mężczyzna ma uczulenie

Zioła działające fotouczulająco – co trzeba wiedzieć?


Niektóre zioła wywołują reakcje niepożądane na skórze, jeśli po ich zastosowaniu skóra zostanie poddana promieniom słonecznym. Dzieje się tak tylko u osób o swoistej nadwrażliwości, jednak warto wiedzieć które zioła mogą powodować te reakcje oraz czym one się objawiają.


Jakie objawy powodują zioła fotouczulające?

Objawy są podobne do silnego oparzenia słonecznego, czyli rumień, obrzęk, pieczenie skóry, bolesne pęcherze. Wyprysk fotoalergiczny pojawia się wtedy, gdy pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi w skórze do przekształcenia tolerowanej substancji w substancję uczulającą. Zmiany pojawiają się po 1 lub 2 dniach od ekspozycji na słońce i utrzymują się przez kilka dni. Najlepiej nie ryzykować i nie wychodzić na słońce po zażyciu tych ziół.


Które zioła działają fotouczulająco?

Jednym z ziół, które działają fotouczulająco, jest dziurawiec. Działa leczniczo na depresję, ponieważ olejek z dziurawca zawiera hiperycynę, czyli czerwony barwnik. To właśnie ten barwnik wraz z promieniami UV może zwalczać depresję, a jednocześnie może działać fotouczulająco.

Innym ziołem jest rumianek, który jest zawarty np. w preparacie Azulan, również może mieć działanie fotouczulające. Azulan zawiera płynny wyciąg z koszyczków rumianku oraz etanol. Stosuje się go do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych gardła, migdałów i dziąseł oraz jako środek rozkurczający, przeciwzapalny i wiatropędny w stanach zapalnych układu pokarmowego. Trzeba skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zanim zastosuje się Azulan, ponieważ może mieć działanie fotouczulające.

Podobne działanie do rumianku wykazuje bergamotka. To zioło także ma właściwości fotouczulające. Przyjmowanie płynów na bazie bergamotki podczas przebywania na słońcu jest niedozwolone.

Nagietek jest popularnym ziołem stosowanym na skórę. Jednak stosowanie go zewnętrznie lub wewnętrznie oraz wystawianie się na słońce może skończyć się czerwonymi przebarwieniami na skórze.

  Oczyszczacz powietrza Airdog X8 - jak działa?

Arcydzięgiel to roślina, która ma właściwości rozgrzewające i odżywcze. Jednak stosowanie go podczas kontaktu z promieniami słonecznymi może powodować poparzenia słoneczne lub brązowe przebarwienia. Rośliny takie jak aminek większy i ruta należą do rodziny selerowatych, które najlepiej jeść wieczorem lub po prostu nie wychodzić na słońce po ich spożyciu.

Roślin, które mogą wywoływać reakcję fotoalergiczną, jest więcej. Warto zatem czytać ulotki i informacje o ziołach i ich możliwych działaniach niepożądanych, zanim zastosuje się jakieś zioło. Po użyciu ziół najlepiej po prostu nie wychodzić na słońce, szczególnie między godziną 12 a 15 lub stosować kremy z wysokimi filtrami UV.


 

Dodaj komentarz