trasa rowerowa

Najlepsze i najpiękniejsze trasy rowerowe – TOP 5

Turystyka rowerowa w ostatnich latach w naszym kraju rozkwita. Dzieje się tak za sprawą coraz większej dbałości o zdrowie i kondycję Polaków, ale też przez bogatszą z każdym rokiem mapę szlaków rowerowych. Jedne z nich są idealne dla początkujących cyklistów i rodzin z dziećmi, inne natomiast dostarczą wrażeń osobom zaawansowanym. Jakie są najlepsze trasy rowerowe w Polsce? Oto nasze TOP 5! Wszystkie wymienione szlaki (oraz dużo więcej) można znaleźć na https://velomapa.pl gdzie można pobrać pliki GPX, obejrzeć zdjęcia i przeczytać opisy.

Velo Dunajec

velo dunajec

Naszym faworytem jest trasa Velo Dunajec. To piękna, malownicza i długa trasa, idealna na kilkudniową wycieczkę rowerową. Chociaż nie jest jeszcze całkowicie ukończona, to już wzbudza duże zainteresowanie i może zachwycić, dlatego nasze zestawienie najlepszych tras rowerowych w Polsce zaczynamy właśnie od niej. Swoją wyprawę rozpoczniemy w Zakopanem, a następnie droga zaprowadzi nas do Wietrzychowic, gdzie szlak połączy się z Wiślaną Trasą Rowerową. Część trasy łączy się ze szlakiem Velo Czorsztyn, który można zaliczyć do jednych najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce.

Z racji tego, że trasa nie jest jeszcze w całości oddana do użytku, częściowo trzeba jeździć objazdami, a to wiąże się z korzystaniem z dróg o większym natężeniu ruchu. Jednak już teraz w wielu miejscach będziemy jeździć z dala od ulicy i leśnymi drogami. Rześkie powietrze, piękna przyroda i świetna droga sprawią, że z pewnością zapragniemy wrócić w przyszłości.

velo dunajec najlepsza trasa rowerowa

Jedna z najlepszych tras rowerowych – Velo Dunajec, fot. J.Tarański

Velo Baltica (EuroVelo 10)

velo baltica

Były góry, to musi być i morze! Najlepsze trasy rowerowe w Polsce znajdziemy w różnych zakątkach kraju. Velo Baltica jest jedną z tych, które obowiązkowo powinniśmy wziąć pod uwagę, jeśli zamierzamy wyruszyć na nadmorską wyprawę. Szlak rozpoczyna się w Świnoujściu i kończy dopiero w Ustce, możemy więc zorganizować wyprawę kilkudniową wzdłuż linii brzegowej. Trasa ma łączną długość 540 km i jest przemyślana w taki sposób, by można było pokonać ją zarówno w całości, jak i w krótszych odcinkach.

  Jak pobudzić hormon wzrostu? 8 najlepszych sposobów

Velo Baltica jest jednym ze szlaków tworzących Eurovelo 10 – to wyjątkowa trasa prowadzona wokół Morza Bałtyckiego. W większości jeździć będziemy po asfalcie lub bruku, ale są i kawałki trasy, które prowadzić nas będą bezpośrednio przy plaży. Nawet jeżeli będziemy planować przejazd całą trasą, podzielmy ją na jednodniowe odcinki. Szlak wiedzie przez piękne nadmorskie miasta, w których znajdziemy liczne atrakcje. Warto więc tak zaplanować wycieczkę, aby uwzględnić czas na zwiedzanie, a może i pobyt na plaży?

Trasa Rowerowa Mierzei Wiślanej

trasa rowerowa mierzei wislanej

Kolejnym malowniczym szlakiem jest Trasa Rowerowa Mierzei Wiślanej, którą również znajdziemy w okolicy Bałtyku. Już same widoki, jakie możemy podziwiać podczas jazdy, sprawiają, że ten szlak znalazł się w rankingu na najpiękniejsze i najlepsze trasy rowerowe w Polsce. Z jednej strony będziemy mieć linię brzegową, z drugiej strony las. Nie brakuje też dodatkowych atrakcji, jak przystani plażowych, czyli miejsc, gdzie na brzeg wyciąga się łodzie rybackie. Są barwne i zadbane, przez co urozmaicają widoki.

