trasa rowerowa

Najlepsze i najpiękniejsze trasy rowerowe – TOP 5

Turystyka rowerowa w ostatnich latach w naszym kraju rozkwita. Dzieje się tak za sprawą coraz większej dbałości o zdrowie i kondycję Polaków, ale też przez bogatszą z każdym rokiem mapę szlaków rowerowych. Jedne z nich są idealne dla początkujących cyklistów i rodzin z dziećmi, inne natomiast dostarczą wrażeń osobom zaawansowanym. Jakie są najlepsze trasy rowerowe w Polsce? Oto nasze TOP 5! Wszystkie wymienione szlaki (oraz dużo więcej) można znaleźć na https://velomapa.pl gdzie można pobrać pliki GPX, obejrzeć zdjęcia i przeczytać opisy.

Velo Dunajec

velo dunajec

Naszym faworytem jest trasa Velo Dunajec. To piękna, malownicza i długa trasa, idealna na kilkudniową wycieczkę rowerową. Chociaż nie jest jeszcze całkowicie ukończona, to już wzbudza duże zainteresowanie i może zachwycić, dlatego nasze zestawienie najlepszych tras rowerowych w Polsce zaczynamy właśnie od niej. Swoją wyprawę rozpoczniemy w Zakopanem, a następnie droga zaprowadzi nas do Wietrzychowic, gdzie szlak połączy się z Wiślaną Trasą Rowerową. Część trasy łączy się ze szlakiem Velo Czorsztyn, który można zaliczyć do jednych najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce.

Z racji tego, że trasa nie jest jeszcze w całości oddana do użytku, częściowo trzeba jeździć objazdami, a to wiąże się z korzystaniem z dróg o większym natężeniu ruchu. Jednak już teraz w wielu miejscach będziemy jeździć z dala od ulicy i leśnymi drogami. Rześkie powietrze, piękna przyroda i świetna droga sprawią, że z pewnością zapragniemy wrócić w przyszłości.

velo dunajec najlepsza trasa rowerowa

Jedna z najlepszych tras rowerowych – Velo Dunajec, fot. J.Tarański

elite banner

Velo Baltica (EuroVelo 10)

velo baltica

Były góry, to musi być i morze! Najlepsze trasy rowerowe w Polsce znajdziemy w różnych zakątkach kraju. Velo Baltica jest jedną z tych, które obowiązkowo powinniśmy wziąć pod uwagę, jeśli zamierzamy wyruszyć na nadmorską wyprawę. Szlak rozpoczyna się w Świnoujściu i kończy dopiero w Ustce, możemy więc zorganizować wyprawę kilkudniową wzdłuż linii brzegowej. Trasa ma łączną długość 540 km i jest przemyślana w taki sposób, by można było pokonać ją zarówno w całości, jak i w krótszych odcinkach.

  Jak pobudzić hormon wzrostu? 8 najlepszych sposobów

Velo Baltica jest jednym ze szlaków tworzących Eurovelo 10 – to wyjątkowa trasa prowadzona wokół Morza Bałtyckiego. W większości jeździć będziemy po asfalcie lub bruku, ale są i kawałki trasy, które prowadzić nas będą bezpośrednio przy plaży. Nawet jeżeli będziemy planować przejazd całą trasą, podzielmy ją na jednodniowe odcinki. Szlak wiedzie przez piękne nadmorskie miasta, w których znajdziemy liczne atrakcje. Warto więc tak zaplanować wycieczkę, aby uwzględnić czas na zwiedzanie, a może i pobyt na plaży?

Trasa Rowerowa Mierzei Wiślanej

trasa rowerowa mierzei wislanej

Kolejnym malowniczym szlakiem jest Trasa Rowerowa Mierzei Wiślanej, którą również znajdziemy w okolicy Bałtyku. Już same widoki, jakie możemy podziwiać podczas jazdy, sprawiają, że ten szlak znalazł się w rankingu na najpiękniejsze i najlepsze trasy rowerowe w Polsce. Z jednej strony będziemy mieć linię brzegową, z drugiej strony las. Nie brakuje też dodatkowych atrakcji, jak przystani plażowych, czyli miejsc, gdzie na brzeg wyciąga się łodzie rybackie. Są barwne i zadbane, przez co urozmaicają widoki.

