zakwasy dokuczaja mezczyznie po treningu

Sposoby na zakwasy – jak się pozbyć zakwasów?

Artykuł zaktualizowany


Po intensywnym wysiłku bardzo często odczuwamy specyficzny rodzaj bólu, który nazywany jest potocznie zakwasami. W jaki sposób z nim walczyć? Poznaj proste i skuteczne sposoby na zakwasy! 


Co to są zakwasy?

Zakwasy to opóźniony zespół bólu mięśniowego. Pojawia się on na drugi dzień, a nawet do 72 godzin po wykonywaniu intensywnej aktywności fizycznej. Co to dokładnie są zakwasy? To mikrouszkodzenia mięśni, które mogą nam dokuczać nawet kilka dni, do 5-7. Przez ten czas organizm będzie się regenerował, a także co ważne, wzmacniał.  

W jaki sposób uniknąć zakwasów?

Istnieje kilka patentów, które pomogą nam wyeliminować zakwasy. Warto o nich pamiętać bez względu na rodzaj aktywności fizycznej, którą wykonujemy. Każdy inny sposób na zakwasy jest dobry, ale my polecamy stosować te dwa poniższe aby ich uniknąć:

 • rozgrzewka jest niebywale ważna, ponieważ przygotowuje ciało do wzmożonego wysiłku. Kilkuminutowe ćwiczenia pozwalają nam rozgrzać mięśnie, a także podnieść temperaturę organizmu. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko kontuzji, w tym również pojawienie się zakwasów. Wystarczy 5-10 minut jazdy na rowerku, czy seria ćwiczeń – pajacyki, bieg w miejscu, krążenia kończyn, tudzież skłony. To sprawi, że mięśnie będą elastyczniejsze, a co za tym idzie mniej podatne na mikrouszkodzenia;
 • stopniowo nasilaj wysiłek fizyczny, czyli musisz fazowo wprowadzać większe obciążenie. Jak? Zacznij od lekkich ćwiczeń, do których jest przyzwyczajony organizm, a następnie przechodź do trudniejszych, tych bardziej intensywnych. Rób to dopiero, gdy ciało się przystosuje. Wówczas możesz po 2-3 tygodniach dodać mocniejszy wysiłek. 

Te dwa sposoby na zakwasy pozwolą zminimalizować ich ryzyko. Choć oczywiście w 100% nie da się wyeliminować tego objawu. Na szczęście istnieją proste domowe patenty, dzięki którym uda się zmniejszyć ból.

Kiedy zdarzą się nam zakwasy, nie korzystajmy z następujących sposobów na zakwasy:

 • picia piwa, ponieważ jest to mit, że ten alkohol pomaga;
 • robienia intensywnego treningu na drugi dzień, dlatego że to pogorszy nasz stan;
 • stosowania leków przeciwbólowych. 

Domowe sposoby na pozbycie się zakwasów

Jeśli mimo wszystko wystąpiły zakwasy to najwyższa pora pomyśleć, jaki sposób na zakwasy wykorzystać do ich usunięcia.  Nie musisz od razu sięgać po specyfiki apteczne, ponieważ możesz wykorzystać tanie, domowe patenty. 

Skuteczne sposoby na zakwasy:

 • sok z wiśni – według naukowców z Uniwersytetu Stanu Vermont skutecznie łagodzi stan bólowy. Jeśli chcesz zapobiec zakwasom dobrze jest spożyć ten produkt przed treningiem, jak i tuż po nim. Sok wiśniowy zawiera bowiem cenne flawonoidy oraz antocyjany, które działają przeciwzapalnie, a także przeciwutleniająco. 
 • Sauna – w wielu siłowniach mamy saunę, warto z niej skorzystać, aby zrelaksować się po intensywnym wysiłku. Co ważne gorąca para poprawia krążenie, dotlenia nasz organizm, jak i redukuje ból. Pamiętaj jednak, aby odczekać i nie od razu wchodzić do sauny, bo może to przynieść więcej szkody niż pożytku! Wymagane jest co najmniej kilkanaście godzin przerwy.  
 • Basen – równie skutecznie z zakwasami radzi sobie woda. Pływanie w basenie rozluźnia mięśnie, poza tym relaksuje. Wykonaj delikatny trening w zamkniętym akwenie wodnym, by poczuć ulgę. 
 • Prysznic – naprzemiennie korzystaj z wody ciepłej oraz zimnej, pobudzisz wtedy krążenie!
 • Gorąca kąpiel – ukoi obolałe mięśnie, wspomożone ich regenerację.
 • Masaż – profesjonalny zabieg nie tylko pomoże się zrelaksować, ponieważ poza tym rozluźni spięte mięśnie. 
 • Przyłóż w bolące miejsce ciepły kompres.
 • Wypij koktajl białkowy bądź napój izotoniczny. Niedobór elektrolitów uzupełni też sok pomidorowy, podobnie jak herbatka z dodatkiem odrobiny sody oczyszczonej.

Trików na pozbycie się uciążliwych zakwasów jest sporo, większość to naturalne metody, które z pewnością nie spowodują żadnych skutków ubocznych. Zatem można je ze sobą dowolnie łączyć według potrzeby oraz możliwości. Dobry sposób na zakwasy to również maści przeciwzapalne oraz przeciwbólowe,  ale tylko w skrajnych przypadkach. Najlepiej pozwolić im naturalne się wchłonąć.


 

Oceń ten artykuł!
[Ocena: Średnia: ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *