenie
- zwiększa produkcję kolagenu
- relaksuje
- niweluje stres
- dba o prawidłowy oddech
- rozciąga ciało.
Kobiety w ciąży trenujące pilates również zyskają wiele, ponieważ ćwiczenia w ich wypadku:
- zmniejszą bóle kręgosłupa
- zniwelują bóle głowy
- rozluźnią i wzmocnią mięśnie.
Przykładowe ćwiczenia pilates
Ćwiczenia pilates są dość wymagające, przede wszystkim musisz być w trakcie ich wykonywania skupiona i kontrolować stale postawę. Rozluźnienie mięśni jest niezbędne. Poniżej znajdziesz kilka popularnych pozycji, wszystkich jest około 500, więc jest w czym wybierać. Przykładowe sekwencje:
- unoszenie nogi w klęku z pompką
- unoszenie nóg leżąc na boku
- prostowanie nóg
- unoszenie bioder leżąc na plecach
- skręty tułowia w siadzie.
Konieczna do pilates jest mata do ćwiczeń, ewentualnie koc, nic poza tym. Nie potrzebujesz żadnych specjalnych butów, dlatego że ćwiczy się na boso bądź jedynie w skarpetkach. Często w tle na zajęciach pojawia się muzyka relaksująca.
Co sądzić o treningu pilates – czy warto spróbować?
Liczy się bardzo mocno przy pilates odpowiednia technika, a zatem ruchy muszą być dokładne i powolne, nie można zapominać o regulowaniu oddechu – podczas wydechu maksymalnie wciągasz brzuch, spinasz go. Dobrze wykonywać pozycje przed lustrem to pozwoli nam kontrolować postawę. Choć ćwiczenia są statyczne to i tak można się porządnie zmęczyć, a co więcej potrzebujemy sporo skupienia, aby wytrzymać w danej pozycji. Ryzyko kontuzji, jak i innych niepożądanych zdarzeń jest naprawdę niewielkie. Wobec tego pilates mogą uprawiać wszyscy, bez względu na wiek. Nawet kobiety w ciąży mogą trenować, ale jedynie po konsultacji z lekarzem. Zazwyczaj jest to łagodniejsza forma tej aktywności.
Przed każdym treningiem pojawia się krótka rozgrzewka (trwa 7-10 minut), składa się głównie z biegania w miejscu, krążenia ramion, podskoków, wykroków i innych rozciągających pozycji. Strój jest równie istotny, bo musi zapewniać swobodę ruchu, najlepiej gdy góra oraz dół będzie dopasowana do ciała. Na samym początku z pilates dobrze jest zapisać się na profesjonalne zajęcia, aby dogłębnie poznać technikę i opanować podstawowe sekwencje. Złe wykonywanie ćwiczeń nie da upragnionych rezultatów, poza tym może negatywnie wpłynąć na ciało.
Pierwszy kontakt z pilates pomoże Ci odkryć mięśnie, o których nie miałaś pojęcia. Już po krótkim czasie dostrzeżesz pierwsze pozytywne zmiany. Po 10 zajęciach poczujesz znaczną różnicę w kwestii możliwości fizycznych, a po 30, jak zapewniają trenerzy będziesz mieć „nowe ciało”. Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowe i wprowadzenie pełnowartościowych posiłków jeszcze mocniej wzmocni rezultaty.
A co Wy sądzicie o treningu pilates? Dajcie znać o Waszych wrażeniach w komentarzach!
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.