Coraz więcej osób decyduje się na suplementację. Ostatnio prawdziwym hitem wśród fanów sportu stała się cytrulina aminokwasowa. Co to jest? Czy powinieneś ją przyjmować? Sprawdź koniecznie!
Cytrulina – co to jest?
L-cytrulina to aminokwas, który występuje naturalnie, na przykład w arbuzie. Co ciekawe ludzkie ciało samodzielnie może produkować ten składnik. Działa on bardzo korzystnie na rozszerzenie naczyń krwionośnych i cykl mocznikowy. Poza tym odgrywa ważną rolę w budowie mięśni. Niedobór tego aminokwasu objawia się, na przykład osłabieniem mięśni bądź nadciśnieniem. Uda się zwiększyć ilość cytruliny w organizmie stosując suplementację lub jedząc produkty zawierające wysokie stężenie tego środka.
Występowanie l-cytruliny – gdzie ją znajdziemy?
Cytrulina aminokwasowa występuje naturalnie, pojawia się głównie w owocach i w warzywach. Jeśli chcesz zwiększyć jej dawkę w organizmie sięgaj po produkty, takie jak:
- arbuz
- dynia
- ogórek
- tykwa
- gorzki melon
- wątróbka
- ziarna kakaowca
- migdały
- orzechy laskowe
- łosoś
- ciecierzyca
- czosnek
Suplementy z cytruliną
- L-cytrulina, czyli najprostsza z możliwości bazująca jedynie na cytrulinie, nie ma tu innych związków
- jabłczan cytruliny – to połączenie cytruliny i jabłczanu odpowiedzialnego za produkcję energii.
Ten drugi typ poleca się głównie sportowcom oraz osobom bardzo aktywnym, czyli systematycznie uprawiającym rozmaite dyscypliny. Stosując suplementację należy przestrzegać zaleceń producenta! Stopniowo zwiększaj dawkę, bo nie każdy organizm dobrze toleruje ten środek. Choć skutki uboczne w przypadku cytruliny są łagodne i rzadko występują, najczęściej dochodzi jedynie do problemów żołądkowo-jelitowych. Główną tego przyczyną jest przyjmowanie suplementu na pusty żołądek.
Na rynku mamy jeszcze inne kombinacje cytruliny w postaci zestawu połączonego:
Kto powinien przyjmować cytrulinę?
Chętnie sięgamy po cytrulinę, bo dobroczynnie wpływa ona na nasz organizm. Jest polecana przede wszystkim sportowcom, ponieważ zwiększa:
- przepływ krwi;
- zawartość tlenu w tkance mięśniowej.
Przy systematycznym przyjmowaniu cytruliny odczujesz poprawę wydajności ćwiczeń wytrzymałościowych. Mało tego, suplementacja ów produktu pozytywnie wpływa na wyniki sportowe podczas treningu siłowego. To nie wszystko, bo ten aminokwas polepsza skurcz mięśni, zmniejsza zmęczenie, minimalizuje występowanie, tak zwanych zakwasów oraz dodatkowo wzmacnia zjawisko, które znamy pod nazwą pompa mięśniowa. Zalet jest dość sporo!
Cytrulina ma jeszcze inne właściwości zdrowotne, między innymi:
- obniża ciśnienie krwi
- poprawia zdolność tętnic
- rozszerza naczynia krwionośne
- eliminuje zaburzenia erekcji
- spowalnia odkładanie cholesterolu
- pomoc przy zaburzeniach cyklu moczowego
- zwiększenie produkcji hormonu wzrostu
- korzystnie wpływa na układ odpornościowy
- ochrona układu sercowo-naczyniowego.
Ten aminokwas skierowany jest do sportsmenów i osób, które chcą polepszyć wygląd swojego ciała, na przykład zawodników sportów sylwetkowych. Poza tym to wyśmienita opcja podczas procesu redukcji tkanki tłuszczowej. Ludzie z chorobami serca, układu trawiennego czy krążenia muszą jednak uważać. Warto stosowanie tego typu suplementacji skonsultować z lekarzem!
W lekach na potencje, czy też w preparatach zwiększających siłę doznań seksualnych pojawia się cytrulina. Jeśli przyjmujesz właśnie taki środek miej to na uwadze w trakcie suplementacji!
Dawkowanie cytruliny
Zawsze dokładnie czytaj informacje na opakowaniu. Zazwyczaj to 3-6 gramów L-cytruliny na dobę, albo 8 gramów cytruliny jabłczanu w ciągu dnia. Porcję podziel na dwie – rano i wieczorem, bądź przyjmij 30 minut tuż przed treningiem, a kolejną tuż po wzmożonej aktywności, dzięki temu zabiegowi uzyskasz lepszy efekt. Co ważne można stosować w dawkowaniu odmiennym! Ilość cytruliny oczywiście będzie dopasowana głównie pod kątem rodzaju treningu oraz wyniku, jaki chcemy osiągnąć.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.