coca cola w szklance

Czy cola zero jest zdrowa? Wszystko co musisz wiedzieć


Napój cola zero staje się coraz bardziej popularny. Osoby będące na diecie uważają, że to dla nich wymarzone rozwiązanie. Co warto wiedzieć o tym gazowanym produkcie? Czy jest szkodliwy dla zdrowia? W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o popularnej coca-coli oraz o innych jej wersjach!


Jakie są rodzaje coca-coli?

Coca-cola to wręcz kultowy napój. To produkt gazowany o ciemnym kolorze i o wyjątkowym smaku. Receptura powstała bardzo dawno, bo w 1886 roku. Jej autorem jest John S. Pemberton, który sprzedawał swój wyrób co ciekawe, w punkcie aptecznym. Na przestrzeni lat opakowanie się zmieniało, ale zawartość nadal pozostawała kultowa. Obecnie na rynku znajdziemy aż kilkanaście rodzajów coca-coli, w zależności od kontynentu asortyment nieco się od siebie różni. Do najpopularniejszych odmian należy:

 • coca-cola light
 • coca-cola zero
 • coca-cola life.

W każdej z propozycji mamy nieco inne składniki co wpływa na wartości, przede wszystkim pojawia się odmienna ilość kalorii. W przypadku coca-coli zero nie  znajdziemy sacharozy w składzie, ale w zamian są zastosowane słodziki. W ten sposób kaloryczność spadła, a picie tego napoju gazowanego nie przyczyni się do odkładania tkanki tłuszczowej.

Czy coca-cola zero jest zdrowa?

Coca-cola zero ma naturalne aromaty kofeiny. Tak naprawdę nie ma tu zera kalorii, bowiem jest ich 0,2. Czy to zdrowy napój? Nie znajdziemy w składzie cukru zamiast tego pojawiają się słodziki, a także inne składniki, które mają zapewnić zbliżony smak do oryginału. Nie są to oczywiście zdrowe dodatki, bo zastosowano, między innymi cyklaminian sodu, aspartam, czy też acesulfam K. Jeśli będziemy je spożywać w nadmiarze mogą pojawić się pewne skutki uboczne, na przykład dojdzie do rozwoju cukrzycy typu II, chorób serca, epilepsji, czy też zwiększymy ryzyko zachorowania na Parkinsona.

  Tania dieta na masę - jak tanio jeść na masie? Praktyczne porady!

Pozbawienie coli cukru wcale nie powoduje, że jest ona zdrowsza! Słodki smak w tym wypadku jest stworzony sztucznie, a i tak potęguje chęć na słodkie przysmaki oraz na produkty typu fast food, ponadto powoduje odczuwanie głodu.

coca cola z lodem

Coca cola – czy jest szkodliwa?

Coca-cola to wyjątkowy napój gazowany, który jest popularny na całym świecie. Czy szkodzi? Tak naprawdę wariant z cukrem, jak i bez, czyli ze słodzikami nie jest najlepszą opcją. Skład każdego z nich nie należy bowiem do najlepszych, dlatego też:

 • spożywanie dużych ilości cukru sprzyja podjadaniu, poza tym nadwadze i podnosi ryzyko występowania cukrzycy typu II, jak i prowadzi do zaburzeń mikroflory jelitowej oraz niekorzystnie wpływa na stan zębów
 • karmel w nadmiarze może prowadzić do spadku odporności, nadpobudliwości, do tego do rozwolnienia, a nawet powoduje alergie
 • kwas fosforanowy występuje naturalnie, jednak spożywany w nadmiarze negatywnie wpływa na stan uzębienia, a także kości
 • kofeina w dużej dawce bywa przyczyną problemów ze snem, występowania bóli głowy, do tego podnosi ciśnienie krwi.

To tylko kilka składników, które znajdziemy w tym napoju. To pokazuje, że picie w dużych dawkach coca-coli nie służy nam, wręcz przeciwnie, niesie duże ryzyko występowania wielu problemów zdrowotnych.

Coca cola a cukier

Coca-cola w dużym stopniu składa się z cukru. W wersji zero mamy w tym miejscu słodziki, wobec tego proporcje są inne. Co ciekawe, jedna puszka tradycyjnej coca-coli kryje w sobie aż 7 łyżeczek cukru. 35 g cukru na taką objętość to dość sporo, a jeśli kilka razy w ciągu dnia wybierzemy ten napój uzbiera się naprawdę pokaźna dawka kalorii. To z pewnością negatywnie odbije się na ludzkim organizmie i to na wielu płaszczyznach.

Nadmiar cukru w diecie nie jest dobry, ponieważ:

 • działa niekorzystnie na białe krwinki, a one są przede wszystkim odpowiedzialne za zwalczanie drobnoustrojów
 • przyczynia się do powstawania próchnicy
 • zwiększa ryzyko występowania infekcji
 • powoduje liczne problemy skórne
 • powoduje przewlekłe zmęczenie
 • podnosi ciśnienie we krwi
 • przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej.
  Ile kalorii ma fasolka po bretońsku? Wartości odżywcze i przydatność w diecie

Jaka coca-cola jest najmniej szkodliwa dla organizmu?

Istnieje wiele odmian coca-coli, która z nich jest najmniej szkodliwa? Nie daj się skusić chwytom reklamowych, za to dokładnie analizuj etykiety poszczególnych wariantów tego napoju. Na przykład:

 • klasyczna coca-cola ma w sobie szkodliwy kwas ortofosforowy, a także karmel amoniakalno-siarczynowy oraz duże dawki kofeiny oraz cukru
 • coca-cola light to typ, w którym mamy szkodliwy karmel amoniakalno-siarczynowy, kwas fosforowy, aspartam, acesulfam K, a także kofeinę
 • coca-cola zero ma najmniej kalorii, jednak kryje w sobie niebezpieczny karmel amoniakalno-siarczynowy, kwas fosforowy, aspartam, acesulfam K, a także kofeinę i cyklaminian sodu.

To jasno pokazuje, że tak naprawdę żadna z dostępnych propozycji nie jest tak naprawdę dobrym wyborem. Klasyczna odsłona ma spore dawki cukru, za to mniej innych szkodliwych dodatków. Pamiętaj, że tradycyjny cukier jest lepszym złem niż wszelkie jego sztuczne substytuty. Zwykła cola to chyba najmniej niezdrowy napój, choć smakowo nieco się różni od „odchudzonych” propozycji tej marki. Mimo wszystko warto zachować zdrowy rozsądek co do wypijanej ilości, jak i do częstotliwości.

puszka coca coli

Czy warto pić coca-colę?

Coca-cola zero oczywiście ma mniej kalorii niż tradycyjna, więc można po ten napój sięgać nawet będąc na diecie. Dawka kofeiny skutecznie pobudza do działania i wykazuje właściwości termogeniczne, dlatego może sprzyjać w pewien sposób redukcji tkanki tłuszczowej. Za to głównym minusem będzie fakt, że podnosi poziom cukru we krwi i  zwiększa apetyt, a to z kolei negatywnie odbije się na naszej diecie.

Czy warto pić coca-colę? Pozwolenie sobie od czasu do czasu na szklankę tego kultowego napoju nie będzie wielkim złem. Natomiast regularne wypijanie i to dużych ilości z pewnością odbije się negatywnie na naszym zdrowiu oraz samopoczuciu. Spokojnie można  zrezygnować także z coca-coli zero i innych wersji, a zamiast tego wybierać zupełnie inne produkty dostępne na sklepowych półkach. Woda jednak jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz