kulturysta

SARM – co to jest? Działanie, efekty i skutki uboczne

Suplementów na rynku jest bardzo dużo, a wiele z nich dostaniemy bez ograniczeń, na przykład w sklepach online. SARMy to mało znany środek o działaniu anabolicznym. Jak on działa? Czym się wyróżnia? Jakie efekty daje? Jakie skutki uboczne powoduje? W naszym artykule znajdziesz wszystkie szczegółowe informacje na temat SARM. Koniecznie go zatem przeczytaj!

SARMy – co to jest?

SARMy powstał przez zupełny przypadek w trakcie badań nad lekiem na nowotwór gruczołu krokowego, czyli prostaty. Tak odkryto andarynę, a więc cząsteczkę, dzięki której stymulujemy produkcję testosteronu, a to właśnie on wpływa na rozbudowę masy mięśniowej. Działanie anaboliczne nie zostało jednak na początku dostrzeżone. Profesor James T. Dalton w latach 90. XX wieku nie spodziewał się, że jego preparat na raka będzie kiedyś ulubieńcem sportowców.

Za nazwą SARMy kryją się selektywne modulatory receptorów androgennych. To są związki aktywne, które mają zdolność do oddziaływania na rozlokowane w ciele receptory androgenne. Co ważne, wyróżniamy aż 2 typy – Ligandrol oraz Ostaryna. Ta druga odmiana jest zdecydowanie bardziej popularna, bo uznaje się ją za najbezpieczniejszą, ponieważ przeszła szereg badań naukowych z pozytywnym wynikiem.

Ciekawostką jest fakt, że te preparaty SARMy na samym początku były lekami dla osób, które zmagają się ze schorzeniami, takimi jak zanik mięśni, czy osłabienie. Badano je również pod jeszcze innym kątem, między innymi jak wspominaliśmy leczenia raka. Wiele lat później świat sportowy szybko pokochał SARMy, zwłaszcza środowisko kulturystyczne.

Czy SARMy w ogóle są legalne?

SARMy to środki, których niestety, ale nie kupisz legalnie. Od 2008 roku widnieją one na liście zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową, czyli WADA. Oczywiście pojawiają się one na czarnym rynku, aczkolwiek nie są one dopuszczone do obrotu przez FDA jako lek. To powoduje, że ani osoby aktywne fizycznie ani chorzy nie będą mogli zakupić w żaden sposób SARMy. Być może wkrótce to się zmieni albo i nie, ponieważ nadal trwają intensywne badania naukowe nad tym preparatem.

  Kapsaicyna - co to jest i jak działa? Właściwości i wpływ na odchudzanie

W sieci oczywiście bez trudu możesz zdobyć nielegalnie SARMy, ale musisz pamiętać, że nie masz pewności co do ich składu, dlatego też mogą one negatywnie wpłynąć na Twój stan zdrowia.

Kilka przykładów SARMów dostępnych na rynku

Jak już wspominaliśmy SARMy są nielegalne, dlatego też nie można nabyć ich chociażby w aptece. Istnieje tutaj pewna furtka, bo podobne składniki znajdziemy, na przykład w MK 677, czyli w łatwo dostępnym preparacie, który ma także przyczyniać się do stymulacji hormonu wzrostu. Ten hormon jest istotny, gdy chodzi o budowanie masy mięśniowej, jak i o rozbudowę jeszcze innych tkanek znajdujących się w ludzkim organizmie.

Środek MK 677 działa na redukcję tkanki tłuszczowej, a także na rozbudowę masy mięśniowej. W tym przypadku również da się zauważyć pozytywny wpływ na gęstość kości. Najbardziej kluczową kwestią jest to, że ta odmiana SARMów uznawana jest za bezpieczną, dlatego też nie powoduje katabolizmu ani nie prowadzi do zaburzeń testosteronu. Dodatkowo ten środek nie powinien negatywnie odbijać się na procesach hormonalnych zachodzących w ludzkim organizmie. Mimo wszystko musimy  przestrzegać zaleceń producenta co do stosowania preparatu, a także pamiętać, że bierzemy go według określonego cyklu.

Na rynku mamy suplementy diety z zawartością SARM. W tej grupie środków znalazły się, między innymi znane produkty, takie jak:

  • DARK Labs LGD-4033 – mamy tu przebadany ligandrol, który w zależności od używania w poszczególnych cyklach może spalać bądź budować masę.

lgd 4033

  • Brawn MK – ten środek działa na budowę masy mięśniowej oraz na redukcję tkanki tłuszczowej, ale co ważne, bez podnoszenia poziomu kortyzolu. Wpływa jednak na hormon wzrostu.

brawn-sarmmk

  • Brawn LGD – ten środek wpływa na poziom testosteronu, poza tym pozytywnie działa na stawy i ścięgna. W tym przypadku ligandrol pomaga nam zbudować suchą muskulaturę, do tego redukuje aktywność miostatyny i reakcji katabolicznych.
  Żelatyna na stawy - jak działa i jak ją stosować?

brawn lgd

Większość środków znajdziemy poza granicami Polski głównie w Wielkiej Brytanii. Skierowane są one do sportowców amatorów, a zatem do fanów kulturystyki i sportów wytrzymałościowych.

