grupa podczas zajec z piloxingu

Piloxing – co to jest i na czym polega?


Piloxing w ostatnim czasie bije rekordy popularności. To połączenie kilku dyscyplin sportowych, które daje naprawdę dobre rezultaty nawet już po pierwszych zajęciach. Co to jest? Na czym polega? W naszym artykule obszernie opisujemy dyscyplinę sportową skrywającą się pod tajemniczą nazwą Piloxing!


Piloxing – co to jest?

Kluby fitness i siłownie oferują naprawdę szereg zajęć sportowych. Propozycji jest cała masa, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz klasyki są również nowatorskie metody. Za nazwą Piloxing kryje się miks kilku sportów – pilatesu (wykorzystuje się pozycje stojące), tańca oraz kikcboxingu bądź boksu. Pojawiają się tu zatem elementy treningu interwałowego, cardio, poza tym ćwiczenia poprawiające koordynację ruchową i elementy, które pomagają nam wzmocnić pewność siebie oraz odkryć kobiecość. Autorką tej nietypowej dyscypliny sportowej jest Viveca Jensen.

Na czym polega piloxing?

Piloxing łączy sztuki walki, taniec oraz pilates, wobec tego mamy tu rozmaite ciosy, wykopy, skłony, podskoki, przysiady i boksowanie. Całość jest poprzez to bardzo urozmaicona. Trening odbywa się zawsze w otoczeniu muzyki, trwa miej więcej godzinę. Na początku są ćwiczenia bokserskie, potem jest część taneczna z dodatkiem elementów pilatesu. Nie ma tu dłuższych przerw, bo praktycznie po każdej pozycji jest następna. Dzięki temu mocno angażujemy do pracy całe ciało. Piloxing to typowy trening interwałowy, ponieważ tempo jest zmienne – raz jest intensywnie, potem zdecydowanie wolniejsze i znów szybkie.

Nietypowe zestawienie kilku dyscyplin w Piloxing nie jest przypadkowe. Dlaczego? Pilates ma za zadanie wzmocnić mięśnie i rozciągnąć ciało, boks natomiast angażuje do pracy całą sylwetkę, za to taniec wprowadza nieco luzu oraz zabawy. Trening Piloxing jest dość dynamiczny, do tego bazuje na wielokrotnych powtórzeniach. Potrafi solidnie zmęczyć, ale i przynieść masę endorfin.

  Trening obwodowy - co to jest i na czym polega?

Piloxing – dla kogo jest ten trening?

Piloxing można uprawiać w każdym wieku bez względu na stopień zaawansowania oraz doświadczenie w sporcie. Na zajęcia uczęszczają przede wszystkim kobiety. Wiadomo, że początkujący będą mieć pewne trudności, jednak z zajęć na zajęcia ich kondycja stanie się lepsza, tak samo jak możliwości ruchowe. Wtedy poczują się swobodniej na sali treningowej, a zajęcia okażą się przyjemniejsze.

Z pewnością Piloxing skradnie serce fanów sztuk walki, tańca i ćwiczeń, które mają w tle muzykę. Ta dyscyplina może być świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, a także nietypową alternatywą dla klasycznych treningów, na przykład na siłowni.

Jakie są niezbędne akcesoria do piloxingu?

Co ważne Piloxing to trening na boso, więc nie musisz inwestować w żadne obuwie sportowe. Ćwiczenie bez butów gwarantuje nam większą swobodę ruchów, poza tym łatwiej nam zachować równowagę podczas wykonywania pozycji.

Na trening Piloxing nie potrzebne jest obuwie, ale musimy mieć ze sobą inne rzeczy, między innymi:

  • wygodny strój sportowy – najlepiej by miał krój znajdujący się blisko ciała, ale w żaden sposób nie krępował ruchów
  • coś do spięcia włosów, bo podczas treningu najlepiej mieć upięte kosmyki to podniesie komfort podczas zajęć
  • rękawice do kickboxingu – one zwiększają wydajność treningu i jednocześnie chronią dłonie. Kupisz je bez problemu w każdym sklepie sportowym.

Do tego trzeba zabrać podstawowe rzeczy, które przydają się na siłowni, czyli ręcznik, do tego butelkę z wodą.

Piloxing – jakie daje efekty?

Dużą zaletą Piloxingu jest to, że pomaga nam pracować nad sylwetką, a jednocześnie nad poczuciem pewności siebie i nad odkrywaniem kobiecości. Trenujesz ciało oraz duszę, a przy okazji dobrze się bawisz. Przy regularnym uczęszczaniu na zajęcia zyskasz przede wszystkim:

  • podkręcenie metabolizmu
  • płynność ruchów
  • prawidłową postawę ciała
  • poprawę kondycji
  • większą wytrzymałość i siłę
  • równomierne wymodelowanie ciała
  • pozbycie się tkanki tłuszczowej
  • wyrzeźbienie mięśni
  • większą świadomość ciała
  • poprawę krążenia
  • lepsze dotlenienie organizmu
  • lepszą koncentrację
  • poprawę elastyczności mięśni.
  Kalistenika w domu - jak ćwiczyć? Plan treningowy i przykładowe ćwiczenia

Co ważne godzinne zajęcia mogą sprawić, że pozbędziemy się nawet 500-900 kcal. To imponujący wynik! To nie koniec zalet, ponieważ ta dyscyplina sportowa świetnie relaksuje, pozwala pozbyć się stresu, mało tego umożliwia nam poznanie aż kilku sportów jednocześnie. Wyzwala kobiecość, kształtuje ciało, a nawet zwiększa mięśnie bez rozbudowy ich masy. Wymieniać korzyści z uczęszczania na te zajęcia można w nieskończoność.

Dodaj komentarz