fitrepublic żeglarstwo

Jak skompletować odzież żeglarską? Czym się kierować? SZKIC


Żeglowanie to pasja, która zdobywa coraz większą popularność. W Polsce mamy doskonałe warunki do żeglowania. Wystarczy jedynie wspomnieć o mazurskiej krainie tysiąca jezior.

By żegluga kojarzyła się wyłącznie z samą przyjemnością warto zadbać o odpowiedni ekwipunek. Osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z żaglami w pierwszej kolejności powinny zadbać o odpowiedni ubiór.


Czym powinna charakteryzować się odzież żeglarska?

Pierwszy wyjazd na żagle może być ekscytującą przygodą. Warto przygotować się na różne warunki pogodowe. W ekwipunku powinny znaleźć się zarówno ciepłe jak i wodoodporne ubrania. Ubrania na żagle powinny być przede wszystkim wygodne. Nie mogą krępować ruchów, obciskać ani uciskać. Ważne jest więc to by dopasować odpowiedni rozmiar ubrania. Żeglowanie wymaga od uczestników szybkiego działania. Ubranie nie może więc stać na przeszkodzie.


Obuwie żeglarskie

Kompletowanie żeglarskiego ekwipunku najlepiej zacząć od dobrze dopasowanego obuwia. Zapomnieć należy o klapkach, te przydadzą się na luksusowym jachcie. Obuwie powinno być wyposażone w antypoślizgową podeszwę. Najlepiej gdy wykonana jest z kauczuku. Buty powinny być wodoodporne.

W sklepach z odzieżą żeglarską można znaleźć specjalnie konstruowane buty pokładowe. Dopasowują się do stopy, łatwo się je wkłada i zdejmuje. Pozwalają naszym stopom swobodnie oddychać, szybko odprowadzają wodę.


Sztormiaki na niepogodę

Nie może również zabraknąć nieprzemakalnej kurtki. To podstawa. Nieprzemakalną, chroniącą przed wodą i deszczem kurtkę docenimy zwłaszcza w deszczowe, zimne dni. Sklepy z odzieżą żeglarską oferują specjalne sztormiaki. Wyposażone są zwykle w regulowane mankiety oraz kaptury gwarantujące ochronę przed wszechobecną wodą.

Odzież powinna być odpowiednio profilowana tak by zapewniać nie tylko ochronę ale również swobodę ruchów. Dobrze gdy sztormiak wyposażony jest w dodatkowe kieszenie. Kolejnym ważnym elementem żeglarskiego ubioru są spodnie. Najlepiej gdy wykonane są z szybko schnącego materiału. Spodnie powinny być również wyposażone w szelki umożliwiające regulację ich długości.

  Rower górski - jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy i polary

Warunki pogodowe na żaglach mogą zmieniać się z minuty na minutę. Doskonała ochronę przed zimnem zapewniają bluzy i polary. Muszą być wykonane z oddychającego i przewiewnego materiału. Można je zakładać pod sztormiaki. Dla własnej wygody dobrze jest również zaopatrzyć się w komplet rękawic żeglarskich. Uchronią nas przed odciskami. W sklepach żeglarskich oferowane są pod nazwą szotówki. Komplet odzieży żeglarskiej powinien być również uzupełniony o czapkę. Chroni nie tylko przed wiatrem czy słońcem. Solidnie wykonana ochroni nas również przed ewentualnym uderzeniem żagla. Odzież żeglarska dostępna jest zarówno w kompletach jak i oddzielnie.

Kompletując ekwipunek na żagle lepiej zapomnieć o obowiązujących kanonach mody. Odzież żeglarska powinna być wygodna, nieprzemakalna i przewiewna. Dobrze gdy została wykonana z tkanin o intensywnych kolorach. Dzięki temu żeglarz nawet z daleka będzie jak najlepiej widoczny. Dodatkowe akcesoria zapewnią jak najlepsza ochronę.

Dodaj komentarz