trening na skakance

Trening na skakance – dlaczego warto?


Jeśli szukasz efektywnego sposobu na utratę tkanki tłuszczowej, chcesz poprawić swoją kondycję i wydolność – koniecznie wdróż do swojego planu ćwiczeń trening na skakance. W tym artykule podpowiadamy, jakie niesie korzyści, analizujemy przeciwwskazania i przedstawiamy, jak właściwie ćwiczyć na skakance!


Trening na skakance – zalety

Skakanka to niedoceniane akcesorium sportowe, gdyż najczęściej kojarzy się z beztroskimi zabawami dzieci. Nic jednak bardziej mylnego! Przekonali się o tym choćby bokserzy, którzy nierzadko fundują sobie mordercze treningi kondycyjne właśnie z wykorzystaniem skakanki. Co więcej, jest ona nieodłącznym elementem treningów obwodowych, crossowych czy cardio. Powód? Przede wszystkim skakanie na skakance wpływa bardzo pozytywnie na metabolizm, przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej i pozwala na budowanie wydolności oraz poprawienie kondycji.

Wszystkie te zalety wynikają z trybu treningu – skacząc, wprawiamy całe ciało w ruch. W trakcie podskoków pracujemy mięśniami nóg, a skakankę z kolei obracamy ramionami. Nie bez znaczenia jest też moment upadku – wówczas mięśnie stabilizujące amortyzują ruch, tym samym doskonale się napinając. W efekcie ćwiczenia na skakance wpływają na przyśpieszenie tętna, poprawę pracy serca oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Przy okazji wzmacniają się stawy, poprawia się wygląd łydek i ud, jędrność ramion oraz koordynacja.

Jak ćwiczyć na skakance?

Regularne treningi na skakance sprawiają, że ciało staje się bardziej gibkie i elastyczne, a ćwiczący porusza się z większą gracją. Nie bez znaczenia pozostaje to także dla zwinności – skacząc, można popracować nad szybkością ruchów, dostosowując intensywność i tempo treningu do potrzeb. Musimy też wspomnieć o tym, że świetnie sprawdza się do wykonywania interwałów – np. tabaty, treningu obwodowego czy innych treningów o zmiennej intensywności. Skutkiem tego typu ćwiczeń jest powstawanie tak zwanego długu tlenowego i przyśpieszenie metabolizmu na długo po zakończonym treningu – nawet do 72 godzin!

  Trening bokserski - jak powinien wyglądać?

Osoby początkujące mogą zacząć od 10 minut dziennie, z kolei te bardziej zaawansowane powinny dochodzić do ok. 30 minut. Z uwagi na to, że istnieje wiele typów skakanek, różne są też sposoby skakania. Najwygodniejszą i najbezpieczniejszą opcją dla stawów będą modele z łożyskowaną głowicą. Polecamy też wybierać modele z linką o regulowanej długości i wygodnymi w uchwycie rączkami.

Trening na skakance może stać się monotonny, dlatego polecamy przeplatać różne formy skakania – jednego dnia warto wykonać interwały, innego dłuższe rundy skakania, a jeszcze innego np. naukę trików (przykładowo może to być skakanie do tyłu czy przeplatanie ramion albo skoki podwójne).

Przeciwwskazania do treningu na skakance

Ćwiczenia na skakance nie są polecane osobom borykającym się z otyłością, problemami ze stawami, zaburzeniami krążenia, niewydolnością serca, słabymi kośćmi czy świeżymi kontuzjami. W trakcie skakania obciążamy też mocno stawy kolanowe i skokowe, dlatego dobrze jest, jeśli nie mamy problemów z ich właściwym funkcjonowaniem. Ewentualne problemy i wątpliwości warto skonsultować z lekarzem, fizjoterapeutą albo trenerem personalnym!

Dodaj komentarz