wyjazd outdoor

Jak przygotować się na wyjazd outdoor?

Choć wakacje powoli dobiegają końca wcale nie musi oznaczać to końca wypoczynku na łonie natury. Wrzesień zazwyczaj jest jeszcze dość ciepłym miesiącem, podczas którego z powodzeniem możemy wędrować po górach czy rozbić namiot nad malowniczym jeziorem. Aby jednak czerpać radość z wypoczynku na świeżym powietrzu warto odpowiednio się przygotować na to, że pogoda może być kapryśna. Tylko mając ze sobą niezbędne sprzęty poczujemy się pewnie i będziemy mogli skupić się na relaksie i obcowaniu z przyrodą. Sprawdźmy więc, co warto ze sobą zabrać.

Przede wszystkim – odpowiednie ubrania

Podstawowym elementem jaki musisz przygotować wybierając się na wyjazd outdoor jest bez wątpienia odpowiednia garderoba. Co powinno wchodzić w jej skład? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: pogoda może cię zaskoczyć dlatego warto przygotować się na każdą okoliczność. Dobrym pomysłem jest ubieranie się na cebulkę dlatego w twoim plecaku powinny znaleźć się nie tylko koszulki, ale również polarowa bluza czy kurtka przeciwdeszczowa. Ubierając lub ściągając kolejne warstwy ubrania możesz dopasować swój strój do panujących warunków atmosferycznych. Ciekawą propozycją, którą warto zabrać ze sobą jest z całą pewnością bielizna termoaktywna wykonana z tkanin funkcyjnych. Doskonale chroni przed chłodem a jednocześnie, w czasie gdy temperatury są wyższe pozwala naszej skórze oddychać, świetnie odprowadzają pot, pozwalając na jego odparowanie i pozostawiając skórę przyjemnie suchą.

Mata czy materac?

Planujesz wyjazd outdoorowy i nocowanie pod namiotem? Z całą pewnością wiesz więc, że spanie na podłodze namiotu jest złym pomysłem. Nawet w śpiworze będziesz bowiem odczuwać dyskomfort związany z twardym podłożem oraz chłodem ziemi. Warto więc wyposażyć się w odpowiednie podłoże namiotu. Masz obecnie trzy rozwiązania. Pierwszym z nich są karimaty. Ich zaletą są z całą pewnością kompaktowe wymiary – karimata nie zajmuje dużo miejsca, co jest ważne, jeśli zamierzasz się przemieszczać. Dobrze chroni przed chłodem. Minusem karimat jest jednak fakt, że są stosunkowo cienkie, przez co nie zapewnią nam miękkiego podłoża do snu. Możemy więc zdecydować się na dmuchany materac, który również świetnie chroni przed chłodem a jednocześnie zapewnia komfortowe warunki snu. Niestety, zajmuje od więcej miejsca a do tego musimy posiadać również pompkę do jego napompowania. Bywa to więc dość kłopotliwe. Idealną alternatywą jest więc trzecie rozwiązanie a mianowicie mata samopompująca. Łączy w sobie zalety karimaty oraz materaca a więc zapewni nam komfortowe warunki a przy tym nie zajmie dużo miejsca.

  Czy stres ma wpływ na powstawanie chorób skóry?

Zorganizuj kuchnię w każdych warunkach

Wybierając się na wyjazd outdoorowy musisz zaplanować również co zamierzasz jeść w czasie pobytu na biwaku. Obecnie możliwości jest naprawdę sporo. Istnieje bardzo wiele gotowych dań, które wymagają jedynie zalania wodą lub podgrzania. Kupując je możesz więc zaoszczędzić sporo czasu na przygotowywanie posiłku. Oczywiście, jeśli jesteś osobą, która lubi świeże dania i chętnie poświęcisz trochę czasu na ich przygotowanie z powodzeniem możesz to zrobić. Obecnie w sklepach outdoorowych kuchenki turystyczne są w stanie zagwarantować ci komfortowe i bezpieczne gotowanie. Oprócz kuchenki warto zabrać ze sobą również lodówke turystyczną. Szczególnie dobrze podczas biwakowania sprawdzają się modele wyposażone w akumulator, który możemy naładować zarówno z gniazdka elektrycznego, jak i za pośrednictwem zapalniczki samochodu.

O tych drobiazgach lepiej nie zapominać

Pakując się na wyjazd na łono natury warto zabrać ze sobą kilka niezbędnych drobiazgów, które znacząco ułatwią ci biwakowanie. Przede wszystkim w twoim bagażu nie powinno zabraknąć dobrej, mocnej latarki, która zasilana będzie akumulatorowo. Możliwość ładowania jej za pomocą gniazdka samochodowego, elektrycznego czy powerbanka pozwoli ci uniknąć konieczności częstej wymiany baterii. Powerbanki o dużej pojemności to kolejny punkt na liście, którego nie powinno zabraknąć. Pamiętaj również, że istnieje ryzyko skaleczeń czy pogorszenia samopoczucia. Zabierz więc ze sobą także apteczkę, w której poza materiałami opatrunkowymi powinny znaleźć się podstawowe leki a więc: środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, tabletki na biegunkę, elektrolity czy no-spa. Koniecznie wyposaż się również w spray przeciw komarom i kleszczom. Nie zapominaj także o kremach z filtrem, ponieważ w słoneczny dzień również we wrześniu możesz opalić się zbyt mocno i narazić się na nieprzyjemne dolegliwości. Tak przygotowany z pewnością przeżyjesz wspaniałą przygodę na łonie natury.

Dodaj komentarz