Suplementacja L-karnityny z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Jakie ma działanie? Jakie są przeciwwskazania do stosowania tego środka? Dowiedź się wszystkiego o l-karnitynie i o jej wpływie na odchudzanie!
Co to jest L-karnityna?
L-karnityna jest aminokwasem występującym naturalnie w przyrodzie. Bierze ona udział w ochronie mitochondrialnej i metabolizmie energetycznym. Wytwarzana jest przez organizm człowieka w niewielkich ilościach, dodatkowo pozyskujemy ją z pożywienia. Często spotykaną praktyką jest wzbogacanie diety o produkty spożywcze zawierające L-karnitynę, na przykład będzie to sięganie po herbatę, drożdże, nabiał, mięso, czy grzyby, ewentualnie po suplementy.
L-karnityna jest to substancja witaminopochodna. Ludzki organizm potrzebuje jej do prawidłowego funkcjonowania. Ciało wytwarza karnitynę w wątrobie, nerkach, poza tym w mózgu. To związek stworzony z dwóch aminokwasów – lizyny i metioniny. Mamy dwie formy L-karnitynę oraz D-karnitynę, ale co ważne, ta druga nie jest biologicznie aktywna.
Trzeba pamiętać, iż L-karnityna jest to związek chemiczny, który występuje naturalnie w organizmie, aczkolwiek do wytwarzania będzie tutaj niezbędna właściwa dieta. Odpowiednio zbilansowane menu dostarczy aminokwasy endogenne, które są prekursorami tej substancji. Ważne jest spożywanie pokarmów bogatych w żelazo, witaminę C, PP, a także B6. W pożywieniu ten składnik pojawia się w produktach białkowych, a także mlecznych, mniej w owocach i w warzywach. Głównym źródłem będzie zatem mięso, głównie drobiowe, do tego nabiał, banany, jabłka, czy pomarańcze. Gotowanie oraz pieczenie, niestety ale może zmniejszać stężenie tej substancji.
L-karnityna – działanie
Głównym działaniem L-karnityny jest transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Chroni również mięśnie przed uszkodzeniami okołotreningowymi i minimalizuje ryzyko ich nadwyrężenia, a zatem występowania kontuzji. Co jeszcze robi? Zmniejsza zużycie glikogenu i uczestniczy w procesie metabolizmu aminokwasów rozgałęzionych, czyli BCAA.
L-karnityna odgrywa bardzo ważną rolę w trakcie odchudzania. Usprawnia ona procesy metabolizmu tłuszczów poprzez zwiększenie beta-oksydacji kwasów tłuszczowych w mitochondriach. Ten suplement optymalizuje funkcjonowanie organizmu i usprawnia procesy regeneracji tkanki mięśniowej, a także skraca czas potrzebny na jej dokonanie.
Ten aminokwas wpływa na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej oraz zwiększenie poziomu energii. ’
Zastosowanie znajduje również w medycynie. Farmaceutyczna forma L-karnityny – ALCAR, jest powszechnie stosowanym środkiem, który przyspiesza pracę mózgu i wspiera układ nerwowy. Suplementacja tym produktem poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych, dodatkowa zapobiega efektom starzenia.
Działanie l-karnityny na organizm człowieka:
- wpływa na aktywność hormonów
- nasila procesy spalania tkanki tłuszczowej
- ma działanie przeciwutleniające
- ma zdolności chelatowania
- uczestniczy w metabolizmie lipidów.
L-karnityna – dawkowanie
Zalecane dawkowanie L-karnityny wynosi 0,3 do 1,9 mg na kilogram masy ciała. Ten suplement stosowany jest najczęściej przez osoby, które chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Z jedzenia jesteśmy w stanie pozyskać około 75-80% dobowego zapotrzebowania. Niedobory można uzupełnić poprzez zmiany dietetyczne (w menu pojawi się więcej mięsa drobiowego, twarogu, maślanki, pieczarek) lub przez stosowanie suplementacji. L-karnityna jest dostępna w różnej formie, między innymi w herbatkach, odżywkach dla sportowców oraz w kapsułkach.
Jak stosować l-karnitynę?
W czasie odchudzania stosuje się L-karnitynę przed ćwiczeniami, albo wraz z posiłkiem. Porcja dawki oraz inne zalecenia przyjmowania zależą przede wszystkim od informacji znajdujących się na opakowaniu danego produktu zawierającego ten składnik. Zazwyczaj to 500-1000 mg na dobę, dobrze to podzielić na kilka mniejszych porcji i rozłożyć na cały dzień. Co ważne przyjmowanie l-karnitynyny wraz z węglowodanami zapewnia lepsze wchłanianie ten substancji.
L-karnityna – dla kogo sprawdzi się najlepiej?
L-karnityna, czy warto? Jest ona polecana przede wszystkim dla osób, które trenują wytrzymałościowo oraz siłowo, dzięki temu ich możliwości wydolnościowe wzrosną. Dodatkowym bonusem będzie fakt, iż chroni przed spadkiem zdolności umysłowych, obniża ciśnienie krwi. Opóźnia jeszcze zmęczenie, dlatego można wykonać dłuższy trening. Plusem jest też to, że mniej dokuczają zakwasy, a regeneracja przebiega sprawniej.