Jeździć będziemy przede wszystkim po szutrowej nawierzchni. Trasa wiedzie od Mikoszewa do Krynicy Morskiej i zlokalizowana jest pomiędzy Zalewem Wiślanym i Zatoką Gdańską. Podobnie jak Velo Baltica szlak włączono w europejską trasę wiodącą wokół Morza Bałtyckiego. Szlak jest nowy, ale już teraz widać, że będzie cieszyć się ogromną popularnością.

  Czy w SPA zregenerujesz siły?

mierzeja wislana

fot. Kacper Goliński

Kaszubska Marszruta

Kaszubska Marszruta

Znad morza przenosimy się nieco na południe, bo w okolice Zaborskiego Parku Krajobrazowego i Parku Narodowego Bory Tucholskie. Kaszubska Marszruta to nie jedna trasa, ale system szlaków, które w całości kwalifikują się do tego, by zakwalifikować je jako najlepsze szlaki rowerowe w Polsce. Trasy znajdują się w powiecie chojnickim. Cała Kaszubska Marszruta ma długość 200 km. Ponieważ jednak składa się z szeregu różnych szlaków, nie musimy organizować wyprawy obejmującej całą długość. Odcinki liczą od 32 do 66 km. Możemy nastawić się na przyjemną i relaksującą przejażdżkę, bo wszystkie trasy są łatwe.

Zdecydowana większość tras poprowadzono z dala od ulic, więc jazda będzie całkowicie bezpieczna, a my będziemy cieszyć się pięknem przyrody. Zdarzają się odcinki, gdzie pewien kawałek trzeba przejechać drogami o niewielkim natężeniu ruchu. To jedne z najpiękniejszych tras rowerowych, na które bez obaw możemy wybrać się z dziećmi

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Ostatnim, choć nie mniej ciekawym niż poprzednie, szlak wchodzący w ranking na najlepsze trasy rowerowe w Polsce jest Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. To przede wszystkim fantastyczna gratka dla fanów historii, romantycznych historii i średniowiecznych zamków, bowiem na trasie możemy znaleźć mnóstwo ruin i pozostałości po dawnych budowlach. To jeden z pierwszych szlaków rowerowych w naszym kraju, toteż jakość nawierzchni nie jest może tak dobra, jak w tych, które powstały niedawno lub są dopiero w budowie. Jednak może nam zapewnić fantastyczne widoki i wspomniane ruiny. Zamek Ogrodzieniec, zamek w Bobolicach i Mirowie to jedne z najbardziej znanych zamków w Polsce.

  Odkryj Kitesurfing i daj się porwać falom

Cały szlak ma 190 km, rozpoczyna się w Częstochowie, a kończy w Krakowie.  Ze względu na lokalizację, musimy się liczyć na liczne podjazdy i zjazdy. Poziom trudności jest określany jako średni, ale są odcinki bardziej wymagające. Ten szlak poleca się raczej zaawansowanym cyklistom. Dobra baza noclegowa i możliwość zwiedzania ruin zachęca do tego, by zorganizować dwudniową wycieczkę.

Ruiny zamku Ogrodzieniec

Ruiny zamku Ogrodzieniec. Autorstwa Tamerla,, CC BY-SA 3.0

Podsumowanie

Jak pokazuje nasze zestawienie najlepszych tras rowerowych w Polsce, mamy do dyspozycji ciekawe szlaki w różnych zakątkach kraju. Staraliśmy się uwzględnić w nim trasy zarówno z południa, jak i z północy kraju. Jest coś dla wielbicieli gór, morza, leśnych przejażdżek i zabytków. Niektóre są w sam raz dla osób poszukujących relaksujących przejażdżek z dziećmi, inne natomiast są dla wytrawnych cyklistów lubiących trudniejsze warunki na trasie. Nasze propozycje uwzględniają trasy, które mogą spodobać się wszystkim rowerzystom, ale nie wyczerpują pełni możliwości. Jeszcze więcej szlaków wraz z opisem warunków, można znaleźć, przeglądając naszą stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *