zielona fasolka szparagowa

Ile kalorii ma fasolka szparagowa? Wartości odżywcze i właściwości zdrowotne


Fasolka szparagowa jest bardzo popularnym warzywem na naszych stołach. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie pierwotnie była uprawiana przez tamtejszych Indian. Do Europy trafiła, dzięki wyprawom Krzysztofa Kolumba. W Polsce zaczęto ją uprawiać w XVI wieku. Na początku wykorzystywano tylko ziarna, a potem gotowano też łupiny.

W Polsce to warzywo jest rośliną uprawną, od wieków cenioną za swoje wartości odżywcze.


Ile kalorii ma fasolka szparagowa?

W Polsce możemy spotkać dwie główne odmiany fasolki szparagowej: zieloną i żółtą. Odmiana żółtka jest delikatniejsza i ma kremową konsystencję, zaś zielona jest bardziej twarda i ma wyraźniejszy smak. Niemniej jednak zarówno odmiana żółta, jak i zielona  są warzywami niskokalorycznymi.

Fasolka szparagowa ugotowana z wody, zarówno zielona, jak i żółta,  posiada 31 kcal w 100 g. A w tym zawiera określone wartości odżywcze:

  • Węglowodany 4,5 g
  • Błonnik pokarmowy 2,3 g
  • Białko roślinne 2,1 g
  • Tłuszcz  0,2 g

Bardziej kaloryczna jest fasolka szparagowa z bułką tarką. 100 g fasolki szparagowej z przyrumienioną na maśle bułką tartą (ok. 2 łyżki) ma prawie 200 kcal. Dla porównania warzywo to gotowane na parze bez dodatków ma 33 kcal /100 g. To, co jest bardzo  istotne to, że  fasolka szparagowa ma bardzo niski indeks glikemiczny IG 15.

Wartości odżywcze fasolki szparagowej

Warzywo to jest źródłem witamin i minerałów, które wpływają na naszą kondycję i dobre zdrowie. Wśród minerałów dominują: potas (214 g), wapń (56 g), magnez (18 g), fosfor (38 g), żelazo (0,9 mg), cynk (0,5 mg) i miedź.

Wśród witamin fasolka szparagowa zawiera dużo witaminy C, witaminy A, witamin z grupy B, K i E. Warzywo to jest bogatym źródłem beta-karotenu i kwasu foliowego.

  Ile kalorii ma borówka amerykańska? Wartości odżywcze i właściwości lecznicze

Jakie są właściwości zdrowotne fasolki szparagowej?

Popularna szparagowa  jest dietetyczną, niskokaloryczną i lekko strawną rośliną, którą możemy jeść każdego dnia. Przy tym jest sycąca, bo zapewnia spore ilości błonnika, a tym samym wspomaga nasz układ pokarmowy w szczególności jelita. Należy tutaj podkreślić, że  pomaga przy zaparciach i hemoroidach.

Fasolka szparagowa ze względu na dużą ilość błonnika pokarmowego i niski indeks IG oraz małą ilość kalorii jest stałym bywalcem diet odchudzających dla osób walczących z nadwagą i otyłością. Zalecane jest też diabetykom.

Ponadto stwierdzono, że reguluje ciśnienie krwi, a także korzystnie działa na pracę nerek. Wspomaga oczyszczanie organizmu i zmniejsza ryzyko infekcji bakteryjnych w drogach moczowych.  Korzystnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi oraz trójglicerydów. Dzięki temu chroni przed schorzeniami miażdżycowymi, zawałem serca i udarem.

Popularna szparagowa pomaga w obrzękach i zmniejsza podskórną retencję wody w trakcie drugiej fazy cyklu miesiączkowego. Witamina C zawarta w fasolce wzmacnia naczynia krwionośne, zaś witamina K zapobiega tworzeniu się zakrzepów.

Polecana jest kobietom w ciąży, ze względu na zawartość kwasu foliowego. Co ciekawa dobrze wpływa na osoby zestresowane, ponieważ jest bogatym źródłem witaminy B i magnezu, wspierającego układ nerwowy.

Fasolka szparagowa jest również silnym przeciwutleniaczem, chroniącym nasz organizm przed procesami starzenia i groźnymi chorobami nowotworowymi.

Dodaj komentarz