bieganie na czczo z samego rana

Bieganie na czczo czy po śniadaniu – co jest lepsze? Fakty i mity


Jogging pozwala nam zapomnieć o problemach i wzmocnić kondycję. To doskonały wybór podczas kuracji odchudzającej, czy w trakcie przygotowywania się do testów sprawnościowych. Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Który wariant jest lepszy? Obalamy fakty i mity na ten temat!


Bieganie po śniadaniu

Masa osób biega rano i tu często pojawia się problem, czy iść na jogging na czczo, czy może dopiero po zjedzeniu śniadania. Dopuszcza się w zasadzie każdą z tych opcji, chociaż opinie co do tej kwestii są podzielone. 

Po zjedzeniu śniadania wielu biegaczy czuje się ciężko i dostrzega pewien dyskomfort, a to dlatego że nie przestrzega kluczowych zasad. Jakich? Poniżej znajdziesz najważniejsze wytyczne:

  • Trzeba po spożyciu posiłku odczekać kilkanaście minut nim ruszymy na trening, przerwa wynosi co najmniej 1-1,5 godziny, a po ciężkostrawnym menu dużo więcej, bo aż 3 godziny. 
  • Najlepiej postawić na lekkostrawne danie, które ciało szybko strawi i nie będzie tracić na to zbyt wiele energii. Unikaj tłustych pokarmów!

To wszystko pozwoli nam uniknąć efektu uczucia ciężkości, a także wymiotów bądź skurczów brzucha w trakcie biegu. Pełnowartościowe jedzenie doda nam energii, mało tego wydłużyć czas treningu. 

Bieganie na czczo – co trzeba o nim wiedzieć?

Na czczo podczas biegu szybciej spalamy tkankę tłuszczową, ale istnieje ryzyko, że organizm zacznie korzystać energię również z masy mięśniowej. Choć dochodzi do tego procesu dopiero w trzeciej kolejności, a więc szansę są dość niewielkie, że to zjawisko wystąpi. Trzeba pamiętać, że bieganie na czczo u niektórych powoduje uczucie osłabienia, wobec tego nie są oni w stanie przebiec wyznaczonej trasy, czy zachować odpowiedniego tempa. 

Kiedy wybierasz bieganie na czczo, czyli z pustym żołądkiem musisz pamiętać, że:

  • trening nie może być zbyt intensywny ani za długi
  • organizm potrzebuje około 30 minut na rozbudzenie, więc nie idź biegać od razu po wstaniu z łóżka, odczekaj chwilę
  • wypij przed wyjściem na jogging szklankę wody, aby zapobiec odwodnieniu ciała
  • po biegu uzupełnij braki węglowodanów i białka w następującej proporcji – 80% do 20%.
  Efekty biegania - czego się spodziewać po tygodniu, dwóch i miesiącu?

Bieganie na czczo według wielu badań przynosi lepsze rezultaty w spalaniu tkanki tłuszczowej niż jogging po jakimkolwiek spożytym posiłku. Wynik może być lepszy nawet o 20%! Co ważne dopiero po około 20 minutach organizm zaczyna spalać nagromadzony tłuszczyk, więc trzeba biegać dłużej. Poza tym po przebudzeniu poziom insuliny w organizmie jest niski, a adrenaliny, wręcz przeciwnie, bardzo wysoki. To też pozwala nam spalić więcej kalorii.

Jeśli podczas biegu na czczo zamiast tkanki tłuszczowej zaczną spalać się mięśnie ciało da nam o tym znać. W jaki sposób? Odczujemy spadek energii, duże zmęczenie nawet pomimo wolnego tempa, a także obciążenie kończyn, zwłaszcza tych dolnych. W takiej sytuacji koniecznie przerwij trening! Szybko uzupełnij braki sięgając po płyny (najlepiej wypić izotonik lub wodę z cytryną) i białko. Zawsze po ćwiczeniach staraj się zaspokoić niedobory, dzięki temu proces regeneracji będzie dużo szybszy.

Bieganie na czczo to popularna metoda treningu stosowana nawet przez wyczynowców, głównie przez długodystansowców, na przykład przygotowujących się do maratonu. Rzadziej ten sposób wykorzystują amatorzy. U osób z nadprogramowymi kilogramami jogging na głodnego również przynosi dobre rezultaty, ale oczywiście lepsze wyniki mamy, gdy stosujemy na co dzień zbilansowaną dietę. Ćwiczenia rano bez śniadania to dla niektórych jedyny moment na wykonanie zaplanowanej aktywności fizycznej. Wtedy tryskają energią i mają chwilę na trening, a po jedzeniu ciężko im się zmotywować do ruchu.

Podsumowanie

Jak widać nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy biegać na czczo, czy po śniadaniu. Wszystko zależy od naszego organizmu, a także od efektu jaki chcemy osiągnąć poprzez trening. W budowaniu masy to rozwiązanie się nie sprawdzi, a już w sytuacji, gdy jesteśmy na redukcji będzie nawet zalecane. Zatem pod uwagę trzeba wziąć aż kilkanaście aspektów.

2 thoughts on “Bieganie na czczo czy po śniadaniu – co jest lepsze? Fakty i mity

Dodaj komentarz