kobieta ćwiczy na ergometrze wioślarskim na siłowni

Ergometr wioślarski – kompendium wiedzy o wioślarzu


Przyrząd treningowy nazywany potocznie „wioślarzem”  jest idealny do budowania masy oraz rzeźbienia sylwetki. Co warto wiedzieć o tym sprzęcie? Dla kogo jest ergometr wioślarski? Jaki model kupić? Podpowiadamy!


Ergometr wioślarski – co to za sprzęt?

Przyrząd sportowy ergometr wioślarski imituje ruchy wykonywane w trakcie wiosłowania. Stąd właśnie pojawiła się jego potoczna nazwa „wioślarz”. Ten model jest bardzo charakterystyczny,  ponieważ mamy w tym sprzęcie siodełko oraz prowadnice, ponadto ramiona wioślarskie bądź drążek. 

W większości produktów jest opcja regulacji obciążenia (dość szeroki poziom możliwości zazwyczaj w skali od 1 do 10), a nawet i wyświetlacz pokazujący nie tylko czas, ale również tempo, czy ilość spalonych podczas treningu kalorii. To niezwykle pomocna funkcja, zwłaszcza dla wyczynowych sportowców kontrolujących każdy aspekt wysiłku fizycznego.


Jaki ergometr wioślarski kupić?

W sklepach znajdziesz różne ergometry wioślarskie droższe i tańsze. To doskonały dodatek do domowej siłowni. Choć zajmuje dość sporo przestrzeni, więc trzeba mieć to na uwadze. Mimo to bez problemu przeniesiesz go z jednego miejsca na drugie.

Podczas zakupów sprawdź, czy siodełko jest wygodne oraz oceń solidność wykonania urządzenia. Niezwykle przydatne są antypoślizgowe podpórki, albo paski zabezpieczające. Istotne są też pedały, które muszą dobrze trzymać stopę, ponadto zapewniać bezpieczeństwo. Najlepiej sprawdzają się antypoślizgowe warianty. Ceny „wioślarza” wahają się w granicach od tysiąca wzwyż, zdarzają się i tańsze modele za około 500-800 złotych. 

Istnieją dwa rodzaje „wioślarzy” powietrzny i magnetyczny. Pierwszy ma opór przenoszony przez łańcuch z kołem zamachowym. Za to magnetyczny posiada koło zamachowe oraz system oporu wbudowane. Regulowane mogą być komputerowo (elektronicznie) bądź manualnie (pokrętło). Pracują one ciszej niż mechaniczne, ale za to są droższe. 


Jak ćwiczyć na wioślarzu?

Trzeba pamiętać, że podczas treningu na wioślarzu ważna jest pozycja. Tylko prawidłowe wykonywanie ćwiczeń przyniesie upragnione rezultaty, a co więcej zapobiegnie to pojawieniu się ewentualnych kontuzji. Możesz wykorzystać ergometr wioślarski do aktywności cardio, jak i wzmacniająco-wytrzymałościowej. To pozwala nam na wiele, za każdym razem możemy urozmaicać sobie rozgrzewkę, albo wykonywać na tym sprzęcie trening właściwy.

Usiądź wygodnie na wioślarzu, a następnie przyciągnij do siebie drążek. Lekko odchyl się do tyłu, ale pamiętaj o wyprostowanych plecach. Nie garb się, ściągnij łopatki! Nadgarstki natomiast muszą być przez cały czas w pozycji płaskiej. Staraj się nie unosić za wysoko ramion wychylając się do przodu oraz cofając.

Na początku zacznij od powolnego poruszania. Stopniowo zwiększasz tempo, a wraz z nim intensywność. W trakcie warto zmienić opór. Kluczowa jest płynność – wykonuj subtelne niezbyt energiczne ruchy odpychania, a mocniejsze przyciągania. W żadnym wypadku nie szarp!

To bezpieczne urządzenie nawet dla osób, które mają problemy ze stawami. Niestety, „wioślarz” to nie jest dobry sprzęt dla ludzi z bólami bioder, kręgosłupa bądź wadami postawy. W ich przypadku można się narazić na zwiększenie nieprzyjemnych objawów. 


Jakie mięśnie pracują podczas treningu?

„Wioślarz” pomoże spalić tłuszczyk w dość szybkim tempie. Więc jeśli marzysz o zrzuceniu nadprogramowych kilogramów to idealny sprzęt dla Ciebie. Mało tego, dzięki temu urządzeniu wysmuklisz, a także wymodelujesz sylwetkę. Wyrzeźbisz tak naprawdę całe ciało!

Ergometr wioślarski zapewnia ogólne wzmocnienie mięśni, przede wszystkim ramion, nóg, pleców oraz brzucha. Po kilku treningach odczujesz poprawienie kondycji, a także lepsze funkcjonowanie układu krążeniowo-oddechowego. Wpływa na serce, płuca oraz polepsza samopoczucie. Zatem zalet korzystania z „wioślarza” jest całkiem sporo.

To wszechstronne urządzenie jest odpowiednie i dla amatorów, jak i dla fanów aktywności sportowej. Mogą na nim ćwiczyć kobiety oraz mężczyźni w różnym wieku. „Wioślarz” gwarantuje ogólnorozwojowy trening całego ciała.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *