W każdej siłowni i w klubie fitness pracują trenerzy personalni. Wiele osób korzysta z ich usług, często długofalowo. To świetne rozwiązanie dla ludzi, którzy nie lubią uczestniczyć w zajęciach grupowych, czy też potrzebują wsparcia i motywacji w trakcie ćwiczeń. To zawód z przyszłością. Jak zostać trenerem personalnym? Podpowiadamy!
Trener osobisty – podstawowe informacje o tym zawodzie
Praca trenera osobistego staje się coraz bardziej popularna. Głównie na tę ścieżkę kariery decydują się osoby, które ukończyły studia fizjoterapii, dietetyki, czy wychowania fizycznego. Mają oni już dużą wiedzę, choć oczywiście wiele nauki przed nimi, wobec tego będzie im łatwiej stawiać pierwsze kroki w branży sportowej. Co ważne niekonieczne jest ukończenie certyfikowanego kursu trenerskiego, ponieważ w Polsce nie ma takiego wymogu, bo nie są potrzebne jakiekolwiek uprawienia państwowe. Choć należy pamiętać, że wiele klubów i siłowni wymaga posiadania takiego dokumentu.
Alternatyw pracy jest kilka, ponieważ trener personalny może być wolnym strzelcem, albo związać się z jakimś klubem fitness, czy z siłownią. Wobec tego drogi kariery są przeróżne, ale bez względu na formę zatrudnienia w tym zawodzie liczy się komunikatywność, otwartość oraz posiadanie wszechstronnej wiedzy z zakresu aż kilku dziedzin – nie tylko stricte sportu, ale też dietetyki, czy fizjoterapii.
Jak zostać trenerem osobistym?
Chcesz zostać trenerem osobistym? Zapisz się na odpowiedni kurs w renomowanej placówce. Unikaj szkoleń online, bo one nie są w stanie zapewnić dobrego przygotowania. Co ważne każde przeszkolenie musi się składać z części teoretycznej oraz praktycznej. To gwarantuje zdobycie większej wiedzy, a co za tym idzie, otrzymasz solidne podstawy. Pamiętaj, że im więcej lat w zawodzie tym większe doświadczenie zyskujesz!
Aby zostać trenerem osobistym trzeba posiadać odpowiednią bazę, czyli wiedzę oraz umiejętności, ponieważ sam kurs nie wystarczy. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem będą miały dużo trudniej niż fani aktywności fizycznej ćwiczący od lat. Dlaczego? Dzięki temu, że tamci posiadają opanowane podstawy, często sami uczyli się na własnych błędach. Poza tym praca z ludźmi wiąże się z dużą odpowiedzialnością, bowiem w trakcie nieprawidłowego wykonywania danej pozycji łatwo o kontuzję lub uraz. Dobre przygotowanie trenera musi się zatem opierać na fachowej wiedzy i podstawach medycyny sportowej. Trener personalny uczy się całe życie, non stop się doskonali.
W pracy trenera osobistego bardzo ważny jest kontakt z klientem. Znaczenie ma przede wszystkim dobre podejście, umiejętność mobilizowania do działania, poza tym należy słuchać ludzi i ich potrzeb. Niestety, ale wielu instruktorów narzuca swoje zdanie, a nie sugeruje się przy doborze treningu wskazówkami ćwiczącego, a nawet jego oczekiwaniami. Pamiętaj, że dialog jest kluczowy, tylko w ten sposób zyskasz długofalowe współprace. Z czasem klienci będą polecać Twoje usługi innym, a to z pewnością przyczyni się do zwiększenia Twoich dochodów oraz renomy.
Trzy kroki do zostania trenerem personalny
Od lat dbasz o swoją sylwetkę i o swoje zdrowie. Wylałeś hektolitry potu na siłowni, z trudem i dużym poświęceniem ćwiczyłeś mięśnie. Z czasem chęć zadbania o siebie przemieniła się w pasję, a pasja w biznes. Teraz pomagasz innym dojść do wymarzonych treningowych celów. Tylko czy sama pasja wystarczy, żeby prowadzić dochodowe przedsiębiorstwo?
Odpowiadam, nie wystarczy. Potrzeba znacznie więcej niż samych chęci i miłości do tego, co się robi. Dzisiaj przedstawię Ci 3 kroki, dzięki którym staniesz się profesjonalnym trenerem i zaczniesz zarabiać na swojej firmie.
