metmorfina w tabletkach

Metformina na odchudzanie – czy pomaga schudnąć?


W sieci krąży wiele sposobów na szybką utratę wagi. Sporo mówi się o spektakularnym działaniu metforminy. Co to za lek? Jak działa? Czy daje jakieś skutki uboczne? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego o tym popularnym w świecie medycznym preparacie!


Metformina – co to takiego?

Metformina jest to organiczny związek chemiczny. Jest bardzo popularnym lekiem wykorzystywanym przy wielu schorzeniach, głównie przy cukrzycy typu II i insulinoodporności. Stosuje się go, między innymi aby:

  • obniżyć poziom cukru we krwi oraz go unormować
  • zmniejszyć ryzyko powikłań cukrzycowych.
metmorfina
Metmorfina w tabletkach

Jak działa metformina?

Metformina jest to lek hipoglikemiczny, a zatem obniża poziom glukozy we krwi. Tak naprawdę ma ona dużo szersze zastosowanie w medycynie, ponieważ wielu lekarzy podaje ten środek również by poprawić tolerancję glukozy, obniżyć ciśnienie krwi, leczyć zespół policystycznych jajników, czy wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej. Symformin, Avamina, Metformax, Formetic – takie nazwy miewa ten popularny środek hipoglikemiczny.

Trzeba pamiętać, że metmorfina działa wielokierunkowo. Do podstawowych jej zadań należy:

  • spowalnianie glukozy z przewodu pokarmowego do krwi
  • zmniejsza wątrobową produkcję glukozy
  • poprawia wychwytywanie glukozy we krwi przez tkanki obwodowe
  • ogranicza utlenianie kwasów tłuszczowych.

Zażywanie tego leku powoduje, że mamy znacznie stabilniejszy poziom glukozy we krwi. Metformina spowalnia tempo w jakim przyswajamy cukier. Ponadto może obniżyć nieprawidłowe stężenie cholesterolu. Nie można zapomnieć także o właściwościach przyspieszających utratę zbędnych kilogramów.

Metformina – po jakim czasie się chudnie?

Metformina jest przyjmowana w celu zgubienia zbędnych kilogramów, aczkolwiek tylko i wyłącznie przez pacjentów z cukrzycą, którzy są zagrożeni otyłością. Inni absolutnie nie powinni stosować tego leku. Co więcej należy dawkę dopasować do konkretnej osoby na podstawie pomiaru glukozy we krwi.

  Jak zgubić boczki? Poznaj skuteczne sposoby

Dlatego to lekarz ustala odpowiednią ilość, nie można robić tego samodzielnie! Metformina zmniejsza apetyt, do tego oddziałuje na poziom złego cholesterolu. Za duża dawka działa wręcz odwrotnie, bo przyczynia się do powstawania napadów głodu. Dlatego też tak ważna jest kontrola lekarza w czasie kuracji.

W trakcie stosowania metmorfiny można zauważyć pierwsze zgubione kilogramy już po kilkunastu dniach.

Metformina a dieta odchudzająca

„Schudłam na metforminie”, „odczułam zauważalne spadki wagi” – to tylko niektóre sformułowania, która padają z ust osób, które stosowały ten lek. Co ważne zazwyczaj używanie tego preparatu nie wymaga radykalnej zmiany naszej codziennej diety. Mimo wszystko zdrowy sposób żywienia pozwala nam utrzymać osiągnięty wynik, poza tym powoduje, że nasze nawyki są lepsze. Dobrze zbilansowany jadłospis nie pozostaje obojętny dla naszego zdrowia, więc warto o niego zadbać.

Głównie w przypadku diety związanej z zaburzeniami glikemii konieczne jest menu maksymalnie odżywcze z deficytem kalorycznym – ten parametr trzeba dobrze wyważyć! Za duża, jak i za mała dawka kalorii na dobę rodzi problemy. Warto zwracać także uwagę na indeks glikemiczny produktów i wybierać te o niskiej wartości. Pomoc dietetyka z pewnością pomoże przygotować smaczne menu zgodne ze wszystkimi wytycznymi.

Niestety, ale metformina nie może być stosowana, jako zamiennik zdrowej diety oraz ruchu. To jedynie dodatek, ponieważ inaczej nie da nam oczekiwanych rezultatów.

Nie można zapomnieć, że branie metforminy wpływa na zwiększenie stężenia greliny, czyli hormonu głodu. Badania pokazują, że wielu pacjentów odczuwa z tego powodu większą chęć na jedzenie, inni natomiast nie mają problemu ze zwiększonym łaknieniem, wręcz przeciwnie, pojawia się spadek apetytu. Niekiedy zmiana dawki bądź preparatu rozwiązuje kłopot, więc warto to skonsultować z lekarzem.

Jak długo można brać metforminę i kiedy należy ją odstawić?

