alternatywy pieczywa

Co zamiast chleba? 15 pomysłów na zastąpienie pieczywa


Ludzie z wielu powodów nie jedzą chleba. Alergie, czy restrykcyjna dieta – to tylko niektóre z przyczyn tego zjawiska. Co zatem wybrać zamiast chleba? Sprawdź 15 pomysłów na zastąpienie pieczywa!


Pieczywo – dlaczego go unikamy?

Chleb ma wysoką zawartość węglowodanów, dlatego osoby podczas kuracji odchudzającej unikają spożywania pieczywa, albo mocno ograniczają konsumpcję. Powodem mogą być również konkretne diety, na przykład bezglutenowa, wysokotłuszczowa, paleo, czy wysokobiałkowa.

Wtedy zmniejszamy liczbę kalorii i nie jemy produktów bogatych w skrobię, a więc wyeliminujemy pewne artykuły spożywcze. Pewnie dlatego na rynku jest wiele zamienników dla tradycyjnego pieczywa. Można postawić na gotowe produkty lub wykonać smaczne alternatywy samodzielnie.

15 pomysłów na zastąpienie pieczywa

Trudno wyobrazić sobie codzienność bez pieczywa. Można jeść więcej warzyw, owoców i nabiału, ale i tak mamy poczucie, że czegoś nam brak. Kiedy odstawiamy białe pieczywo pojawia się problem, czy można je czymś zastąpić. Na szczęście jest kilkanaście alternatyw. Poniżej znajdziesz zdrowe, ale zupełnie inne „pieczywka”:

1. Chleb oopsie

Nazywany też chmurkowym, to wysokobiałkowe placki z białek, żółtka oraz kremowego serka. Po ubiciu piany z białek dodaje się żółtko do tego nabiał. Tak przygotowaną masę pieczemy przez 30 minut w 150 stopniach. Pyszne „chmurki” gotowe!

2. Białkowe chlebki

Białkowe chlebki mogą również powstać z komosy ryżowej, czy mąki z ciecierzycy. W sklepach jest wiele takich produktów w formie małych „pizzerinek”. Czasem mamy tu dodatki smakowe, takie jak na przykład pomidory.

  Dieta biegacza - jak powinna wyglądać?

3. Naleśniki z cieciorki

Są łatwe w przygotowaniu i przy okazji bardzo smaczne. Mąkę mieszasz z wodą, ewentualnie dajesz przyprawy, na przykład kurkumę. Smażysz, jak zwykłe naleśniki. Naprawdę mało tu węglowodanów, bo około 11,5 grama w jednej porcji.

4. Glony nori

Arkusze glonów nori, dzięki nim zrobisz smaczne wrapy, albo rolowane kanapki. Wypełniasz środek czym chcesz!

5. Papier ryżowy

W przypadku papieru ryżowego jest takie samo zastosowanie, jak w przypadku arkuszy glonów nori. Co ważne jedna sztuka ma tylko 30 kcal.

6. Tofu

Ma kilka odmian, między innymi klasyczną i wędzoną. Pozwala nam na przygotowanie zdrowych kanapek. Im bardziej zbita konsystencja produktu tym mocniej przypomina klasyczny chleb. To wysokobiałkowy składnik z mleka sojowego, a więc odpowiedni dla osób, które mają problemy z tolerancją laktozy.

7. Paluchy jaglane

Paluch jaglany zrobisz z resztek kaszy z obiadu. Do tego dodajesz odrobinę oleju rzepakowego, suszone pomidory, zioła oraz pestki słonecznika. Po zblendowaniu na końcu dorzucasz kaszę i lepisz paluchy. Pieczesz w piekarniku przez 20 minut w temperaturze 180 stopni.

8. Chlebek z fasoli i kaszy

Sycący oraz aromatyczny, a to dzięki zawartości ziół. Jest on pełen odżywczych substancji i witamin.

9. Chlebek bananowy

Idealny do słodkich kanapek oraz dań. W środku może znaleźć się każdy rodzaj mąki, ale pamiętaj, że to znacząco zmieni smak.

10. Płatki – owsiane, gryczane, ryżowe, jęczmienne.

To będzie baza pożywnych owsianek, a także innych sycących dań, między innymi omletów, czy koktajli. Nie zrobisz z nich kanapek, ale masz wiele innych możliwości.

Warzywa zamiast chleba to częste zjawisko. Możesz tu wykorzystać:

11. Sałata oraz liście kapusty

Nałożysz do nich różnego rodzaju farsze, sałatki, czy mięsa. Najlepsze będą odmiany z twardszymi liśćmi, na przykład cudownie sprawdzi się tu kapusta pekińska.

  Dieta 8-godzinna - czy działa? Efekty, zasady i opinie

12. Pieczone bataty

Są słodkie, do tego świetnie sprawdzają się, jako zamiennik chleba. Układasz na nich dowolne składniki, jednak taką kanapkę musisz jeść inaczej, bo za pomocą noża oraz widelca.

13. Kapelusze grzybów

Im większe tym lepiej! Możesz je ugrillować, albo upiec w piekarniku. Sprawdzą się idealnie przy burgerach, sałatkach, czy daniach mięsnych.

14. Surowe warzywa

Surowe warzywa pokrojone w słupki są doskonałe do dipów, past i innych smarowideł. Marchewka, seler, pietruszka oraz papryka odnajdą się tu idealnie.

15. Awokado

Przecinasz na pół i wyjmujesz pestkę. Do środka może trafić twarożek, pasta warzywna, czy pasztet mięsny. Takie „pieczywo” posiada mało kalorii, za to kryje w sobie sporo zdrowych tłuszczy.

Te wszystkie propozycje pozwolą Ci nadal jeść kanapki, mimo iż z menu zniknie tradycyjne pieczywo.

Dodaj komentarz