szybko chudnaca kobieta

Szybkie chudnięcie – jak to zrobić i czy może być niebezpieczne?

Szybkie odchudzanie jest bardzo popularne, bo na efekty nie trzeba długo czekać. Należy mimo wszystko pamiętać, że restrykcyjne kuracje mogą negatywnie odbić się na naszym stanie zdrowia, jak i na samopoczuciu. Walka o smukłą sylwetkę powinna być dokładnie przemyślana, bo w innym wypadku poważnie sobie zaszkodzimy. Czy istnieje coś takiego, jak bezpieczne odchudzanie? W naszym artykule staramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Dodatkowo zdradzamy wszystko o szybkim zbijaniu wagi Koniecznie sprawdź szczegóły!

Szybkie chudnięcie – czy warto to robić?

Wiele osób chce zmniejszyć swoją wagę. Próbują oni różnych rozwiązań, również tych, które są tak zwaną „ścieżką na skróty”. To nie jest nigdy dobra droga, bo ryzykujemy dużo. Szybkie tempo chudnięcia sprawia, że na efekty nie musimy czekać. Zmiany w wyglądzie pojawiają się w ciągu krótkiego odstępu czasu, a my zapominamy, że to jest ryzykowne rozwiązanie. Ciało potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji, ponadto tylko racjonalne i zdrowe podejście pozwoli cieszyć nam się upragnioną sylwetką i to przez długi czas. Bezpieczne chudnięcie to proces, który wymaga ciężkiej pracy oraz cierpliwości. Sama dieta nie wystarczy, bo trzeba jeszcze zadbać o regularną aktywność fizyczną, czy też wspomóc się dodatkowo suplementacją.

Kiedy chodzi o szybkie chudnięcie, to w pierwszej kolejności organizm pozbywa się nagromadzonej  wody, a dopiero później po kilku tygodniach pojawia się redukcja tkanki tłuszczowej. To pokazuje jasno, że takie rozwiązanie w zasadzie nie zmniejsza wagi trwale, a jedynie pomaga usunąć nadmiar wody, choć efekty i tak są widoczne.

  Ile kalorii spalamy jeżdżąc na rowerze?

Jak szybko schudnąć?

Szybkie chudnięcie stosuje się głównie przed ważnym wyjściem, czyli w awaryjnych sytuacjach, gdzie nie mamy czasu na długie kuracje. Ta metoda zamiast restrykcyjnych głodówek może przybrać zupełnie inną formę. Jaką? Oczyszczająca dieta pozwoli nam pozbyć się nadmiaru wody, a dzięki temu szybko wysmuklimy i to widocznie ciało. W jaki sposób przebiega taka kuracja? Wtedy pijemy dużo wody, jak i naparów ziołowych, a nasze menu bazuje przede wszystkim na owocach i warzywach. Zapominamy o używaniu soli, do tego dużo ćwiczymy i to regularnie. To wszystko sprawi, że już po kilku dniach nasze ciało się zmieni. Pamiętaj jednak, że taka kuracja powinna trwać tylko parę dni, bo przy dłuższym okresie organizm będzie wycieńczony. Co ważne, potem stopniowo wracasz do swojej normy kalorycznej, w ten sposób zmniejszysz ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.

kobieta szybko schudla i spodnie nie pasuja

Optymalne tempo chudnięcia – jakie powinno być właściwe tempo?

Wiele osób zastanawia się jakie jest optymalne tempo chudnięcia. To ile schudniemy zależy od naprawdę wielu kwestii, między innymi od wagi początkowej, stanu zdrowia, historii kuracji odchudzających oraz od naszej konsekwencji w działaniu. Istnieje jednak coś takiego, jak bezpieczne chudnięcie. Co oznacza to hasło? Pamiętaj, że ubytek tkanki tłuszczowej to kwestia indywidualna i u każdego wynik może się znacząco różnić, nawet gdy dwie osoby mają taką samą dietę oraz ćwiczenia. Bezpieczne odchudzanie jest powolne, dlatego też w czasie tygodnia gubimy jedynie 0,5-1 kg. To miesięcznie daje nam niewielki wynik w granicach 2-4 kg, choć w przeliczeniu rocznym będzie wyglądać to już dużo lepiej. W tym wypadku jednak ryzyko powrotu kilogramów i pojawienia się niebezpiecznych problemów zdrowotnych jest niewielkie. Przy znacznym spadku powyżej 5-10 kilogramów musimy być gotowi na powikłania, które niestety, ale na nas czekają.

  Jak schudnąć po ciąży? 10 sposobów na powrót do szczupłej sylwetki po porodzie

Czy szybkie chudnięcie może być niebezpieczne?

Szybkie chudnięcie bywa ryzykowne. Głównym zagrożeniem będzie tutaj efekt jo-jo, a zatem ponowne przybranie na wadze, niekiedy większej ilości kilogramów niż straciliśmy.  Główną przyczyną występowania tego zjawiska jest:

  • brak aktywności fizycznej
  • szybkie zwiększenie kaloryczności
  • zbyt szybka utrata masy ciała.

Ekstremalnie szybkie tempo chudnięcia ma swoje poważne konsekwencje. Mogą pojawić się niedobory witamin oraz makro- i mikroskładników, a to negatywnie wpłynie w zasadzie na całe funkcjonowanie organizmu. Brak podstawowych składników odżywczych będzie nas powoli „wykańczać”. Da się wtedy zauważyć charakterystyczne objawy, takie jak:

  • osłabienie odporności
  • pogorszenie stanu skóry, włosów oraz paznokci
  • pogorszenie wzroku
  • pogorszenie samopoczucia
  • ospałość
  • bóle głowy.

kobieta w za duzych spodenkach

Szybkie chudnięcie jako objawy choroby

Nie zawsze szybkie chudniecie jest wynikiem stosowania kuracji odchudzającej. Przyczyn występowania tego zjawiska może być wiele. Niekiedy drobna zmiana w naszym jadłospisie to główny winowajca tego, że waga nagle zaczęła mocno spadać. Zmniejszenie dobowej normy kalorii, a więc zastosowanie deficytu to niejedyna możliwość, bo nawet zupełne odstawienie słodyczy może dawać takie efekty. Na to jednak nie ma reguły, bo u każdego redukcja masy ciała przebiega inaczej. Warto mimo wszystko odnaleźć przyczynę tego stanu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że szybkie chudnięcie może być objawem poważnych chorób, czyli kłopotów ze zdrowiem. Duży spadek masy ciała w krótkim czasie niekiedy oznacza problemy z:

  • niewydolnością nerek
  • cukrzycą
  • nadczynnością tarczycy

ponadto to może być:

  • nowotwór
  • infekcja
  • niedokrwistość
  • anemia
  • zmiany hormonalne
  • schorzenia autoimmunologiczne
  • zakażenie pasożytek
  • wynik przetrenowania.

Kiedy tempo chudnięcia jest szybkie i masz jakieś dodatkowe objawy, między innymi kołatanie serca, ogólne rozbicie, bóle brzucha, czy mdłości to koniecznie udaj się do lekarza, aby ustalić przyczynę tego zjawiska. Po wykonaniu podstawowych badań z krwi można potwierdzić lub wykluczyć pewne schorzenia. Niekiedy przewlekły stres, depresja, kłopoty rodzinne lub finansowe, a także choroby psychiczne powodują, że masa ciała radykalnie się zmniejsza i to z dnia na dzień. Również przyjmowanie pewnych leków może powodować takie skutki uboczne. Nie można tego absolutnie lekceważyć, bowiem spadek masy ciała to sygnał alarmowy wysyłany przez nasz organizm.

Dodaj komentarz