Metforminę przyjmujemy zawsze zgodnie z wytycznymi lekarza. Z reguły bierzemy ten lek zaraz po posiłku, albo w trakcie sycącego dania o wyższej kaloryczności. Czasami zaleca się przyjmowanie aż dwa razy na dobę w odstępie 12 godzin, więc trzeba dopasować to do obfitych potraw. Raz na czas wykonuje się badania kontrolne wątroby oraz nerek, jak i stężenie witaminy B12 w organizmie, aby skontrolować, czy wszystko jest w porządku.

  Imbir na odchudzanie - jak go stosować? Przepisy i właściwości

Tak naprawdę nie ma limitu odgórnego kiedy trzeba odstawić metmorfinę wszystko zależy od konkretnej osoby. W przypadku, gdy będziemy przyjmowani do szpitala zaleca się zrezygnować z leku na około tydzień wcześniej. Dlaczego? Ten środek może zaburzać poniektóre wyniki. Decyzję o odstawieniu, jak i o zakończeniu leczenia zawsze podejmuje tylko i wyłącznie lekarz!

Efekty stosowania metmorfiny na odchudzanie

Pierwsze efekty dostrzeżesz już po kilku dniach, a po miesiącu widać znaczną utratę wagi. Wynik, jaki uda się osiągnąć jest różny, niektórzy twierdzą, że w przeciągu 4 tygodni może to być 10-12 kilogramów, jednak u większości ta suma jest znacznie mniejsza. Każdy organizm inaczej reaguje na ten lek, poza tym ważny jest ruch oraz zdrowa zbilansowana dieta.

Metformina działa na procesy metaboliczne, więc może być pomocna w kuracji odchudzającej. Tylko wspomaga ten proces! Jednak nie należy zapominać o skutkach ubocznych. Trzeba mieć na uwadze, że zbyt wysoka utrata nie jest dobra dla naszego organizmu, co więcej szybko może pojawić się, tak zwany efekt jo-jo.

Skutki uboczne stosowania metmorfiny

Tak, jak każdy lek i metformina ma liczne skutki uboczne. Nie da się ukryć, że jest ich całkiem sporo. Będą to między innymi klasyczne objawy niskiego poziomu cukru we krwi. Poniżej prezentujemy skutki uboczne stosowania metmorfiny.

Skutki uboczne – metmorfina:

  • bóle brzucha
  • wymioty
  • nudności
  • senność
  • omdlenia
  • osłabienie organizmu
  • niepokój
  • przyspieszone tętno
  • gazy
  • potliwość
  • metaliczny posmak w ustach
  • zawroty głowy
  • napady głodu
  • utrata apetytu.

Lista niepokojących symptomów jest długa, na szczęście dolegliwości z czasem samoistnie ustępują. Dlaczego? Bo organizm przyzwyczaja się do tego leku. To także sprawia, że należy zmieniać po pewnym okresie dawki metforminy – zwiększać je, albo dodatkowo wprowadzić inną kurację, na przykład insuliną.  O tym jednak zawsze decyduje lekarz! Jeśli sami będziemy wprowadzać modyfikacje możemy przyczynić się do powstania wielu kłopotów z naszym zdrowiem.

  Jak schudnąć z twarzy? 9 prostych sposobów na schudnięcie z twarzy

Niestety, ale długotrwałe zażywanie metforminy nie jest korzystne dla naszego organizmu. Może ono skutkować śpiączką, dlatego lek wydawany jest tylko i wyłącznie na podstawie recepty od lekarza. Nigdy nie kupuj tego środka online, albo z innych podejrzanych źródeł!

Przeciwwskazaniem do stosowania metforminy są choroby – serca, nerek, poza tym zaburzenia oddychania. Również osoby, które borykają się z problemami alkoholowymi, tudzież z przewlekłymi schorzeniami nie mogą brać tego leku. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią także nie powinny decydować się na metforminę.

Alternatywy dla metforminy – jakie są?

Spadek wagi z pomocą metforminy to częste zjawisko, bo ten lek wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej. Czy są jakieś alternatywy dla tego środka? Chodzi przede wszystkim o dietę oraz o aktywność fizyczną. Jeśli mowa o zamiennikach, mamy ziołowe specyfiki o działaniu insulino mimetycznym oraz hipoglikemizującym. Będzie sporo propozycji, aczkolwiek nie wszystkie są bezpieczne dla naszego zdrowia. Wywołują one bowiem skutki niepożądane.

Najpopularniejszą alternatywą dla metforminy jest berberyna, czyli izochinolinowy alkoid pochodzenia roślinnego. Pozyskuje się go z krzewu zarówno korzenia, jak i z łodyg. Pomaga w obniżaniu cholesterolu, spalaniu tkanki tłuszczowej, poza tym wykazuje właściwości:

  • przeciwzapalne
  • antydepresyjne
  • przeciwrakowe
  • przeciwbakteryjne.

Berberynę wykorzystuje się w leczeniu cukrzycy typu II, zespołu metabolicznego, czy w terapiach odchudzających, zupełnie tak samo jak metforminę. Dodatkowo pomaga ona w hamowaniu aktywności androgenów, dlatego stosuje się ją również w walce z trądzikiem. Ten roślinny składnik okazuje się pomocny  w leczeniu PCOS.

Dodaj komentarz