Jak działają SARMy?

Wiele osób najbardziej ciekawi działanie SARMy. Trzeba pamiętać, że nie zbadano tego dokładnie i to głównie opinie osób, które przyjmowany ten środek mówią o jego właściwościach. Uznaje się, że to skuteczny preparat na redukcję, poza tym pozwala nam zwiększać masę ciała. To mimo wszystko nie będzie złoty środek do poprawy wyglądu sylwetki, ponieważ potrzebna jest odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna dopasowana do naszych celów.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że SARMy działają wybiórczo i wpływają na wzrost mięśni szkieletowych, ale nie ulegają przekształceniu, między innymi na dihydrotestosteron. Działają one przede wszystkim na:

  • spalanie tkanki tłuszczowej
  • rozbudowę masy mięśniowej
  • procesy anaboliczne
  • poziom libido oraz testosteronu
  • regenerację organizmu po aktywności fizycznej
  • zwiększenie wytrzymałości organizmu.

Jakie są skutki uboczne stosowania SARMów?

Każdy preparat ma pewne skutki uboczne. W przypadku SARMów nie ma aż tak bardzo niepokojących działań niepożądanych, ale pod uwagę należy brać fakt, że nadal są prowadzone badania więc nie ma pełnego obrazu sytuacji. Niektórzy po zażyciu SARMSów odczuwają pewne charakterystyczne symptomy, między innymi są to bóle głowy, wymioty, huśtawki nastrojów, roztrojenie żołądka, zakłócenie widzenia, zmniejszone libido, zawroty, a także problemy ze snem. Skutkiem ubocznym będzie tu przede wszystkim zwiększone ryzyko zawału serca i wystąpienia udaru, ponadto uszkodzenia wątroby, czy zwiększenia enzymów wątrobowych ALT oraz AST. Niektóre środki mogą powodować hamowanie naturalnej produkcji testosteronu. Pamiętaj, że każdy organizm reaguje zupełnie inaczej, a Ty ten nielegalny preparat przyjmujesz na własne ryzyko!

SARMy są to środki, które niosą mniejsze skutki uboczne niż popularne sterydy. To mimo wszystko nie wyklucza, że nie mają działań niepożądanych, bo one oczywiście mogą wystąpić, choć u każdego bywają naprawdę odmienne i mają inną intensywność. 

Efekty stosowania SARMów

SARMy są to suplementy, które kryją w sobie ogromny potencjał, choć badania kliniczne nadal trwają i nie ma 100% pewności jakie efekty dają. Początkowe testy pokazują, że bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku budowania masy ciała, czy ogólnej poprawy sprawności fizycznej, zwłaszcza w kwestii polepszenia naszej kondycji.

  Beta-karoten w sporcie - co musisz wiedzieć?

Testy na szczurach z zastosowaniem SARMy, a dokładnie z użyciem ostaryny pokazują, że możliwy jest wzrost masy mięśniowej wraz ze znaczącym spadkiem tkanki tłuszczowej. W przypadku ludzi są widoczne podobne rezultaty. Co ważne, takie wyniki uda się osiągać bez uprawiania sportu, ale gdy wykorzystano lingandrol. Ciekawostką jest to, że ten preparat działa pozytywnie na gęstość kości zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt.

Co do opinii osób, które przyjmowały SARMy posiadają różne zdania, choć najwięcej pojawia się tu potwierdzeń naukowych tez, że nastąpił wzrost suchej masy mięśniowej, a ogólna wydolność organizmu wzrosła.

Efekty przyjmowania SARMY w skrócie:

  • wspomaga regenerację organizmu
  • przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej
  • pozytywnie wpływa na gęstość kości
  • działa pozytywnie na wzrost wytrzymałości
  • pozwala zwiększyć masę mięśniową.

SARMy – opinie naukowców

Naukowcy dość ostrożnie podchodzą do wydawania opinii na temat SARMy, dlatego że badania nie zostały jeszcze zakończone. Działanie, skutki uboczne oraz długotrwałe przyjmowanie tego środka – te aspekty nadal budzą mieszane uczucia, bo nie ma jednoznacznych danych. Specjaliści co tego środka podchodzą z rezerwą, ponieważ widzą w nim ogromny potencjał, ale mimo wszystko też masę zagrożeń, które może nieść przy długotrwałym przyjmowaniu. Nie ma oficjalnych dowodów na działanie SARMy, więc nie znamy wszystkich konsekwencji medycznych. Nie bez przyczyny Światowa Agencja Antydopingowa zakazała tego środka w świecie sportu.

Dodaj komentarz