kobieta je zdrowe warzywa

Czym są i jak działają spalacze tłuszczu?

Osiągnięcie szczupłej oraz wysportowanej sylwetki jest celem większości osób. Sam proces dochodzenia do idealnej wagi oraz wyrzeźbionej figury jest czasochłonny i wymaga sporego samozaparcia. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na włączenie do codziennej diety spalaczy tłuszczu, które przyspieszają spalanie kalorii oraz tempo przemiany materii.

Czym są spalacze tłuszczu?

Spalacze tłuszczu stanowią jeden z rodzajów suplementów diety, coraz bardziej popularny na polskim rynku. Ich najważniejszym zadaniem jest przyspieszenie tempa przemiany materii, skutkiem czego następuje zwiększone spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Co więcej, spalacze tłuszczu mogą przyczyniać się do tłumienia apetytu i dodatkowo podnoszą poziom energii. Spalacze tłuszczu można spotkać zarówno w formie naturalnych składników diety jak i w formie skoncentrowanej w postaci dedykowanych suplementów o konkretnym działaniu.

Do naturalnych spalaczy tłuszczu zaliczyć można m.in. imbir, kurkumę, błonnik, pieprz cayenne czy cynamon. Stanowią one często jeden ze składników spalaczy tłuszczu dostępnych na sklepowych półkach. Do sztucznych spalaczy tłuszczu zalicza się z kolei takie składniki jak inozytol, kwasy omega, L-karnitynę czy chrom.

Spalacze tłuszczu można także podzielić z uwagi na sposób ich działania i wpływania na określone procesy w organizmie człowieka. Zalicza się do nich spalacze tłuszczu:

  • termogeniczne, których celem jest podwyższenie temperatury ciała i tym samym przyspieszenie spalania liczby kalorii podczas wysiłku,
  • lipolityczne, których najważniejszym zadaniem jest przyspieszenie reakcji w komórkach tłuszczowych organizmu.

Jak działają spalacze tłuszczu?

Działanie spalaczy tłuszczu opiera się na dwóch procesach: lipolizie oraz termogenezie. Pierwszy z nich powoduje szybszy oraz skuteczniejszy rozpad tkanki tłuszczowej na glicerol oraz wolne kwasy tłuszczowe. Proces ten powoduje, że organizm człowieka energię może sprawniej wykorzystać na wszelkie procesy metaboliczne.

  Ranking izolatów białka 2023 - jaki jest najlepszy? TOP 20

Zadaniem drugiego procesu jaki wywołują spalacze tłuszczy jest zwiększenie wydatku energetycznego. Dzięki procesowi termogenezy organizm spala więcej kalorii niż standardowo spalałby w identycznej sytuacji. Substancje takie jak guarana, kofeina czy synefryna nie tylko podnoszą temperaturę ciała ale także zwiększają poziom energii i sprawiają że organizm dużo wolniej odczuwa zmęczenie. Wpływają też na zwiększone wydzielanie potu, schładzając ciało, oczyszczając organizm oraz zwiększając ilość spalanych kalorii.

Spalacze tłuszczu – jak stosować?

Decydując się na zakup i stosowanie spalaczy tłuszczu należy zastanowić się, czego oczekuje się od tego typu produktów. Same stosowanie spalaczy bez odpowiednio dobranej diety oraz treningu nie spowoduje spektakularnych efektów w utracie wagi. Jest to tylko i wyłącznie dodatek, który ma wspomóc organizm podczas stosowania diety oraz dopasowanego indywidualnie planu treningowego.

Spalacze tłuszczu najpełniej i najbardziej efektywnie będą działały po spożytym posiłku lub bezpośrednio przed wykonaniem treningu. Ilość przyjmowanego środka należy dobrać do własnego organizmu, zgodnie z zaleceniami producenta na ulotce lub na opakowaniu. Nie należy też przekraczać zalecanych dawek w celu zwiększenia wydolności organizmu czy przyspieszenia odchudzania.

Stosowanie spalaczy tłuszczu powinno trwać nieprzerwanie od 4 do 8 tygodni z czego ośmiotygodniowy okres uznaje się za maksymalny i nieprzekraczalny. Warto bowiem wiedzieć, że organizm człowieka po pewnym czasie zaczyna przyzwyczajać się do przyjmowanego środka i przestaje reagować na przyjmowaną dawkę. Zwiększenie dawek może z kolei negatywnie wpłynąć na zdrowie, dlatego podczas suplementacji zalecane jest regularne robienie przerw.

Czy spalacze tłuszczu są bezpieczne?

Umiejętne i rozważne stosowanie spalaczy tłuszczu nie stanowi zagrożenia dla zdrowia oraz życia. Dlatego też, w każdym przypadku należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta oraz ulotki dołączonej do zakupionego produktu. Osoby, które zmagają się z problemami ze strony układu sercowo-naczyniowego powinny ich stosowanie skonsultować ze swoim lekarzem. Warto też pamiętać, że nie wolno przekraczać zalecanej dziennej dawki a w niektórych przypadkach ich zażywanie może powodować problemy ze snem oraz podnosić tętno.

  Ranking kreatyn 2023 - jaka jest najlepsza? TOP 20

Istnieją jednak określone grupy osób, które bezwzględnie nie powinny decydować się na stosowanie spalaczy tłuszczu. Zaliczyć do nich należy w szczególności kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby chorujące na cukrzycę, bowiem suplementy te mają wpływ na gospodarkę insulinową organizmu.  Tym samym mogą (ale nie muszą) wywoływać zaburzenia na tle metabolicznym.

Ostrożność podczas stosowania spalaczy tłuszczu powinny zachować też osoby z zaburzeniami neurologicznymi, osoby zmagające się z chorobami układu sercowo-naczyniowego a także osoby po przebytych zawałach czy udarach.

Wybierając spalacze tłuszczu warto decydować się na produkty renomowanych i znanych firm. Dzięki temu zyskuje się pewność że produkty są bezpieczne a ryzyko działań niepożądanych minimalne.

Dodaj komentarz