Ciekawostką jest to, że wykorzystuje się L-karnitynę w leczeniu niektórych schorzeń. Ten składnik odgrywa kluczową rolę w walce z cukrzycą typu II, jak i w samym jej zapobieganiu. Zmniejsza również ryzyko występowania ataków serca. U panów sprawdzi się doskonale przy męskiej niepłodności, a u pań zwiększa występowanie owulacji, poza tym poprawia parametry zespołu metabolicznego. Bierze się L-karnitynę, gdy leczy się PCOS.
Zdecydowanie najwięcej osób sięga po suplementy z L-karnityną, gdy pragnie schudnąć. Niestety, ale takiego działania nie potwierdzają badania naukowe, choć masa ludzi uważa, że to skuteczny składnik. Spadek masy ciała jest naprawdę niewielki, dlatego też w tym kontekście suplementacja nie da spektakularnych wyników.
Przeciwwskazaniem do zażywania L-karnity będzie, między innymi niedoczynność tarczycy.
Skutki uboczne zażywania L-karnityny
L-karnityna jest bezpiecznym środkiem, nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania tego składnika. Choć rzadko mogą u niektórych wystąpić skutki uboczne stosowania l-karnityny, takie jak biegunka, bóle brzucha, czy też nudności.
Skutki uboczne l-karnityny w skrócie:
- biegunka;
- ból brzucha;
- nudności.
Efekty przyjmowana l-karnityny
Przyjmowanie l-karnityny polecane jest głównie dla osób na diecie wegetariańskiej, czy dla sportowców, którzy trenują sporty o charakterze wytrzymałościowym, na przykład dla biegaczy długodystansowców. Dzięki temu uzupełnią oni braki tego składnika. Poza tym aktywni ludzie zauważą efekty stosowania l-karnityny w postaci szybszej regeneracji organizmu po wzmożonym wysiłku, jak i wydłużenie samego treningu.
W przypadku osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy konieczne jest wdrożenie racjonalnej diety oraz ruchu, a suplementacja l-karnityną będzie jedynie uzupełnieniem, której efekty objawią się w postaci wspomagania spalania tkanki tłuszczowej.
Efekty stosowania l-karnityny w skrócie:
- zwiększenie wytrzymałości organizmu;
- wydłużenie czasu treningu;
- zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej.
Efekty stosowania l-karnityny po miesiącu zaczynają być widoczne, to głównie zwiększenie wydolności organizmu, opóźnienie zmęczenia potreningowego i wytwarzanie energii z tłuszczu. Z miesiąca na miesiąc widoczne efekty l-karnityny są coraz lepsze i pogłębiają się wraz z czasem.
Czy warto suplementować l-karnitynę?
Warto brać L-karnitynę, bowiem pełni ważną rolę w organizmie i wpływa na różne procesy w nim zachodzące. Wykazuje także właściwości prozdrowotne, więc może być stosowana leczniczo, albo zapobiegawczo. To nieszkodliwy środek, który bardzo rzadko powoduje skutki uboczne. Jeśli występują to głównie dolegliwości, takie jak ból brzucha, biegunka, czy nudności.
Niedobory L-karnityny są mało spotykanym zjawiskiem, tak samo jak nadwyżki. Braki dotykają głównie osoby niedożywione oraz te z ubogą dietą, na przykład wegan i wegetarian, którzy nie spożywają produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Zazwyczaj to lekarz zaleca przyjmowanie tego suplementu, bowiem niektóre środki mają niewielkie stężenie, które w zasadzie niewiele zmienią.
L-karnityna czy warto? Suplementacja będzie idealna dla osób, które nie są w stanie wyłącznie z diety dostarczyć wymaganej dawki. Co ważne, u sportowców zapotrzebowanie na tę substancję jest dużo wyższe niż u ludzi mniej aktywnych fizycznie. Nie tylko fani ruchu, ale i weganie, czy wegetarianie powinni zdecydować się na środki z L-karnityną. Kto jeszcze skorzysta ze stosowania tego suplementu? Osoby starsze, do tego te cierpiące na PCOS, czy na męską niepłodność.
L-karnitynę znajdziemy w formie łatwych do połknięcia kapsułek, albo w proszku do rozpuszczenia, który można dodać, na przykład do odżywki białkowej bądź węglowodanowej. Taki miks sprawi, że sportowcy zyskają jeszcze więcej korzyści!
Opinie użytkowników o l-karnitynie
Osoby stosujące L-karnitynę zazwyczaj mają pozytywne opinie o tym składniku, aczkolwiek zdarzają się i negatywne zdania na temat tego typu suplementacji. Opinie o l-karnitynie są podzielone lecz trzeba pamiętać, że preparat z L-karnityną działa dopiero, gdy stosujemy odpowiednią dietę i włączymy wysiłek fizyczny do naszego życia. Sportowcy cenią ten produkt, bo podczas aktywności składnik zaczyna przynosić pożądane efekty. Nie zapominaj, że siedzący tryb życia i suplementacja nie są w stanie zredukować tkanki tłuszczowej.
A co Wy sądzicie o l-karnitynie? Czy kiedyś próbowaliście korzystać z tego suplementu? Dajcie znać w komentarzu!
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.