Sięgają po nie wszyscy, jednakże nie każdy wie w jaki sposób neutralizują bądź pomniejszają ból. Mowa oczywiście o lekach przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz przeciwgorączkowych, gdyż z reguły wszystkie te cechy połączone są w jednej tabletce. Od dzisiaj wszystko będzie jasne i zrozumiałe.
Podział leków przeciwbólowych
Środki, które wspierają ludzi w walce z bólem dzielą się na trzy grupy. Mowa o lekach przeciwzapalnych niesteroidowych, określanych skrótem NLPZ, drugą grupę stanowią opioidy, których działanie jest najmniej inwazyjne. Trzecią oraz najmocniejszą grupę stanowią mocne opioidy, wśród których można wskazać chociażby morfinę. Aby dobrze wiedzieć, który z nich należy wybrać w konkretnym przypadku konieczne jest poznanie ich.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne wykazują działanie tam, gdzie występuje stan zapalny. Ich specyfiką jest drażnienie receptorów bólowych. W tej grupie znajduje się także paracetamol, którego działanie jest jednak inne, a mianowicie nie powstrzymuje on syntezy prostaglandyn, co sprawia, że nie dociera i nie łagodzi źródła bólu. Jego zadaniem jest jednak uderzanie w centralny układ nerwowy.
Opioidy wpływają na receptory znajdujące się w centralnym układzie nerwowym. Dzięki ich spożyciu bodziec bólowy nie jest tak intensywny, albo zostaje całkowicie wyeliminowany. Wyróżnia się zarówno mocne, jak i słabe opioidy i jak sama nazwa wskazuje jedne z nich zmagają się z silniejszym bólem, a po drugi rodzaj należy sięgać w przypadku, kiedy mogło być gorzej. Nalgesin, Ketonal oraz Apap to tylko przykłady leków, których na dzisiejszym rynku występuje naprawdę wiele. Lekarz oraz farmaceuta są właściwymi osobami pomagającymi w wyborze konkretnego produktu.
Napój a przyjmowanie leków
Temat rzadko poruszany, a budzący powszechne wątpliwości. Środki przeciwbólowe bez względu na rodzaj muszą zostać przyjęte w połączeniu z płynem. Czy należy wystrzegać się konkretnych napojów? W większości leków nie ma to znaczenia, jednakże w przypadku paracetamolu konieczne jest zrezygnowanie z napojów owocowych. Jest to ściśle związane z występującymi w owocach pektynach, które sprawiają, że skuteczny oraz szybko działający lek zdecydowanie traci na mocy oraz czasie.
Mimo wszystko, aby nie kusić losu, rekomenduje się zażywanie leków w towarzystwie wody niegazowanej. Nie powinno przyjmować się ich na czczo, gdyż pusty żołądek oraz tabletki są w stanie spowodować nawet uszkodzenie błony śluzowej żołądka.