Jeździć będziemy przede wszystkim po szutrowej nawierzchni. Trasa wiedzie od Mikoszewa do Krynicy Morskiej i zlokalizowana jest pomiędzy Zalewem Wiślanym i Zatoką Gdańską. Podobnie jak Velo Baltica szlak włączono w europejską trasę wiodącą wokół Morza Bałtyckiego. Szlak jest nowy, ale już teraz widać, że będzie cieszyć się ogromną popularnością.

mierzeja wislana

fot. Kacper Goliński

Kaszubska Marszruta

Kaszubska Marszruta

Znad morza przenosimy się nieco na południe, bo w okolice Zaborskiego Parku Krajobrazowego i Parku Narodowego Bory Tucholskie. Kaszubska Marszruta to nie jedna trasa, ale system szlaków, które w całości kwalifikują się do tego, by zakwalifikować je jako najlepsze szlaki rowerowe w Polsce. Trasy znajdują się w powiecie chojnickim. Cała Kaszubska Marszruta ma długość 200 km. Ponieważ jednak składa się z szeregu różnych szlaków, nie musimy organizować wyprawy obejmującej całą długość. Odcinki liczą od 32 do 66 km. Możemy nastawić się na przyjemną i relaksującą przejażdżkę, bo wszystkie trasy są łatwe.

  Czy w SPA zregenerujesz siły?

Zdecydowana większość tras poprowadzono z dala od ulic, więc jazda będzie całkowicie bezpieczna, a my będziemy cieszyć się pięknem przyrody. Zdarzają się odcinki, gdzie pewien kawałek trzeba przejechać drogami o niewielkim natężeniu ruchu. To jedne z najpiękniejszych tras rowerowych, na które bez obaw możemy wybrać się z dziećmi

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Ostatnim, choć nie mniej ciekawym niż poprzednie, szlak wchodzący w ranking na najlepsze trasy rowerowe w Polsce jest Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. To przede wszystkim fantastyczna gratka dla fanów historii, romantycznych historii i średniowiecznych zamków, bowiem na trasie możemy znaleźć mnóstwo ruin i pozostałości po dawnych budowlach. To jeden z pierwszych szlaków rowerowych w naszym kraju, toteż jakość nawierzchni nie jest może tak dobra, jak w tych, które powstały niedawno lub są dopiero w budowie. Jednak może nam zapewnić fantastyczne widoki i wspomniane ruiny. Zamek Ogrodzieniec, zamek w Bobolicach i Mirowie to jedne z najbardziej znanych zamków w Polsce.

Cały szlak ma 190 km, rozpoczyna się w Częstochowie, a kończy w Krakowie.  Ze względu na lokalizację, musimy się liczyć na liczne podjazdy i zjazdy. Poziom trudności jest określany jako średni, ale są odcinki bardziej wymagające. Ten szlak poleca się raczej zaawansowanym cyklistom. Dobra baza noclegowa i możliwość zwiedzania ruin zachęca do tego, by zorganizować dwudniową wycieczkę.

Ruiny zamku Ogrodzieniec

Ruiny zamku Ogrodzieniec. Autorstwa Tamerla,, CC BY-SA 3.0

Podsumowanie

Jak pokazuje nasze zestawienie najlepszych tras rowerowych w Polsce, mamy do dyspozycji ciekawe szlaki w różnych zakątkach kraju. Staraliśmy się uwzględnić w nim trasy zarówno z południa, jak i z północy kraju. Jest coś dla wielbicieli gór, morza, leśnych przejażdżek i zabytków. Niektóre są w sam raz dla osób poszukujących relaksujących przejażdżek z dziećmi, inne natomiast są dla wytrawnych cyklistów lubiących trudniejsze warunki na trasie. Nasze propozycje uwzględniają trasy, które mogą spodobać się wszystkim rowerzystom, ale nie wyczerpują pełni możliwości. Jeszcze więcej szlaków wraz z opisem warunków, można znaleźć, przeglądając naszą stronę.

Dodaj komentarz