stopy na kamieniach

Ból w okolicy pięty – czy stabilizatory mogą pomóc?

Ból stóp i kostek może mieć najróżniejszą przyczynę – uraz, złamanie, przeciążenie, stany zapalne czy zmiany w obrębie stawów. W tym artykule zajmiemy się dwoma schorzeniami, które zdarzają się bardzo często (zarówno sportowcom, jak i „zwykłym” ludziom) oraz powodują ból w okolicy pięty: zapaleniem ścięgna Achillesa oraz zapalenie rozcięgna podeszwowego. Jak się objawiają? Czy stabilizatory mogą pomóc w leczeniu i profilaktyce tych chorób?

Przyczyny i objawy zapalenia ścięgna Achillesa

Ból i zesztywnienie wzdłuż tylnej części pięty, a także łydki to główne objawy zapalenia ścięgna Achillesa. Dyskomfort nasila się przy próbie dotyku, czasem pojawia się również obrzęk, ocieplenie i zaczerwienienie skóry w okolicy tej struktury. Do uszkodzenia tkanek dochodzi głównie w czasie uprawiania sportu, zwłaszcza gdy popełnisz któryś z tych błędów:

  • trenujesz ponad swoje możliwości,
  • obciążasz nadmiernie grupę mięśni łydki,
  • ćwiczysz na wymagającym lub nierównym terenie,
  • masz złą technikę uprawiania ćwiczeń,
  • zapomniałeś o rozgrzewce przed treningiem.

Choć na kontuzję narażone są osoby wykonujące ćwiczenia mocno obciążające mięsień płaszczkowaty i brzuchaty łydki (skoki, biegi), zdarza się ona także w czasie codziennych czynności. Czynniki ryzyka to noszenie nieodpowiedniego obuwia, otyłość, niektóre choroby przewlekłe.

Orteza na zapalenie ścięgna Achillesa

Z objawami opisanymi w poprzednim śródtytule warto zwrócić się do specjalisty, który wykluczy inne choroby i oceni stopień uszkodzenia ścięgna Achillesa oraz dobierze odpowiednie leczenie. Noszenie ortezy stawu skokowego i ścięgna Achillesa najczęściej jest jednym z elementów terapii. Stabilizatory przeznaczone do tego celu mają różną formę – zazwyczaj to przypominające skarpetę bez palców opaski z materiału kompresyjnego. Wiele z nich ma specjalne silikonowe wkładki masujące lub odciążające ścięgno oraz podpiętkę w zestawie. Przy poważniejszych urazach lekarz może zalecić większe unieruchomienie stawu skokowego i przepisać sztywną ortezę kostki.

  Idzie sezon! Kupuj rower!

Przyczyny i objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego

Rozcięgno podeszwowe znajduje się w spodniej części stopy. Ma charakter więzadła i łączy kość piętową z paliczkami bliższymi. Ponieważ na tę strukturę jest przenoszona spora siła w czasie długotrwałego stania, chodzenia czy biegu, często ulega ona uszkodzeniu. Zapalenie objawia się bólem i sztywnością pięty, często w okolicy jego przyczepu do guza piętowego.

Co bardzo charakterystyczne, w zapaleniu rozcięgna ból pojawia się najczęściej rano albo po dłuższym odpoczynku, po kilku-kilkunastu minutach daje się „rozchodzić”, a następnie znowu pojawia tuż po zakończeniu aktywności. Stałe dolegliwości występują w przypadku silnego uszkodzenia oraz braku leczenia.

Przyczyną zapalenia rozcięgna podeszwowego jest najczęściej:

  • nieprawidłowa budowa stopy (nadmierna pronacja, stopa wydrążona, płaskostopie),
  • praca stojąca,
  • zbyt duże napięcie mięśnia brzuchatego łydki i mała elastyczność ścięgna Achillesa,
  • źle dobrane obuwie,
  • błędy treningowe, głównie te opisane w śródtytule o zapaleniu ścięgna Achillesa (najczęściej przydarza się biegaczom długodystansowym).

Jaka orteza za rozcięgno?

Specjalista najczęściej diagnozuje zapalenie rozcięgna podeszwowego na postawie objawów. Leczenie obejmuje przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (maści, obstrzykiwania), zabiegi rehabilitacyjne, ćwiczenia oraz noszenie ortezy lub wkładek do butów. Orteza na rozcięgno zapewnia odpowiednie podparcie łuku podeszwowego, a także masuje obolałe miejsce, co znacznie łagodzi dolegliwości i umożliwia chodzenie.

Masz inne problemy ze stawami? Uszkodziłeś sobie nadgarstek lub kciuk i potrzebujesz specjalistycznych ortez (tego typu)? Odwiedź sklep Pomoce dla Seniora — znajdziesz tutaj szereg urządzeń do rehabilitacji, które przywrócą Ci sprawność!

Dodaj komentarz