Urządzenie do elektrostymulacji mięśni. Trener ustawia moc impulsu elektrycznego.

Jak motywować podopiecznych podczas treningów personalnych?

Trenerzy personalni pomagają swoim podopiecznym w osiągnięciu ich celów fitness; dotyczy to zarówno sportowców, jak i osoby, które chcą jedynie poprawić swoją kondycję, nauczyć się właściwego wykonywania nowych ćwiczeń czy marzących o określonej sylwetce. Trener personalny musi zatem posiadać nie tylko odpowiednią wiedzę i umiejętności, ale też – wiedzieć, jak motywować swoich podopiecznych.

Trener personalny – jak wygląda jego praca?

Zakres obowiązków trenera personalnego jest dość szeroki i nie ogranicza się jedynie do obecności na sali treningowej i poprawie techniki wykonywania ćwiczeń przez podopiecznych. Trenerzy personalni zajmują się przede wszystkim rozpisywaniem planów treningowych – przy uwzględnieniu kondycji i celów osób, które trenują pod ich okiem. Coraz częściej trenerzy, na życzenie swoich podopiecznych, układają również dla nich dietę – o ile oczywiście mają odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Oprócz tego przed pierwszym treningiem personalnym trener przeprowadza zazwyczaj wywiad medyczny – dzięki temu jest w stanie określić, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do określonego rodzaju wysiłku fizycznego. Najczęściej trener pyta w tym celu o to, czy podopieczny ma jakiekolwiek problemy z układem krążenia, ruchu lub czy cierpi na bóle poszczególnych części ciała lub stawów.

Podczas samego treningu zadaniem trenera jest instruowanie ćwiczącego, bieżące korygowanie błędnych technik wykonywania ćwiczeń, a także – motywowanie podopiecznego do stopniowego zwiększania trudności treningów. Aspekt motywacyjny jest zresztą niezwykle istotny, ponieważ wiele osób decyduje się na skorzystanie ze wsparcia trenera personalnego właśnie dlatego, że samodzielnie nie są w stanie utrzymać właściwej dyscypliny. Jak jednak trener powinien motywować takiego podopiecznego?

Po pierwsze, niezwykle istotne jest odwoływanie się do celów, które założył sobie podopieczny – i przypominanie mu o nich. To jednak najczęściej nie wystarcza; wiele osób potrzebuje dodatkowego wsparcia, np. w postaci regularnego doceniania dokonywanych postępów. Jeśli ćwiczący przekona się namacalnie, jak duży progres zrobił od określonego momentu, prawdopodobnie zadziała to na niego niezwykle motywująco – i zachęci do podjęcia dodatkowego wysiłku.

  Cardio - przed czy po treningu siłowym?

Kto może prowadzić treningi personalne?

Trenerem personalnym może zostać osoba, która posiada wiedzę i umiejętności potrzebne do prowadzenia konsultacji personalnych, treningów i rozpisywania planów treningowych. Warto przy tym zaznaczyć, że do wykonywania tego zawodu nie wystarczy posiadanie odpowiedniej sprawności fizycznej; przyszły trener personalny musi najpierw nauczyć się pracy z podopiecznym i metod prowadzenia treningów. Pomóc w tym może uczestnictwo w odpowiednim kursie – takim jak na przykład Trener personalny z elementami fitness w Żaku. Uczestnicy poznają biomechanikę i fizjologię wysiłku fizycznego, metodykę i rodzaje ćwiczeń fitness, uczą się prowadzenia treningów indywidualnych i grupowych. Dzięki wiedzy i umiejętnościom wyniesionym z zajęć są zatem w pełni przygotowani do podjęcia pracy trenera personalnego.

Dodaj komentarz