Aktywność fizyczna przydaje się nie tylko w sytuacji, gdy chcemy zadbać o smukłą sylwetkę, czy wyrzeźbić mięśnie. Co ciekawe, odpowiednie ćwiczenia pozwalają nam szybko uwolnić się, od tak zwanych wiatrów. Jakie pozycje sprawdzają się przy gazach i przy wzdęciach? Sprawdź koniecznie 10 najlepszych opcji, które Ci pomogą!
Jak wypuścić gazy z jelit? 10 najlepszych ćwiczeń
Wzdęcia to nieprzyjemne odczucia charakteryzujące się zwiększeniem objętości brzucha, ponadto uczuciem przepełnienia w jamie brzusznej. Dochodzi do tego zjawiska, ponieważ wynika ono z zaburzeń czucia trzewnego oraz motoryki jelit. Przyczyny są bardzo różne, od niewłaściwej diety, po choroby.
Ćwiczenia na wzdęcia są jedną z metod walki z tym nieprzyjemnym problemem. Tu sprawdzi się powolna forma treningu z elementami jogi, pilates, czy stretchingu. Nie potrzebny jest tu specjalny sprzęt, bowiem spokojnie można wykorzystać domowe sprzęty, takie jak na przykład krzesło. Poniżej znajdziesz najlepsze ćwiczenia na wzdęty brzuch:
1. Przyciąganie kolan do klatki piersiowej
Kładziesz się na plecach, nogi są wyprostowane, a ręce znajdują się wzdłuż ciała. Naprzemiennie przyciągasz kończyny dolne do klatki piersiowej. Po 30 sekundach zmieniasz stronę, powtarzasz. Co ważne, im mocniej dociskasz nogi rękami do górnej części ciała tym lepsze działanie uzyskasz!
2. Wychylenie w przód siedząc
Paschimottanasana, a więc wychylenie w przód siedząc to będą ćwiczenia idealne na pracę jelit, bo rozluźniają ciało, poza tym poprawiają trawienie. Jak wykonać taką pozycję? Siadasz na zwiniętym ręczniku bądź kocu, ale nogi są wyciągnięte do przodu. Dłonie opierają się na podłożu, po obu stronach sylwetki. Dociskasz pośladki do ziemi, ściągasz łopatki, a kręgosłup prostujesz. Na wdechu zginasz biodra, wobec tego pochylasz się w przód, tak aby dłonie obejmowały stopy. Wytrzymaj tak chwilę. Natomiast przy wydechu unosisz ciało, czyli wracasz do pozycji wyjściowej.
3. Pozycja skulona z wyciągniętymi rękami
Ćwiczenia na wzdęcia w pozycji skulonej z wyciągniętymi rękami działają. Siadasz na podłodze, nogi są skurczone, a pośladki opierają się na piętach. Starasz się nachylić maksymalnie całe ciało w przód, wyciągasz wyprostowane ręce. Wytrzymaj tak około 2 minuty.
4. Ćwiczenia na wzdęty brzuch z krzesłem
Siadasz na krześle przodem do ściany, co ważne w lekkim rozkroku. Ręce zginasz w łokciach, dzięki temu przedramiona i dłonie opierasz na ścianie. Próbujesz się mocno zgarbić, a zatem wyciągnąć maksymalnie kręgosłup. Głowa jest luźno opuszczona. Wytrzymaj tak kilka sekund.
5. Pozycja szczęśliwego dziecka
Ananda Balasana inaczej pozycja szczęśliwego dziecka polega na tym, że kładziesz się na plecach, nogi są zgięte w kolanach i uniesione. Stopy kierujesz w kierunku sufitu, a kończyny dolne szeroko rozkraczasz. Pamiętaj, aby dolna część pleców przylegała płasko do ziemi. Trzeba dłońmi chwycić za stopy, aby kolana były sprowadzone jak najbliżej podłoża. Stopy muszą stawiać opór! Wytrzymaj około minutę. Pozycja szczęśliwego dziecka pozwala nam rozluźnić dół pleców, poza tym całe podbrzusze. Tego rodzaju ćwiczenia na wzdęcia pochodzące z jogi pomogą nam rozwiązać ten kłopotliwy problem.
6. Ćwiczenia z oddechem
Kładziesz się na lewym boku, a prawa noga jest ugięta w kolanie oraz w stawie biodrowym. Przeciwstawna kończyna dolna jest wyprostowana. Prawa ręka jest wyciągnięta do tyłu, ważne, by wnętrze dłoni skierować do góry, za to lewa spoczywa na kolanie. W tym ćwiczeniu wykonujemy oddechy bardzo spokojne, one pozwalają się mięśniom rozluźnić.