Znajdź swojego mentora
Dopiero zaczynasz prowadzić biznes trenerski, więc przed Tobą jeszcze wiele nauki. Musisz nie tylko oswoić się z kwestiami formalnymi, ale przede wszystkim dowiedzieć, jak postępować z klientami, jak z nimi pracować i jak przyciągać nowych. Możesz robić to metodą prób i błędów, ale warto na początkowym etapie znaleźć mentora, który weźmie Cię pod swoje skrzydła.
Nie bój się pytać trenerów, których podziwiasz, o to, jak oni zaczynali i jakie mają dla Ciebie rady. Poproś o to, byś mógł podpatrywać ich podczas pracy. Zobaczysz, jaki mają styl, jakie relacje nawiązują ze swoimi podopiecznymi. Pamiętaj, że to, w jaki sposób będziesz budować znajomość z klientami, wpłynie na przyszłość Twojego biznesu. Jeśli uda Ci się nawiązać solidną, partnerską relację, która przyniesie podopiecznemu wymierne korzyści, zostaniesz polecony dalej.
Pożytkuj energię na to, co przynosi efekty
Na początku biznesowej drogi często bywa tak, że chcemy trzymać dwie sroki za ogon i działać na jak największym polu. Z czasem przekonasz się, jak eksploatujące bywa realizowanie kilku pomysłów jednocześnie. Dlatego zacznij od mądrego zaplanowania działań i pożytkowania energii na to, co da Ci pieniądze oraz satysfakcję z pracy.
Zastanów się więc, czy kolejny kanał społecznościowy jest Ci potrzebny, czy warto robić 3 kursy w jeden miesiąc albo czy jesteś gotowy, aby w tym momencie przyjąć aż 5 nowych klientów, którzy nie stanowią dla Ciebie trenerskiego wyzwania. Raczej zastanów się, jak możesz ulepszyć komunikację na kanale, który już posiadasz, zrób jeden kurs, ale z wysokiej półki, i przyjmij 2 klientów, ale takich, dzięki którym realnie rozwiniesz swoje umiejętności. Te wszystkie działania przełożą się na rozwój Twojej renomy i marki, a co za tym idzie, na zarabianie większych pieniędzy.
Skup się na dobrym wykonywaniu swojej pracy
Nic nie będzie lepszym sposobem na przyciągnięcie klientów niż dobre wykonywanie swojej pracy. Czasami za bardzo skupiamy się na tym, jak zarobić, a nie na tym, jak pomóc swoim klientom. To ta część, kiedy pasja wchodzi w grę. Musisz lubić to, co robisz i musisz robić to dobrze. Ot, cała tajemnica sukcesu trenera. Jeśli za każdym razem włożysz tyle samo energii i serca w przygotowania oraz przeprowadzenie treningu, Twój klient to doceni, zostanie z Tobą na dłużej i przyprowadzi swoich znajomych. Zawsze udowadniaj, że twoja praca przynosi efekty. Możesz to robić na klika sposobów. Przykładowo udostępniać zdjęcia jeżeli celem Klienta są zmiany w sylwetce . Możesz też publikować postępy z dziennika treningowego Klienta lub Zawodnika. Sporo na temat dziennika treningowego przedstawiłem w artykule „Dlaczego warto prowadzić dziennik Zawodnika lub Klienta”
To co jednak chciałbym, żebyś zapamiętał z tego artykułu to to, że w pierwszej kolejności zawsze skupiaj się na tym, co Ty możesz dać z siebie innym. Mam nadzieję, że moje rady pomogą Ci wprowadzić dobre nawyki w pracy trenerskiej. Dzięki nim wypracujesz swój niepowtarzalny styl trenowania i z czasem sam staniesz się inspiracją oraz mentorem dla początkujących trenerów personalnych.
Jak podnieść kwalifikacje trenerskie?
Ukończenie kursu trenerskiego daje Ci wiedzę, ale to nie oznacza, że to koniec jej zdobywania. Trzeba cały czas się szkolić, a także praktykować. Zapisuj się zatem na kursy oraz innego typu zajęcia, współpracuj z klientami, a także podglądaj konkurencje i ich umiejętności. Konsultuj się z lekarzami lub dietetykami, stale poszerzaj horyzonty. Tylko aktualizowanie na bieżąco wszystkich nowości ze świata sportu pozwoli Ci być dobrym fachowcem.
Nie da się ukryć, że trenerów personalnych na rynku jest coraz więcej. Dlatego też musisz ciężko i systematycznie pracować nie tylko nad rozwojem kariery (kursy, konferencje, obozy szkoleniowe), ale również nad swoją sylwetką, która jest w pewien sposób wizytówką Twojej działalności. Nie zapominaj, że nie jesteś tylko trenerem, ale także opiekunek i wsparciem dla swojego podopiecznego.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.