Praktycznie nieskończona ilość trików, skoki na rampie czy „slide” po barierkach i poręczach, jednoznacznie czynią z jazdy na deskorolce sport ekstremalny. Jednak zanim przystąpimy do wykonywania trudnych ewolucji musimy odpowiednio się przygotować. Jaką deskę wybrać na początek przygody? Jak rozpocząć naukę?
Nauka jazdy na deskorolce wiąże się z licznymi upadkami i możliwymi urazami. Wydaje się, że każdy ma możliwość spróbowania swoich sił w tej dyscyplinie, ale zdecydowanie odradzamy próby tym osobom, które mają chore stawy lub łamliwe kości.
Jak zacząć naukę jazdy na deskorolce?
Trening powinniśmy rozpocząć od twardych podstaw, czy w ogóle umiemy utrzymać równowagę na desce. Jeżeli opanujemy balans ciałem i bez problemów potrafimy się na niej utrzymać, powinniście wybrać najwygodniejszy dla Was styl jazdy.
Jakie są style jazdy na deskorolce?
- Regular – lewa noga z przodu, prawa z tyłu. Odpychamy się prawą nogą.
- Goofy – prawa noga z przodu, lewa z tyłu. Odpychamy się lewą nogą.
- Mongo regular – lewa noga z przodu, prawa z tyłu. Odpychamy się lewą nogą.
- Mongo goofy – prawa noga z przodu, lewa z tyłu. Odpychamy się prawą nogą.
Styl jazdy jest uzależniony przede wszystkim od naszej wygody. Osoba rozpoczynająca jazdę na desce powinna zacząć od stylu Regular lub Goofy.
Jak nauczyć się ollie?
Ollie to trik jaki musi opanować każdy początkujący skater. Jedną nogę ustawiamy z tyłu deskorolki na tzw. tailu, a drugą na środku deski. Następnie gwałtownym ruchem naciskamy na tail a drugą nogą „ciągniemy” deskę do góry. Przez cały ten czas deska powinna być „przyklejona” do naszych stóp. W trakcie lądowania pamiętajmy żeby stopy znajdowały się w okolicach śrub deski.
Jak wybrać pierwszą deskę?
Polecany parametry deski dla osoby początkującej:
- twardość kółek – najlepsze do nauki są takie z oznaczenie 99A.
- wymiary kółek – najbardziej popularne i uniwersalne są te o wymiarach 53-55 mm.
- łożyska – powinny być oznaczone symbolami ABEC-3 lub 7.
- długość i szerokość deski – najbardziej odpowiedni wymiar dla początkujących to 78,5×20 cm.
- blat deski – 7-warstwowy, ten 9-warstwowy może utrudnić naukę.
Deskorolki SuperSklep to szeroki wybór desek zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych entuzjastów skatingu.
Ochraniacze podstawą bezpieczeństwa
Nauka jazdy na desce wiążę się z licznymi upadkami, niejednokrotnie podczas próby wykonania nowego tricku będziemy odbywać bliskie spotkania z podłożem. Elementarnym wyposażeniem każdego skatera jest kask, ochraniacze na łokcie i kolana. Możemy również zainwestować w dodatkową ochronę i wyposażyć się w ochraniacze na piszczele i kręgosłup. Z takim sprzętem żaden upadek nie będzie nam straszny.
Takie wyposażenie nie tylko ochroni nas przed skaleczeniami, otarciami czy nawet złamaniami, ale pozwoli również na przełamanie strachu przed samym uszkodzeniem ciała. Znacznie łatwiej podchodzić do nauki nowych trików jak czujemy się bezpieczni.
Jak jazda na deskorolce wpływa na organizm?
Może wydawać się, że jazda na deskorolce nie wymaga wielkiego wysiłku, a same wykonywanie trików to tylko kwestia poświęconego czasu na ich naukę. Jednak niewielu z nas ma świadomość jak wysportowani są skaterzy. Ciągłe utrzymywanie równowagi i dynamiczne triki świetnie wpływają na rozwój naszego układu mięśniowego,
Jazda na deskorolce wpływa m.in. na:
- rozwój mięśni głębokich i stabilizujących
- spalanie tkanki tłuszczowej
- rozwój zmysłu równowagi
- poprawienie koordynacji ruchowej
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.