Wiosna to idealny momentu na rozpoczęcie sezonu rowerowego. Niemniej jednak nasz jednoślad po wielomiesięcznym postoju w garażu lub piwnicy wymaga odpowiedniego przygotowania. Zobacz jakie prace konserwacyjne musisz wykonać przed wyjazdem nim w trasę. Podpowiemy ci jak krok po kroku przygotować rowery do jazdy
Mycie roweru
Mycie roweru to pierwsza czynność, jaką należy wykonać, aby pozbyć się niego zeszłorocznego brudu i kurzu. Najlepszym sposobem jest użycie specjalistycznych środków do czyszczenia rowerów. Ale szczotka i wiadro ciepłej wody z odrobiną płynu do naczyń jest tańszą alternatywą.
Niektórzy do tego celu używają myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego. To jest dobry sposób, o ile należy przy takim myciu nieco uważać. Mocny strumień wody może spowodować więcej szkód niż pożytku, np. wymyć smar z łożysk, czy przenieść zabrudzenia w miejsca, gdzie może być uszkodzony napęd.
Konserwacja mechanizmu po zimie
Niezależnie czy nasz jednoślad stał w ziemie w piwnicy lub garażu osłonięty przed śniegiem, deszczem i niskimi temperaturami, czy jeździliśmy nim zimą, wymaga on odpowiedniego nasmarowania. Jeżeli nasz jednoślad w pełni działa i jest sprawny, to czynność smarowania możemy wykonać sami.
Taka konserwacja polega na czyszczeniu i przesmarowaniu łańcucha w rowerze. Na ogół po tej czynności rowery jeżdżą lekko i sprawnie. Tę czynność możemy wykonać w dwojaki sposób.
Pierwszy to zdjęcie łańcucha z roweru i wymoczenie go w benzynie ekstrakcyjnej na kilka godzin. W tym wypadku łańcuch należy ściągnąć a pomocą specjalnej spinki lub rozkuwacza. Po takiej kąpieli łańcuch będzie jak nowy
Jeżeli konserwujemy łańcuch na rowerze, to warto użyć specjalnych środków ułatwiających aplikacje i zmywanie. Na typowe zabrudzenia łańcucha warto użyć odtłuszczaczy ekologicznych. Zaschnięte i silne brudy warto potraktować silniejszym rozpuszczalnikiem. Rowery pozostawione na zewnątrz wymagają odrdzewienia napędu.
W tym kroku należy również nasmarować wszystkie mechanizmy pędne roweru, w tym również łańcuch.
Sprawdzanie stanu opon
Ocena stanu opon i ich konserwacja jest kolejnym punktem na liście przygotowawczej do jazdy rowerowej. Jeżeli opona pęka lub nie widać jej bieżnika, to znak, ze czas na wymianę ogumienia. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie powietrza w oponach. Prawidłowe ciśnienie pozwala na wygodę w trakcie jazdy oraz zwiększa żywotność bieżnika opony. Ciśnienie w oponie powinno odpowiadać oznaczeniu, które znajduje się z boku ogumienia. Jeżeli jest za niskie, to opony należy do pompować.
Sprawdź hamulce
Hamulce to bardzo istotny element wyposażenia roweru, który należy koniecznie sprawdzić przed wyjazdem na drogę. W tym wypadku należy sprawdzić zużycie klocków rowerowych w wariantach szczękowych. Przy hamulcach tarczowych konieczne jest odtłuszczenie tarczy. Do tego celu używamy wacik zamoczony w benzynie ekstrakcyjnej lub w innym dedykowanym środku. Przy hamulcach należy również sprawdzić stan linek i pancerzy. Ta czynność ma wpływ na prawidłową pracę przerzutek.
Ostatnim krokiem jest regulacja napędu. Ten punkt robimy na końcu, ponieważ poprzednie czynności mają wpływ na jego działanie. Tak przygotowane rowery będą służyły przez cały sezon rowerowy.