rekawiczki na rower

Rękawiczki rowerowe na zimę – po jakie warto sięgnąć?


Rękawiczki rowerowe są jednym z podstawowych elementów zimowego stroju rowerzysty. Ich głównym zadaniem jest ochrona dłoni przed wychłodzeniem, zapewnienie ciepła i pewnego chwytu kierownicy. Rękawiczki zimowe, podobnie jak ich odpowiedniki na cieplejsze dni, chronią także wewnętrzną część dłoni przed otarciami i odciskami od kierownicy. W sprzedaży dostępny jest szeroki wybór tego typu akcesoriów. Na co zwracać uwagę, aby zaopatrzyć się w najlepsze rękawiczki rowerowe na zimę?


Zimowe rękawiczki rowerowe – dlaczego są obowiązkowe?

Jazda rowerem zimą to prawdziwe wyzwanie, nawet dla najbardziej doświadczonych rowerzystów. W najchłodniejszej porze roku nie brakuje dni, kiedy temperatury powietrza znacząco spadają poniżej zera, wieje mroźny wiatr i pada śnieg. Na wychłodzenie narażona jest właściwie każda część naszego ciała, lecz na kontakcie z niskimi temperaturami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi szczególnie cierpią dłonie. Podstawowym elementem stroju rowerowego w okresie zimowym powinny być więc dobrej jakości rękawiczki rowerowe, które sprawią, że jazda będzie przyjemna i bezpieczna dla naszego zdrowia.

Dłonie pełnią bardzo istotną rolę podczas jazdy na rowerze – to za ich pomocą sterujemy, zmieniamy biegi, hamujemy oraz pewnie trzymamy rower. Dłonie, wraz ze stopami ze względu na system krążenia krwi, znajdują się na ostatnim miejscu, są więc w praktyce najbardziej narażone na wychłodzenie i odmrożenie. Z tego powodu konieczne jest zapewnienie im odpowiedniej izolacji termicznej. W tej roli najlepiej sprawdzą się ocieplane rękawiczki rowerowe, które jednocześnie spełnią kilka dodatkowych zadań.

Jakie powinny być idealne rękawiczki rowerowe na zimę?

Rękawiczki rowerowe pełnią kilka funkcji. Po pierwsze, ich zadaniem jest zapewnienie rowerzyście, a raczej jego dłoniom, odpowiedniego komfortu termicznego, czyli izolacji od zimna oraz ogrzewania dłoni. Po drugie, muszą mieć odpowiednią konstrukcję oraz być wykonane z materiałów, które pozwolą znajdującej się pod nimi skórze swobodne oddychać. Istotne jest, aby dłonie nie pociły się nadmiernie, gdyż ich nadmierna śliskość może negatywnie wpłynąć na chwyt kierownicy oraz narazić rowerzystę na niebezpieczeństwo.

  Amix Crea-Trix - opinia, test

Zimowe rękawiczki rowerowe powinny być wyposażone w długie palce oraz ocieplaną wyściółkę. Do produkcji tej ostatniej wykorzystywane są mieszanki syntetycznych materiałów, głównie poliestru i poliamidu. Najdroższe modele są jednocześnie cienkie i bardzo ciepłe. Do zimowej jazdy najlepiej sprawdzą się rękawiczki rowerowe wykonane z wiatroszczelnych membran, ocieplone dodatkową warstwą polaru, z kolei w najchłodniejsze dni warto sięgnąć po grube rękawiczki rowerowe, które zapewnią uczucie ciepła w trudnych warunkach.

Wybierając rękawiczki warto zwrócić uwagę na okolice nadgarstka i skoncentrować się na modelach z wysokim mankietem, który dodatkowo ochroni górną część dłoni przed chłodem. Należy także pamiętać o prawidłowym dopasowaniu rozmiaru – rękawiczki powinny dobrze przylegać do skóry, ale bez uczucia ucisku, aby nie utrudniały swobodnego krążenia krwi, której przepływ również ma znaczenie dla komfortu termicznego naszych dłoni.

Dodaj komentarz