Nie da się ukryć, że zarówno arginina, jak i cytrulina są bardzo popularnymi związkami, które wpływają, na tak zwaną pompę mięśniową. Który produkt wybrać? Jakie są wady i zalety obu suplementów diety? W naszym artykule znajdziesz zestawienie argininy i cytruliny!
Arginina – co to jest?
Arginina jest to aminokwas, który samodzielnie produkuje ludzki organizm, a więc to aminokwas endogenny. Z wiekiem jednak ciało jest w stanie wytworzyć go coraz mniej. Co ważne znajdziemy go także w wielu artykułach spożywczych, głównie w tych mlecznych, czy w mięsie i w niewielu pokarmach roślinnych.
Arginina jest stosowana w celach typowo medycznych, jak i przez sportowców. Po zażyciu tego suplementu dochodzi do zwiększenia średnicy naczyń krwionośnych, a co z kolei przekłada się na dużo efektywniejsze spalanie metabolitów, a także dostarczanie większej ilości składników odżywczych do naszych komórek po aktywności fizycznej.
Zalety i wady argininy
Arginina ma swoje zalety, jak i wady. Zdecydowanym plusem będzie to, że:
- ten aminokwas bierze udział w szeregu procesów, które zachodzą podczas tworzenia poliamin wykorzystywanych w trakcie syntezy białek
- powoduje sprawniejsze odżywienie komórek
- wpływa na rozbudowę masy mięśniowej
- przyspiesza regenerację potreningową
- pozytywnie działa na zdolności wytrzymałościowe
- bierze udział w zachodzących w organizmie przemianach gazowych.
Niestety, ale minusem tego związku jest fakt, iż:
- stosowanie argininy może wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie nerek, a także wątroby
- może prowadzić do występowania krwotoków
- arginina negatywnie wpływa na gojenie się ran
- bywa przyczyną zakłócenia równowagi potasu we krwi co może powodować skutki uboczne, między innymi nudności, biegunkę, odwodnienie, czy też skurcze żołądka.
Cytrulina – co to jest?
Cytrulina jest to aminokwas endogenny, ale ludzkie ciało nie wytwarza go samodzielnie. Ten związek chemiczny jest wynikiem przemiany ornityny. Co ciekawe naturalnym źródłem cytruliny jest arbuz. Na rynku znajdziemy głównie w formię jabłczanu.
Cytrulina przyczynia się do produkcji argininy. Poza tym bierze ona udział w cyklu mocznikowym, dzięki niej skutecznie pozbywamy się z organizmu szkodliwego amoniaku, jak i kwasu mlekowego.
Cytrulina – zalety i wady
Do zalet stosowania cytruliny zaliczymy to, że:
- bierze udział w syntezowaniu aminokwasów – argininy oraz ornityny
- przyczyna się do rozszerzania się naczyń krwionośnych
- obniża ciśnienie krwi
- działa prozdrowotnie dla serca
- zwiększa wydolność fizyczną naszych mięśni
- reguluje zaburzenia erekcji.
Minusów przyjmowania cytruliny jest naprawdę niewiele, dlatego że liczne badania nie wykazały, żeby powodowała jakiekolwiek skutki uboczne. Jednak osoby z problemami krążenia, czy z dysfunkcjami układu pokarmowego powinny unikać tego typu suplementacji, bo może ona nasilić ich kłopoty zdrowotne.
Główną wadą cytruliny jest to, że przyjmowana przyczynia się do występowania stresu jelitowo-żołądkowego. Na całe szczęście branie tego środka na pusty żołądek zdecydowanie zmniejsza nieprzyjemne objawy u większości osób.
Arginina i cytrulina – jakie są różnice?
Arginina, a cytrulina? To odwieczny dylemat osób aktywnych fizycznie, którym zależy na pompie mięśniowej. Oba warianty mają pewne różnice, choć z pozoru tak wiele ich łączy. Poniżej znajdziesz zestawienie odmiennych cech:
- arginina występuje w organizmie człowieka naturalnie, cytrulina już nie
- arginina przyczynia się do produkcji tlenku azotu bezpośrednio, a cytrulina tylko pośrednio
- arginina przyczynia się do syntezy białek, za to cytrulina nie
- cytrulina w większym stopniu przyczynia się do lepszej regeneracji organizmu po wysiłku niż arginina
- arginina wykazuje szereg właściwości zdrowotnych, a cytrulina nie ma zbyt wielu cennych zdolności
- arginina wspomaga rozbudowę mięśni, za to cytrulina usprawnia proces regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym
- obie przedtreningówki zażywa się klasycznie przed treningiem w celu zwiększenia efektu ergogenicznego, ale arginina może być także podawana przed snem, wtedy zwiększa rozrost mięśni. Natomiast cytrulina brana 3 razy dziennie łagodzi zaburzenia erekcji i działa prozdrowotnie na układ krążenia.
Ciekawostką jest to, że cytrulina zwiększa poziom argininy w organizmie o wiele bardziej niż, gdy jest stosowana tylko i wyłącznie arginina. Dlaczego tak się dzieje? Ten związek odgrywa ważną rolę w zwiększaniu wartości argininy.
Najlepiej argininę i cytrulinę brać jednocześnie, poprzez to dajemy mięśniom idealne warunki do rozrostu, bo te środki się wzajemnie uzupełniają. Mamy dużo lepsze ukrwienie tkanki mięśniowej, ponadto uzyskamy pożądaną pompę mięśniową. Synergizm działania obu suplementów działa kompleksowo, bo maksymalizuje produkcję tlenku azotu tak ważnego dla sportowców. Wtedy praca mięśni jest prawidłowa, a wydolność tlenowa poprawiona. Dodatkowo zmniejszamy kondensację kwasu mlekowego w mięśniach, wobec tego czas regeneracji jest krótszy, a wszystko przebiega sprawniej.
AAKG czy cytrulina – co wybrać?
Zastanawiasz się, czy AAKG (suplement diety alfa-ketoglutaran L-arginina), czy cytrulina? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem to przede wszystkim kwestia indywidualna. Każde ciało reaguje inaczej, dlatego dobrze sprawdzić działanie obu na sobie i podjąć odpowiednią decyzję.
AAKG zaleca się w sportach siłowych oraz sylwetkowych. Brana kilka minut przed treningiem odpowiada za efektywniejszą formę argininy. Ten suplement przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, lepszej regeneracji oraz warunków do wzrostu mięśni. Natomiast cytrulina jest idealna dla osób, które uprawiają sporty sylwetkowe, czy te beztlenowe. Pozwala uzyskać szybki efekt pompy mięśniowej, a to za sprawą zwiększonego przepływu krwi w czasie treningu.
Nie można zapomnieć, że organizm potrzebuje cytruliny i argininy, bowiem to niezbędne aminokwasy biorące udział w wielu procesach zachodzących w ludzkim ciele. Dwa rodzaje są wręcz obowiązkowym elementem na liście suplementów w życiu sportowców, a także kulturystów.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.