Świeże i chrupiące pieczywo praktycznie każdy lubi zjeść na śniadanie. Kajzerki to najpopularniejsze wyroby piekarskie, które cenione są swój pyszny smak i chrupiącą skórkę. Ta mała, okrągła bułka z charakterystycznymi promienistymi bruzdami na wierzchu wywodzi się wprost z Austrii. Jej kształt i receptura została opracowana przez piekarzy wiedeńskich, a jej nazwa została nadana na część cesarza Franciszka Józefa (z niem. Kaiser-cesarz).
Mieszkańcy ówczesnych Austro-Węgier szybko polubili nowy wypiek na śniadanie, a sława kajzerki szybko rozniosła się po Europie, a potem i za nasz kontynent. Warto tutaj wspomnieć, że tradycyjna austriacka kajzerka jest wyrabiana z mąki pszennej i waży ok. 58 gramów. Charakterystyczne bruzdy zawdzięcza pięciokrotnie składanej uformowanej na placuszek porcji ciasta. W uproszczonej technice bruzdy po prostu się nacina w uformowanej w kształt bułki porcji ciasta.
Obecnie wyróżnia się kilka wersji tej bułki, a mianowicie mamy tradycyjną kajzerkę pszenną, kajzerkę wieloziarnistą, kajzerkę z makiem, a także wykonana z mąki razowej.
Ile kalorii ma kajzerka?
W zależności od rodzaju mąki oraz dodatków, jej kaloryczność będzie się zmieniała.
I tak biała bułka kajzerka (pszenna) ma w 100 g 297 kcal, co oznacza, że jedna bułka (ok. 60 g) ma 178 kcal. Jedna bułka posiada: tłuszcz (2,2 g), białko (5,5 g), Błonnik (1,1 g) oraz najwięcej węglowodanów, bo aż 34 g. Podobną ilość kalorii ma bułka kajzerka wieloziarnista, bo 288 kcal/100 g, co daje 173 kcal w jednej bułce. Podobnie jak wersja pszenna jest i ona bogata w węglowodany, bo 30 g, 3 g tłuszczu i 6,6 g białka.
Kajzerka z makiem ma 290 kcal/ 100 g, co daje 175 kcal w jednej takiej bułce. Ponadto ma więcej węglowodanów niż wieloziarnista, bo aż 33 g, ok. 2 g tłuszczu i 5 g białka. Zatem energetycznością i wartościami odżywczymi jest zbliżona do tradycyjnej pszennej.
Kajzerka razowa, wygląda jak tradycyjna pszenna kajzerka, tylko jest wykonana z mąki razowej, przez to jest nieco ciemna. Bułka razowa ma 210 kcal/ 100g, czyli jedna bułka ma ok. 130 kcal. Zatem można powiedzieć, że jest najmniej kaloryczna ze wszystkich kajzerek.
Wartości odżywcze kajzerki – jakie są?
Kajzerka nie jest pieczywem zalecanym przy dietach odchudzających oraz również dla cukrzyków, przynajmniej wersja pszenna nie jest polecana, ponieważ ma IG 70. Niemniej jednak jeżeli nie mamy problemów z nadwagą oraz cukrem, to możemy te bułki spożywać w rozsądnych ilościach. Niestety, ale bułki kajzerki posiadają dużo węglowodanów, które aż w 73% wpływają na ich kaloryczność. Skład energetyczny kajzerki wychodzi następująco: 73% węglowodany, 14% białka, 13% tłuszcze.
Kajzerki również posiadają inne składniki odżywcze, a mianowicie witaminy i minerały. W bułce znajdziemy witaminy z grupy B, witaminę K i E, a także pierwiastki takie, jak: Potas, fosfor, magnez wapń, sód, żelazo oraz cynk. Niemniej jednak te składniki odżywcze zaledwie w kilku procentach zaspakajają nasze zapotrzebowanie na dane składniki mineralne oraz witaminy. Zatem kajzerka nie jest dobrą alternatywą, jeżeli chodzi o produkt wartościowy dla naszego organizmu. Bardziej ją cenimy za jej walory smakowe.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.