Kaszanka to dość specyficzny wyrób wędliniarski, dlatego też ma zagorzałych fanów, jak i przeciwników. Mimo wszystko wiele osób bardzo chętnie sięga po ten produkt, chociażby w sezonie grillowym. Nie każdy się jednak zastanawia ile kalorii ma kaszanka. Ty też tego nie wiesz? To koniecznie sprawdź wartość kaloryczną tego przysmaku. Szczegóły znajdziesz w naszym artykule!
Z czego jest kaszanka?
Nie ma wątpliwości, że kaszanka ma specyficzny wygląd, a także smak. Ciemny kolor to jedna z cech charakterystycznych. O tym wyrobie wędliniarskim mówi się również kaszok lub krupniok, ale dużo zależy tu od regionu Polski. Z czego powstaje ten przysmak? To połączenie podrobów (wątroby, płuc) i skórek wieprzowych, krwi świńskiej, a także kaszy gryczanej bądź jęczmiennej, do tego są przyprawy. Przygotowaną masę wkłada się do osłonki z jelita. Z reguły kupujemy gotowe kaszanki zapakowane hermetycznie. Ten przysmak poddaje się obróbce termicznej, czyli bywa gotowany, parzony, wędzony pieczony, jak i grillowany. Ten wyrób wędliniarski może być co ciekawe, spożywany również w postaci surowej, na przykład jako pasta na kanapki.
Kaszanka – ile ma kalorii?
Kaszankę bez najmniejszego problemu kupimy w każdym supermarkecie oraz w sklepie wędliniarskim. To popularny wyrób, który ma wiele odmiennych odsłon. W zależności od regionu lub producenta mamy nieco inny skład, który przekłada się bezpośrednio na wartość kaloryczną, jak i smak. Jak wyglądają liczby? Poniżej znajdziesz kaloryczność kaszanki:
- kaszanka wiejska 100 g – 200 kcal
- kaszanka sklepowa 100 g – 391 kcal
- kaszanka z cebulą 100 g – 379 kcal
- kaszanka gryczana z cebulą 100 g – 412 kcal
- kaszanka z grilla 100 g – 400 kcal
- kaszanka jęczmienna 100 g – 293 kcal
- kaszanka Sokołów 100 g – 206 kcal
- kaszanka wyborna Mesaro 100 g – 158 kcal
- kaszanka z wątrobą BARANI 100 g – 222 kcal
- pierogi z kaszanką Proste Historie 100 g – 223 kcal
- kaszanka z kurczaka 100 g – 379 kcal.
Pamiętaj, że sposób przyrządzania wpływa bezpośrednio na kaloryczność kaszanki, tak samo jak dodatki, które pojawią się obok na talerzu. Keczup, sosy, pieczywo, surówki – to wszystko to zawsze dodatkowe kalorie! Smażenie na tłuszczu oczywiście podniesie liczbę, więc lepszą opcją jest grillowanie.
Czy kaszanka jest zdrowa?
Kaszanka to grillowy klasyk, choć wiele osób sięga po ten przysmak również na co dzień. Czy to zdrowy produkt? Znajdziemy tutaj kaszę, a ona jest źródłem błonnika, witamin z grupy B, a także składników mineralnych, między innymi potasu i fosforu miedzi. Gryczana dodatkowo odkwasza organizm oraz obniża ciśnienie krwi. Co najważniejsze, ma sporo kwasu foliowego oraz witaminy E. Natomiast podroby oraz sama krew to także odżywcze składniki. Dostarczają przede wszystkim wapń, cynk, żelazo, miedź, witaminę E i K, ponadto A. Duża wartość żelaza, białka oraz witaminy K powoduje, że to idealna propozycja dla kobiet, które mają dość obfite miesiączki lub dla osób z anemią. Jeśli masz wysoki poziom cholesterolu to zdecydowanie unikaj spożywania kaszanki. Kolejnym ograniczeniem jest ciąża i dna moczowa, a także choroby serca oraz hipercholesterolemia. Skonsultuj to koniecznie z lekarzem!
Nie da się ukryć, że kaszanka kryje w sobie sporo tłuszczu, więc nie ma co przesadzać ze spożywaną ilością. Niestety, ale nadmiar tego produktu w naszej diecie może sprzyjać otyłości i nadwadze. Kaszanka jest produktem wysokokalorycznym, a także ciężkostrawnym. Wiele osób potem miewa problemy żołądkowe, na przykład niestrawność, zgagę i bóle brzucha. Obowiązkowo zawsze sprawdzaj skład produktu, bowiem może kryć w sobie, na przykład konserwanty, wzmacniacze smaku, ponadto wypełniacze. Otoczka jelitowa jest najkorzystniejszą opcją, więc dokładnie zbadać tę informacje na etykiecie. Im prostszy skład tym lepiej! Mimo wszystko nigdy nie przesadzaj z ilością, bowiem duże dawki tłuszczu, węglowodanów i cholesterolu przy sporej wartości białka oraz znikomej błonnika nie wypadają mimo wszystko zbyt dobrze.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.