7. Unoszenie nóg
Kładziesz się na plecach, ręce umieszczasz prostopadle do tułowia, gdzie wnętrze dłoni jest skierowane ku górze. Nogi zgięte w kolanach unosisz podczas wydychania powietrza. Kiedy następuje wdech kończyny dolne ustawiasz na podłożu, tak by kierowały się w prawą stronę. Pamiętaj, żeby głowa była ustawiona przeciwnie! Po kilku sekundach zmieniasz układ, a więc nogi ustawiasz do lewej, a głowę do prawej.
8. Popularne ćwiczenie z jogi
Siadasz na podłodze, tak aby nogi były wyprostowane. Prawą uginasz, żeby łydka dotykała uda tej lewej. Skręcasz następnie tułów o 90 stopni w lewo. Prawy łokieć powinien być oparty o wewnętrzną stronę prawego kolana. Pogłębiamy ruch do maksimum, wytrzymujesz kilka sekund i zmieniasz układ ciała na przeciwstawny.
9. Pozycja wolnego wiatru
Pawanmuktasana to numer jeden, gdy chodzi o ćwiczenia na jelita. Kładziesz się na podłodze, nogi są zgięte w kolanach, unosisz do góry. Trzymasz kolana i kostki razem, przyciągasz je do klatki piersiowej. Kończyny są objęte ramionami, prawa dłoń łapie lewy łokieć, i odwrotnie. Unosisz głowę, próbujesz dotknąć brodą klatkę piersiową. Po kilku sekundach odpuszczasz.
10. Pozycja na krześle
Kolejną pozycją na krześle będzie ta, w której siadasz prawym bokiem do ściany. To powoduje, że lewy pośladek znajduje się poza siedziskiem. To nie koniec ustawienia! Lewa dłoń dotyka ściany ponad wysokością głowy, ale ważne jest jednocześnie obniżyć lewy bark. Wyciągamy tułów w prawą stronę i wytrzymujemy kilka sekund. Potem następuje zmiana układu.
Inne sposoby na pozbycie się wzdęć i gazów
Wzdęcia to dolegliwości, które mogą być spowodowane prze choroby przewodu pokarmowego, czy jakieś dysfunkcje. Zdarza się, że oprócz wzdętego brzucha odczuwamy bolesne skurcze jelit, przelewanie w brzuchu, tudzież dochodzi do nadmiernego oddawania gazów. Powodem tego może być:
- picie napojów gazowanych
- spożywanie produktów, które są wiatropędne, a więc na przykład warzyw strączkowych
- mówienie podczas jedzenia
- żucie gumy
- łykanie powietrza podczas palenia papierosów
- upośledzenie trawienia
- spowolnienie przepływu treści pokarmowej.
Ćwiczenia na pracę jelit nie są jedyną opcją, aby uniknąć bądź pozbyć się nieprzyjemnych wzdęć oraz gazów. Domowych rozwiązań jest wiele. Poniżej znajdziesz najbardziej skuteczne formy walki z tą przypadłością:
- Dobrym pomysłem są naturalne środki, na przykład herbatki ziołowe i aromatyczne przyprawy. Wykorzystaj tutaj rumianek, lawendę, szałwię, kardamon, kminek, cynamon, bazylię, oregano, majeranek, albo bergamotkę.
- Zmiany w diecie czasem są konieczne, bo niektóre osoby mają, na przykład kłopot z tolerancją laktozy, czy pokarmów zbożowych. Warto zatem bacznie obserwować organizm i wykluczać pewne produkty z codziennego menu, gdy wywołują wzdęcia. Nie każdy dobrze reaguje również na strączki, czy warzywa kapustne.
- Dania typu fast food, mocno przetworzone pokarmy, tłuste sosy i mięsa – tak naprawdę sporo rzeczy może nasilać wzdęcia oraz gazy. Uważaj także na napoje gazowane, które mają w sobie dwutlenek węgla.
- Wyeliminuj stres, bowiem on nie wpływa korzystnie na nasz stan zdrowia.
- Jedzenie w pośpiechu powoduje, że łykamy dużo powietrza, podobnie działa picie przez słomkę, rzucie gumy, czy ssanie twardych cukierków. Staraj się wyeliminować te czynniki, a zapomnisz o wzdęciach i gazach.
- Przejadanie się jest kłopotliwe, bo prowadzi do wielu objawów z układu pokarmowego. Lepiej zjeść mniej, ale częściej, wtedy ryzyko wzdęć spada.
Filmiki z ćwiczeniami na wzdęcia i gazy
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.